Zaskakujące i mądre książki dla nastolatków. Sprawdź tytuły brytyjskiej pisarki Eve Ainsworth.

Ważne, wciągające, zaskakujące, prawdziwe, mądre i poruszające… takie są książki „7 dni”, „Zadurzenie”, „Krzywda. Historia moich blizn” oraz „Troska” autorstwa brytyjskiej pisarki Eve Ainsworth, które w Polsce ukazują się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa.
/ 25.02.2019 15:21
eve ainsworth fot. materiały prasowe

W „7 dniach” autorka w wyjątkowo celny sposób portretuje zjawisko przemocy rówieśniczej. Tydzień z życia dwóch nastolatek pomaga zrozumieć mechanizm  narastania przemocy rówieśniczej, a przede wszystkim, jej przyczyny. Towarzysząc Kez i Jess widzimy jak wiele je łączy – niskie poczucie własnej wartości, kłopoty  z akceptacją siebie, poczucie odrzucenia i samotności. Choć przyjmują zupełnie inne role i strategie - obie walczą o siebie uwikłane w przemoc.  Ale to książka nie tylko o 7 dniach relacji dwóch nastolatek. To opis ich środowiska i przeszłość: niezaspokojonych potrzeb i urazowych doświadczeń. Mechanizm powstawania i narastania przemocy wiedzimy jak na dłoni. Poznając dom Kez, przesiąknięty przemocą i agresją stosowaną przez jej  ojca, codziennym upokorzeniem i zniewoleniem dziewczyny i jej matki, rozumiemy (ale nie akceptujemy) powody, dla których atakuje Jess. Widzimy też, jak doświadczenie przemocy wpływa na Jess, która traci nad sobą kontrolę i atakuje swoją napastniczkę. W „7 dniach” nic nie jest czarno-białe i oczywiste, dzięki czemu książka uczy – zarówno nastoletniego czytelnika, jak i osoby dorosły - pokory, zaskakuje i zmusza do refleksji – nad istotą naszych zachowań i celami, do których dążymy. Książka Ainsworth uświadamia, że przemoc rówieśnicza jest wyrazem bezsilności, sposobem na uwolnienia przykrych emocji albo formą poczucia się lepiej, choćby przez chwilę. Wbrew zasadom, za wszelką cenę.

 „Zadurzenie” to książka o nastoletniej miłości. Ale nie takiej, o jakiej marzą dorastające dziewczęta i nie takiej z kolorowego magazynu czy telewizyjnego serialu. Anna - przeżywająca rozstanie rodziców, samotna i  jest w stanie poświęcić wiele, by spełnić oczekiwania chłopaka. Im bardziej Anna angażuje w relację z Willem, tym bardziej odcina się od swojego otoczenia. Tracąc ten swoisty wentyl bezpieczeństwa zatraca się w relacji, która okazuje się toksyczną.  „Zadurzenie” to ważna pozycja nie tylko dla nastolatków, ale również dla dorosłych: rodziców i profesjonalistów. Pierwszych uczula na zagrożenia, drugim pomaga przyjąć perspektywę nastolatka wchodzącego w pierwsze romantyczne relacje.  

Bohaterce „Krzywdy”  Gabi od najmłodszych lat towarzyszy poczucie, że nie spełnia oczekiwań matki, zawodzi ją i ojca, dostarcza im jedynie zmartwień. Poczucie niezrozumienia i samotność potęgują niedopowiedzenia związane z rodzinnym tabu i śmierć ukochanego dziadka Gabi. W „Krzywdzie”  Ainsworth po raz kolejny udowadnia, że nierozmawianie z dziećmi o problemach nie sprawia, że znikają. Wręcz przeciwnie, niszczą tak ważne dla dzieci relacje i generują kolejne problemy – w przypadku „Krzywdy” napięcie, które główna bohaterka rozładowuje przez samookaleczenia. Niestety, nie  szybko dziewczyna czuje się coraz gorzej, w jej życiu pojawia się nowa tajemnica, której nikomu nie chce zdradzić bojąc się odrzucenia i negatywnej oceny, traci kontrolę nad samookaleczeniami, za które coraz bardziej się nienawidzi.

