Najdroższy jacht na globie

Choć niewiele o nim wiadomo, to już teraz jego powstanie owiane jest legendą. Najdroższy jacht na świecie powstaje właśnie w jednym z doków portu w Genui.
/ 21.09.2009 07:56
Choć niewiele o nim wiadomo, to już teraz jego powstanie owiane jest legendą.    Najdroższy jacht na świecie powstaje właśnie w jednym z doków portu w Genui.

Autorem projektu jest Hermidas Atabeyki
, architekt i niekwestionowany autorytet w kwestii jachtów morskich, zaś realizacja została powierzona firmie Blohm + Voss (Blohm + Voss Schiffswerft und Maschinenfabrik – ciesząca się uznaniem niemiecka firma z siedzibą w Hamburgu budująca statki, zajmująca się również produkującą samolotów, została założona w 1877 r. W chwili obecnej dysponuje 250 m nadbrzeży oraz 16 pochylniami do budowy statków o długości do 345 m, a wśród najsłynniejszych jej dzieł jest m.in. Dar Pomorza.)
Budowa jachtu zakończyć się ma w 2010 r. a łączny koszt tej inwestycji przekroczy 250 mln Euro.

Najdroższy jacht na globie

M-147, bo taki symbol ma projekt jachtu (choć znany jest też pod oznaczeniem kodowym Hull-615) ma posiadać siedem pokładów, dwa lądowiska dla helikopterów, wbudowaną łódź podwodną, dwie łodzie motorowe oraz piętnaście skuterów (tyle ilu gości będzie mogło wygodnie mieszkać na pokładzie statku), ponadto basen na dachu, profesjonalne kino oraz salę widokową z panoramicznym przeszkleniem (270 stopni). Ekskluzywne wnętrza zostaną wyposażone w najnowocześniejsze systemy audio-video, a do ich wykończenia użyte zostaną najlepsze materiały, w tym egzotyczne gatunki drewna oraz rozmaite rodzaje kamienia.

Choć oficjalnie nie ujawniono kto stanie się właścicielem jachtu, nieoficjalnie mówi się, że łódź budowana jest na zamówienie jednego z rosyjskich miliarderów, najprawdopodobniej chodzi o Romana Abramowicza – jednego z najbogatszych obywateli Wielkiej Brytanii i właściciela drużyny piłkarskiej Chelsea Londyn.

Dane techniczne: długość 147 m, szerokość 21 m, zanurzenie 5 m, maksymalna prędkość 25 węzłów.

 
Zdjęcia:  http://www.yachtforums.com/forums/blohm-voss-yacht/626-amazing-new-blohm-voss-147-meter.html

Mariusz Zmitrukiewicz