hubiak pospolity

Grzyby w przyrodzie

Grzyby to organizmy występujące pospolicie na całej kuli ziemskiej. Występują zarówno na lądzie jak i w wodzie. My jednak najlepiej znamy te ze środowiska leśnego.
/ 21.06.2010 12:37
hubiak pospolity

Grzyby nie zawierają chlorofilu - wykorzystują więc gotowe związki powstające z rozkładu substancji organicznych, produkowane przez rośliny, zwierzęta i człowieka. Są bardzo ważnym czynnikiem w przyrodzie rozkładającym dalej nierozłożone szczątki materii organicznej. Ich rola w życiu planety jest nie do przecenienia - wydzielają, jak cała biomasa czyli wszystkie występujące na świecie osobniki, więcej dwutlenku węgla niż cała ludność!

Jak grzyby się odżywiają?

Grzyby pobierają pokarm za pomocą plechy, zbudowanej najczęściej z niewidocznych dla nas strzępek grzybni. Pobierając go grzybnia rozkłada na związki prostsze podłoże, na którym się rozwija. Jej działanie jest tak silne, że może rozłożyć nawet wiele substancji wytworzonych przez człowieka chemicznie - wykorzystuje się więc niektóre grzyby na skalę przemysłową.

Saprofity

Najliczniejsza grupa grzybów to saprofity, czyli te żyjące na martwych już organizmach roślinnych i zwierzęcych. Powalone drzewa w lesie gniją i butwieją właśnie dzięki istnieniu grzybów - inaczej zalegałyby i las nie poradziłby sobie z nimi. Grzyby zapobiegają więc gromadzeniu się martwych szczątków, rozkładają je na składniki proste, które mają dobroczynny wpływ na żyzność gleby. Grzyby saprofityczne to także te wykorzystywane przy produkcji przetworów mleczarskich czy alkoholu a także w piekarnictwie.

Saprofity są pożyteczne, ale mogą także przyczyniać się do powstawania ogromnych strat materialnych w gospodarce człowieka. Zaatakowane drewno budowlane traci na jakości; różnego rodzaju żywność pleśniejąc nie nadaje się do spożycia. Mogą niszczyć także papier a więc zabytkowe druki i tkaniny a także tworzywa sztuczne. 

Spotykamy też grzyby kaprofilne czyli rozwijające się na ekskrementach zwierząt i ludzi, oraz takie mające umiejętność rozkładania piór, kopyt czy włosów.

Wybierz się na wystawę grzybów !

Pasożyty

Grzyby pasożytnicze żyją na żywych roślinach i zwierzętach. Te powodują ogromne straty w lasach i uprawach. Niektóre grzyby nadrzewne rozwijają się w ciele żywiciela przez wiele lat zanim zaowocują i je zauważymy - wtedy na ratunek często jest już za późno. Takie grzyby mogą powodować groźne choroby różnych części wielu rośli roślin - zarówno pni drzew, korzeni jak i liści, owoców czy nasion. Mogą rozwijać się już na pąkach i kwiatach, nawet na małych sadzonkach. Na drzewach najłatwiej zauważymy pasożytujące na nich huby.

Grzyby atakują także ludzi i zwierzęta, zarówno domowe jak i dziko żyjące, wywołując u nich różne choroby. Różnego rodzaju grzybice pojawiają się nie tylko na skórze, ale i powodują zapalenia wielu organów wewnętrznych. Ciekawą grupą grzybów są te atakujące owady. Ich działalność owadobójcza jest ceniona przez leśników gdyż pozwala zwalczać groźne szkodniki drzew.

Symbionty

Symbionty to grzyby, które żyją współpracując z innymi organizmami - dla obopólnych korzyści. Najczęściej związek dotyczy grzybów i glonów, wątrobowców czy sinic, ale także roślin kwiatowych i owadów. Porosty - to właśnie grupa organizmów, która powstała w wyniku zespolenia grzybów z glonami albo sinicami. Kolonizują miejsca nieprzyjazne dla innych organizmów.

Niektóre grzyby są wykorzystywane w celach leczniczych

Mikoryza - dobrodziejstwo

Wiele grzybów to grzyby mikoryzowe czyli takie, które współżyją z korzeniami konkretnych gatunków roślin. Korzyści są obopólne i oba organizmy żyją ze sobą w zgodzie. Drzewo dostarcza grzybowi pokarmu a ten chroni je przed infekcjami wytwarzając substancje antybiotyczne w celu obrony żywiciela. Obecność grzybów mikoryzowych w lesie jest więc niezbędna, ale i te pozostałe mają swoje miejsce w przyrodzie. Ważne aby równowaga w niej nie została zachwiana.

Nie niszczmy grzybów, których nie zbieramy ani tych niejadalnych czy dla nas trujących bo ich rola jest w przyrodzie  bardzo ważna! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.03.2013 17:52
dzieki, przydalo sie.