Do czego nam filtry barwne?

Do czego nam filtry barwne?

Filtry fotograficzne służą do poprawienia fotografii. Istnieje wiele rodzajów filtrów od antyodblaskowych, przez połówkowe aż po barwne. Warto poznać ich możliwości gdyż często może się okazać że ich użycie uratuje nas przed godzinami ślęczenia w programie graficznym.
/ 18.10.2010 11:36
Do czego nam filtry barwne?

Filtry fotograficzne choć mniej popularne w dobie fotografii cyfrowej stanowią nieodłączny element zestawu prawdziwego fotografa. Godziny w Photoshopie możemy spędzić przyjemniej, a czas ten pozwolą nam zaoszczędzić owe filtry. Ich przeznaczeniem jest bowiem korekta wartości tonalnej zapisywanych na matrycy barw. Fotografując aparatem analogowym jesteśmy natomiast zmuszeni użyć filtrów gdyż w postprocesingu nie jesteśmy w stanie poprawić zbyt wiele. Oczywiście filtry służą do poprawy fotografii, lecz nie znaczy to że musimy zawsze używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Wielu fotografów w celu uzyskania pożądanego efektu stosuje filtry zniekształcające wręcz przyjęte normy barwne.

Używając filtra warto pamiętać, że barwy dopełniające krzyżują się, mianowicie: czerwony jest dopełnieniem zielonego, pomarańczowy niebieskiego, zielony czerwonego. Filtry działają więc blokując pewne spektrum promieni świetlnych nie wpuszczając wybranego koloru przez swoją powierzchnię, przepuszczając tym samym więcej innego.

Przykładowy filtr żółty, nie tylko dopełni i rozjaśni swój własny kolor, ale stłumi jednocześnie kolor niebieski co spowoduje jego ściemnienie. W fotografii już dawno opracowano sztuczki i sposoby dzięki którym filtry ratują nas przed błędami. Pomimo superlatyw jakimi wyżej je opisałem filtry fotograficzne mają również wady. Jedną z najistotniejszych jest to że wydłużają czas naświetlania gdyż wpadające światło ma więcej przeszkód na swojej drodze. Między innymi dlatego producenci wypuszczają filtry o tej samej barwie ale różnej jasności, która wybieramy zależnie od potrzeb.

Dla przykładu opisujemy działanie niektórych filtrów: żółty ściemnia niebieski (portrety), krajobraz z wodą, niebem, żółtozielony ściemnia niebieski i czerwony (śnieg, morze), zielony ściemnia czerwony i rozjaśnia zielony (zdjęcia lasu, łąki), pomarańczowy silnie ściemnia niebieski (jasne niebo, samoloty) , polaryzacyjny (zwiększa kontrast i niweluje odblaski w szkle) filtry UV odcinają promienie które szczególnie dają nam się we znaki w górach.

Sprawdź: Czy warto kupić zoom ?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)