Do czego służy bracketing?

Do czego służy bracketing?

Bracketing to bardzo przydatna technika fotograficzna dzięki której nawet nie wiedząc jak dobrać parametry ekspozycji wykonany prawidłowe zdjęcie, niezależnie od zastanych warunków.
/ 18.10.2010 08:19
Do czego służy bracketing?

Bracketing w trudnych warunkach fotograficznych jest nie do przecenienia. Za jej pomocą wykonujemy serię ujęć które różnią się skokowo parametrami ekspozycji – w ten sposób w pewnym momencie trafiamy idealnie w zastane światło.

W profesjonalnych aparatach istnieje dodatkowo funkcja autobracketingu – gdzie skokowych zdjęć możemy wykonać kilkanaście w szybkiej serii.

Bracketing ekspozycji jest najpopularniejszą odmianą gdyż serię zaczyna od niedoświelenia, zwiększając się np. o 1/3 EV. Z tak zrobionej serii z pewnością wybierzemy kadr który spełnia nasze wymagania. By zdjęcia miały podobną głębie ostrości ekspozycje powinniśmy regulować przede wszystkim czasem otwarcia migawki, a więc w trybie priorytetu przysłony.

Przeczytaj: Co to jest ogniskowa?

Drugi rodzaj bracketingu polega na zmienie natężenia światła błyskowego. Dzięki takiemu skokowi uzyskujemy kadry o różnych proporcjach światła zastanego i błyskowego z lampy.

Następny w kolejce – bracketing balansu bieli jak sama nazwa wskazuje polega na skokach wartości temperatury barwowej. Funkcja ta przydaje się gdy robimy zdjęcia w JPG (w RAWACH można regulować po fakcie) i mamy do czynienia ze światłem mieszanym. Jeśłi nie wiemy jaka temperatura barwowa jest najlepsza wtedy warto użyć bracketingu.

Bracketing ostrości natomiast idealnie nadaje się w fotografii szczegółów np. w makro. W tym wypadku skokom ulega odległość z jaką ostrość została ustawiona. Pamiętajmy przy tym jednak, że przy tak niewielkich odległościach może ulec zmianie skala odwzorowania.

Bracketing powstał z założenia po to aby uchronić fotografów od kiepskich ujęć w trudnych warunkach – niezależnie od napotkanych problemów możemy dobrać któryś z rodzajów skoku i uratować świetną okazję na zdjęcie.

Sprawdź: Jak wybrać dobry tablet?

Mimo tego równie dobrze sprawdza się przy wykonywaniu ujęć na potrzeby techniki HDR. High Dynamic Range polega na nałożeniu na siebie zdjęć o różnych poziomach ekspozycji. Pozwala to na uzyskanie obrazu o niesamowitej rozpiętości tonalnej, niemożliwej do sfotografowania.

Warunkiem powodzenia owej operacji jest zapewnienie tej samej głębi ostrości. Dlatego skoki ekspozycji musimy regulować czasem otwarcia migawki, a nie przysłoną. W przeciwnym bądź razie złożone przez nas zdjęcie będzie rozmyte.

Ciekawe efekty można uzyskać również bawiąc się bracketingiem ostrości, swojego czasu przeprowadzaliśmy taki eksperyment na stole bezcieniowym w studio. Ustawiając 3 plany ostrości fotografujemy każdy po kolei jako ostry bez zmiany ogniskowej obiektywu. Później w programie graficznym scalamy wszystkie 3 plany i otrzymujemy kadr o nieosiągalnej głębi ostrości.


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)