Jak wyostrzyć zdjęcie za pomocą filtra górnoprzepustowego? fot. Czywiesz.pl

Jak wyostrzyć zdjęcie za pomocą filtra górnoprzepustowego?

Przedstawiliśmy już dwie metody wyostrzania zdjęć. Kolejną metodą jest wyostrzenie zdjęcia za pomocą Filtra Górnoprzepustowego. Filtr ten można znaleźć w programie Photoshop w menu Filtry|Inne. Efekt jego użycia jest bardziej plastyczny niż wcześniej opisanych metod wyostrzania, mniejsze jest też niebezpieczeństwo podkreślenia szumu.
/ 28.09.2016 16:34
Jak wyostrzyć zdjęcie za pomocą filtra górnoprzepustowego? fot. Czywiesz.pl

Wyostrzamy zdjęcie za pomocą filtra górnoprzepustowego

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać to powielenie warstwy ze zdjęciem. Najpierw trzeba powielić warstwę ze zdjęciem. Tryb mieszania kopii od razu zmieniamy na Nakładkę (Overlay). Następnie wywołujemy Filtr Górnoprzepustowy. Na podglądzie efekt jego działania jest szary, z niewielkim tylko zabarwieniem. Na takim obrazku dość trudno ocenić jakość wyostrzenia, dlatego też patrzymy na zdjęcie w głównym oknie programu, gdzie od razu widać efekt.

Po dopasowaniu metodą "na oko" jedynej wartości, jaką trzeba wyregulować, czyli Promienia (Radius) otrzymamy dwie warstwy: zwykłą i szarawą. Zmieszanie tych warstw w odpowiednim trybie spowoduje wyostrzenie obrazka. Na powiększeniu można zauważyć, że wyostrzone w ten sposób krawędzie nabierają niepotrzebnie intensywnych barw, co powoduje przekłamania kolorów. Aby pozbyć się tego efektu wystarczy dowolnym sposobem doprowadzić warstwę potraktowaną filtrem do skali szarości. Może to być na przykład polecenie Usuń kolor (Desaturate) z menu Obraz|Dopasowanie.