Katastrofa samolotu w Smoleńsku a zasady Feng Shui i BaZi

Katastrofa samolotu w Smoleńsku a zasady Feng Shui i BaZi

10 kwietnia 2010 roku, pod Smoleńskiem, ani niebo, ani ziemia ludziom nie sprzyjały. Wręcz przeciwnie. Jaki był wykres Ba Zi dla czasu, w którym samolot się rozbił?
/ 18.05.2010 15:42
Katastrofa samolotu w Smoleńsku a zasady Feng Shui i BaZi

Tian-Di-Ren, jedna z podstawowych teorii chińskiej metafizyki, każe oceniać wszelkie sytuacje
i okoliczności z uwzględnieniem trzech perspektyw:

  • TIAN – perspektywa nieba i czasu (tu znajdują się m.in. astrologia, np. Ba Zi, system oceny wpływu dat – Ze Ri, oraz wszelkie okoliczności, na które nie mamy wpływu, np. pogoda).
  • DI – perspektywa ziemi (uwzględnia Feng Shui, wpływ miejsca, w którym żyjemy i pracujemy).
  • REN – perspektywa człowieka (jego decyzje i działania).

Spójrzmy na wykres Ba Zi dla czasu tego fatalnego w skutkach lądowania:

W dwóch górnych szeregach widzimy tak zwane Niebiańskie Pnie – w momencie wypadku wszystkie w elemencie Metalu. Niebiańskie Pnie, mówią o tym, co widać, co jest obecne i zauważalne (co bynajmniej nie oznacza, że silne). Pola dolne, w których zapisywane są tak zwane Ziemskie Konary, mówią o istocie rzeczy, o tym jak sprawy się mają naprawdę (nawet jeśli szczegóły są ukryte w postaci, nie przedstawionych w tej tabeli Ukrytych Pni).

Z punktu widzenia teorii Pięciu Przemian i zasad Ba Zi, to, który element jest faktycznie mocny i dominujący, i który ma rzeczywisty wpływ na bieg wydarzeń, zależy od tzw. „sezonu” czyli miesiąca, do którego należy dany dzień. Zatem u góry, we wszystkich polach Niebiańskich Pni, mamy Metal. U dołu, w trzech z czterech pól mamy element Drzewa, a w czwartym, ostatnim (patrząc od prawej) mamy Ogień.

Zobacz także: Tak lub nie na temat Feng Shui

Na pierwszy rzut oka Metal tego dnia był silny. Ale to nieprawda. Tego dnia Metal był tylko licznie reprezentowany – obecny w każdym z czterech filarów (filarze roku, miesiąca, dnia i godziny). Ale ilość to nie to samo, co jakość. 10 kwietnia 2010 roku było dużo słabego Metalu. On tylko „machał szabelką”, ale wiele nie mógł. Najsilniejszym, ale w tej sytuacji negatywnym elementem, był tego dnia element Drzewa. Ponieważ wiosną Drzewo jest najsilniejsze. I choć w prostym rozumieniu teorii Pięciu Przemian Metal kontroluje Drzewo… to jednak nawet cztery siekiery nie poradzą sobie z całym lasem. A taką mamy wiosną sytuację – Metal jest w pułapce, jest „wykończony”, nie jest w stanie kontrolować tak dużych ilości drzewa. Ma kłopot.

Element Metalu reprezentuje między innymi: zdolność podejmowania decyzji, przywództwo, urządzenia (zwłaszcza metalowe, np. samolot), komunikację – zdolność porozumiewania się, zachód (jako kierunek). Zasady Ba Zi mówią, że gdy Metalu jest za dużo (np. wielu dowódców, albo wiele ośrodków decyzyjnych) to nie można podjąć decyzji, albo następuje to bardzo wolno, a informacja czy decyzja dociera z opóźnieniem lub nie dociera wcale. Na przykład decyzja o zamknięciu lotniska przy takich warunkach pogodowych. Teoretycznie słabszy element Drzewa pokonał teoretycznie silniejszy element Metalu.

Interesujące wnioski pojawiają się, gdy analizujemy wpływ i rolę elementu Drzewa w wykresach Ba Zi dwóch najważniejszych osób na pokładzie samolotu – pierwszego pilota i prezydenta. W obu przypadkach jest on elementem niekorzystnym i związanym z jednej strony z podejmowaniem ryzyka, jak i z wykonywaniem poleceń. Tak się również złożyło, że głównym elementem wykresu pilota była Ziemia (konkretnie Ziemia Yang), a wykresu prezydenta Ziemia Yin. Zarówno Ziemia Yang jak i Ziemia Yin w warunkach silnej dominacji elementu Drzewa jest bardzo osłabiona, praktycznie nic nie może zrobić.

Zobacz także: BaZi i Feng Shui - dalecy krewni?

Gdy analizujemy wykresy Ba Zi sprawdzamy między innymi indywidualną skłonność do wypadków lub kontuzji. Patrzymy czy występuje na stałe czy okresowo. Rok 2010 – rok Metalowego Tygrysa jest rokiem, w którym osoby mające w swoich wykresach elementy Tygrysa (Drzewo Yang), Węża (Ogień Yang), Małpy (Metal Yang) lub Świni (Woda Yang) są bardziej narażone na zranienia, kontuzje, wypadki. Zwłaszcza w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Zwłaszcza w godzinach 9-11 i 15-17. Wypadek wydarzył się po 10-ej czasu lokalnego.

Ponadto…

10. kwietnia to dzień Fu Yin. Fu Yin to taka sytuacja w Ba Zi (astrologia chińska) oraz w Ze Ri (metoda oceny jakości czasu, w szczególności konkretnych dat), gdy jeden filar dubluje drugi - oznacza ewentualność smutnego wydarzenia związanego ze stratą, chorobą, a w skrajnych wypadkach nawet ze śmiercią.

Niekorzystnych czynników było więcej. Także z punktu widzenia Feng Shui, podróż z Warszawy w kierunku Smoleńska (NE3) nie jest dobrym kierunkiem w 2010 roku , zwłaszcza w dniu Tygrysa.

O pogodzie nawet nie ma co wspominać. To czynnik z kategorii „niebo” – z nim się nie dyskutuje, do niego trzeba się dostosować. Wielka szkoda.

Anna Sztandera – Konsultant Feng Shui i Ba Zi
Instruktor Mastery Academy of Chinese Metaphysics™
www.masterconsulting.pl , biuro@maserconsulting.pl
kom. 607-616-781, tel./fax22-646-61-77