Istnieje możliwość dodawania i odejmowania splotów wewnątrz lub na zewnątrz rzędów. O dodawaniu i ujmowaniu splotów na zewnątrz mówi się w sytuacji, gdy dodajesz je lub ujmujesz na początku lub na końcu rzędów. /fot.H&M

Jakie są techniki modelowania dzianiny?

Podczas szydełkowania musisz liczyć się z tym, że na pewnym etapie robótki będziesz musiała dodać lub ująć splotów, by nadać robótce właściwy kształt.
/ 26.06.2011 10:42
Istnieje możliwość dodawania i odejmowania splotów wewnątrz lub na zewnątrz rzędów. O dodawaniu i ujmowaniu splotów na zewnątrz mówi się w sytuacji, gdy dodajesz je lub ujmujesz na początku lub na końcu rzędów. /fot.H&M

Istnieje możliwość dodawania i odejmowania splotów wewnątrz lub na zewnątrz rzędów. O dodawaniu i ujmowaniu splotów na zewnątrz mówi się w sytuacji, gdy dodajesz je lub ujmujesz na początku lub na końcu rzędów.

Dodawanie wewnętrzne

Metodę te stosuje się, by delikatnie wymodelować fragment odzieży. Warto zapamiętać, że podczas dodawania wewnętrznego dodaje się sploty przy każdym splocie rzędu poprzedniego z wyjątkiem pierwszego i ostatniego. A jak to zrobić krok po korku? Po pierwsze przerabiaj sploty jak zwykle, Az do miejsca, w którym powinnaś dodać splot. Wówczas w miejsce jednego splotu rzędu niżej wykonaj dwa sploty aktualnego rzędu.

Dodawanie zewnętrzne

Dodawanie zewnętrzne należy zacząć od przerobienia dodatkowych oczek łańcuszka na końcu wybranego rzędu. Jeśli chcesz dodać sploty na początku wybranego rzędu – dodatkowe oczka łańcuszka musisz dodać do końca rzędu poprzedniego.

Pamiętaj o wykonaniu splotów zwrotnych.

W kolejnym rzędzie przerobisz te sploty tak samo jak pozostałe.

Jeśli zaś chcesz dodać sploty na końcu rzędu pozostaw na jego końcu kilka nie przerobionych oczek. Następnie wyjmij szydełko z tych nieprzerobionych oczek i z nowej przędzy wykonaj kilka splotów łańcuszka. Zakończy dodatkowe oczka łańcuszka, przełóż szydełko przez postawione wcześniej oczka i przerób je do końca przyłączonej części.

Polecamy: Co na drutach można zrobić dla dzieci?

Ujmowanie oczek wewnętrzne

Ujmowanie splotów zawsze musi następować między pierwszym i ostatnim oczkiem. Dzięki temu uzyskasz równe i ładne modelowanie dzianiny. Najłatwiej jest to osiągnąć opuszczając jeden splot z rzędu poprzedniego. Możesz też przerobić dwa sploty rzędu poprzedniego razem. 

Czytaj także: Jak zrobić rękaw kimonowy?