nauka angielskiego w domu fot. Adobe Stock

Nauka angielskiego w domu – 6 sposobów na naukę języka dla zapracowanych

Nawet jeśli pracujesz na etacie, a w domu masz całe mnóstwo obowiązków, możesz poprawić swoje kompetencje językowe. Jak? Wystarczy dobra organizacja czasu… i nauka angielskiego w domu!
/ 06.08.2020 16:14
nauka angielskiego w domu fot. Adobe Stock

Nauka angielskiego w domu może przynieść dobre efekty, nawet przy dość ograniczonym czasie wolnym. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian do swojej codziennej rutyny, by już po kilku miesiącach zobaczyć efekty.

Przestaw telefon i komputer na język angielski!

Prawdopodobnie korzystasz na co dzień przynajmniej z dwóch urządzeń elektronicznych – smartfona oraz komputera. Jest duża szansa, że posiadasz także tablet czy smartwatcha. Warto więc zrobić z nich dodatkowy użytek i zmienić w ustawieniach język urządzenia na angielski. Taki „trick” zmusi Cię do biernego obcowania z językiem. Słownictwo związane z obsługą samego urządzenia przestało Ci wystarczać? Możesz zmienić także język w aplikacjach takich jak skrzynka e-mailowa, Facebook czy Instagram.

Obserwuj zagranicznych influencerów!

A skoro już mówimy o social mediach, to warto wspomnieć o Instagramie i TikToku. Posiadasz konto na jednej z tych platform i z ciekawością patrzysz na to, co obecnie jest na topie? Oprócz naszych rodzimych celebrytów, także i wiele gwiazd z innych krajów nagrywa swoje InstaStories. Wydaje się to oczywiste, prawda? Jednak jest coś, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. W tracie oglądania (a przede wszystkim słuchania) takich nagrań, ćwiczymy swoje umiejętności językowe. Co więcej, ćwiczymy słuchając „żywego języka”, a nie sztucznego, książkowego angielskiego!

nauka angielskiego w domu

Słuchaj podcastów w języku angielskim!

Nauka angielskiego w domu nie musi być stricte związana z domem – zabierz ją ze sobą gdziekolwiek jesteś – postaw na podcasty! Gdzie znaleźć takie nagrania? Oprócz popularnego YouTube’a, warto zajrzeć na stronę TED. TEDy to nic innego jak inspirujące i motywujące do działania wystąpienia, o różnej długości i na różne tematy, wygłaszane przez doskonałych mówców. Można oglądać je z napisami, w lekko zwolnionym tempie, czy też pobrać aplikację TED i słuchać w formie podcastów – w czasie drogi do pracy, podczas ćwiczenia, sprzątania, gotowania czy na zakupach.

Oglądaj ukochane seriale bez lektora!

Masz swoje ulubione seriale, do których chętnie wracasz, choć znasz je niemal na pamięć? Świetnie! Zacznij oglądać je bez lektora, z napisami w języku angielskim. Dzięki temu, że dobrze znasz daną produkcję, szybciej przyjdzie Ci zapamiętanie określonych sformułowań. Zrozumienie żartów, dialogów czy komizmu sytuacji także nie będzie stanowiło większego problemu.

nauka angielskiego w domu

Zainwestuj w kurs języka angielskiego online!

Wiele szkół językowych wyszło naprzeciw oczekiwaniom zabieganych osób i rozbudowało swoją ofertę kursów językowych – zarówno w formie grupowych zajęć, jak i wirtualnych spotkań jeden na jeden. Dzięki temu, że kusy angielskiego online odbywają się w różnych porach i nie wymagają opuszczania domu, możesz je dopasować do swojego rytmu dnia, a dodatkowo nie tracić czasu na dojazd. Wystarczy mieć kamerę i mikrofon (ten wbudowany w słuchawki do telefonu w zupełności wystarczy) oraz dostęp do Internetu. Profesjonalne szkoły językowe, takie jak m.in. Lincoln, prowadząc angielski online, zapewniają uczniom dostęp do platformy, przez którą będziecie się łączyć.

Łącz ze sobą różne sposoby na naukę!

Najważniejszym elementem nauki angielskiego w domu jest regularność. Staraj się wypracować sobie nawyk poświęcania 15-20 minut dziennie na naukę. W tym czasie warto faktycznie skupić się na tym, czego słuchasz, czy co czytasz. Jak znaleźć na to czas? Wystarczy wstać chwilę wcześniej i wypić poranną kawę przy ciekawym TED Talku. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy oprócz tego postawisz także na inne formy nauki, np. w drodze do pracy, zamiast jak zwykle słuchać muzyki, włączysz sobie podcast czy odcinek ulubionego serialu.

Pierwsze efekty regularnego obcowania z językiem zauważysz już po kilku tygodniach. Znajdź w sobie motywację i popraw swoje kompetencje językowe!

Więcej o nauce angielskiego:

Szybka nauka angielskiego

Angielski w restauracji