Zwracajmy uwagę, czy kwiaty nie są zwiędłe, jeśli są, od razu należy je wyrzucić. Zwiędłe symbolizują rozpad, chorobę, a nawet śmierć. Kwitnącymi i ciętymi kwiatami możemy poprzez ich kolory wspierać określone jakości energii, modyfikować wystrój wnętrza tak, aby był spokojny lub bardziej pobudzający, żeby wpływał dobrze na nasze samopoczucie. Słoneczniki na przykład symbolizują energię yang, pozytywnie doładowują wnętrze mieszkania. Bukiet niebieskich delikatnych kwiatów uspokaja, idealnie nadaje się do pokoju chorej osoby. Natomiast kwiaty przycięte w kulę gromadzą energię chi, a strzeliste wspomagają kreatywność.
Rośliny postawione na parapecie działają energetyzująco. Zmniejszają przeciągi energetyczne i odpływ dobrej energii. Należy uważać jednak z roślinami kolczastymi. Nie zaleca się w feng shui ustawiania kaktusów, kwiatów o spiczastych liściach blisko miejsca, w którym śpimy lub siedzimy. Spiczaste liście bowiem wysyłają w naszym kierunku zatrute strzały. Rośliny typu jukki, draceny można jednak wykorzystać ustawiając je na klatkach schodowych, w ten sposób mogą one zapobiegać zastojowi energii chi.
Powinno się zrezygnować ze sztucznych kwiatów, chyba że są wykonane z wysokiej jakości jedwabiu. Nie zaleca się stosowania również suszonych kwiatów, symbolizują one bowiem śmierć.