Konieczny - dom bezpieczny

Dom Bezpieczny, drugi, po Domu OUTrialnym, projekt Roberta Koniecznego znalazł się w finale międzynarodowego konkursu o Nagrodę Miesa van der Rohe.
/ 01.10.2009 08:12
Dom Bezpieczny, drugi, po Domu OUTrialnym, projekt Roberta Koniecznego znalazł się w finale międzynarodowego konkursu o Nagrodę Miesa van der Rohe.

Najważniejsze dla przyszłych mieszkańców było poczucie bezpieczeństwa, kwestia, która zdominowała całą koncepcję architektoniczną projektu autorstwa znakomitego polskiego architekta Roberta Koniecznego*.

Konieczny - dom bezpieczny

Forma budynku zamknięta jest w prostopadłościanie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie potężnych ruchomych ścian. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek przekształca się w zależności od wariantu. Przemieszczeniu mogą ulec dwie przeciwległe ściany . W momencie gdy ściana wschodnia i zachodnia zostaną przesunięte w kierunku ogrodzenia przed wejściem tworzy się bezpieczna przestrzeń (plac przedwejściowy) – ograniczony zostaje wówczas dostęp do ogrodu i tylnej części domu.

więcej: tutaj
Nowatorstwo projektu pozwala z prostej, masywnej, bunkrowej wręcz formy budynku uzyskać otwartą na ogród willę z dużymi przeszkleniami, w zależności więc od wybranego wariantu mieszkańcy Domu Bezpiecznego sami decydują o stopniu jego „otwarcia“ a co za tym idzie bezpieczeństwie.

Konieczny - dom bezpieczny

Prezentowany na zdjęciach dom powstał pod Warszawą.

*Robert Konieczny, rocznik 1969, urodził się w Kawicach gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Jest jeden z najlepszych architektów młodego pokolenia. Wspólnie z Marleną Wolnik prowadzi biuro architektoniczne KWK Promes z siedzibą w Katowicach. Specjalizuje się w realizacji domów indywidualnych. Jest często nagradzany na świecie. Dom Aatrialny jeden z jego projektów (zrealizowany pod Opolem) otrzymał w 2006 międzynarodowy tytuł Domu Roku. Konieczny jest laureatem ponad 20 nagród i wyróżnień. Czasopismo Wallpaper umieściło go na liście 101 "najbardziej ekscytujących nowych architektów świata".


Zmitrek