W „Trosce” towarzyszymy Daisy – odpowiedzialnej, wyrozumiałej, opiekuńczej starszej siostrze śmiertelnie chorego chłopca, oraz Martemu – chłopcu, na którym wielu dorosłych postawiło już krzyżyk. Wydaje się, że ich losy nie mogą się spleść. A jednak, dwie osoby, które dzieli niemal wszystko, stają się dla siebie oparciem. Rodząca się między nimi przyjaźń to dowód, jak ważna jest dla nas troska, zrozumienie i wsparcie. Nawet jeśli problemy dotyczą nie nas, a naszych bliskich.

Eve Ainsworth po raz kolejny pokazuje rodzicom, jak ważni są dla swoich dzieci. Uświadamia im, że problemy nie znikają, tylko dlatego, że o nich nie mówimy dzieciom czy nastolatkom. Wręcz przeciwnie, potrafią dodatkowo obniżyć poczucie własnej wartości i wprowadzić chaos w niełatwe już życie dojrzewającego człowieka. Historia „Troska” pokazuje też, że to co widzimy na pierwszy rzut oka to to, co rzeczywiście się dzieje. Przypomina nam o tym, jak ważna jest troska, poczucie ważności, możliwość skorzystania ze wsparcia i zrozumienia. Historia Marty, Daisy i ich rodzin pokazuje, że warto jest szukać ich wokół siebie tu i teraz, ponieważ – ukrywanie problemów nie jest najlepszym wyborem.

„7 dni”, „Zadurzenie”, „Krzywda. Historia moich blizn” i „Troska” to książki z morałem. Zaskakujące i mądre, dla nnastolatków, ich rodziców i nauczycieli. Pokazują, jak ważna jest uważność na drugiego człowieka – w przyjaźni, rodzinie, w szkole. Eve Ainsworth sprawia, że czytelnik rozumie, jak trudne dla jej bohaterów jest proszenie o pomoc dorosłych, a dla dorosłych jak trudne może być usłyszenie tej prośby.  Autorka silnie podkreśla przy tym w mądry, nienachalny i niemoralizatorski sposób, że korzystanie z pomocy, ujawnienia problemów jest jedyną drogą, do ich przezwyciężenia, tym samym promuje tak rzadko spotykany w literaturze młodzieżowej efekt Papageno (efekt przeciwny do efektu Werthera). To niezwykle cenne, że choć nic tego nie zapowiada – historie bohaterów kończą się „dobrze”.

Mimo tego, że czytelnik nie może już towarzyszyć Jess, Kaz, Annie, Gabi, Daisy czy Martemu, to wie, że są na początku drogi do odzyskania równowagi, bezpieczeństwa, budowy wysokiego poczucia własnej wartości. Jak w prawdziwym życiu - wchodzą na nią z obawami, odwagą i determinacją.  

Książki autorstwa Ainsworth mogą stanowić dla dorosłych znakomitą przepustką do ważnych rozmów z nastolatkami – o problemach, których dotyczą, ale też o zaufaniu i szukaniu pomocy. Uczą, jak ważna jest troska i uważność, uzmysławiają, że zaufanie nie jest dane raz na zawsze.  

Książki Eve Ainsworth doceniane są nie tylko zagranicą, ale również w Polsce. „Zadurzenie” i „7 dni” zostały wyróżnione w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Rzecznik Praw Dziecka objął książkę „7 dni” honorowym patronatem. 

Dzięki współpracy wydawnictwa Zielona Sowa i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, czytelnicy znajdą w książkach numery ogólnopolskich i bezpłatnych telefonów pomocowych: 116 111 to numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, 800 100 100 to numer dedykowany rodzicom i nauczycielom, którzy chcieliby porozmawiać o bezpieczeństwie dzieci, w kontekście problemów poruszanych w książkach Eve Ainsworth i nie tylko.

Tekst: Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Sprawdź więcej:
Ranking 100 książek, które musisz przeczytać!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)