Czy wiesz, że Nature Boys byli prekursorami ruchu hipisowskiego w USA? fot. Czywiesz.pl

Czy wiesz, że Nature Boys byli prekursorami ruchu hipisowskiego w USA?

Siedmiu kalifornijskich Nature Boys było przedstawicielami pierwszego pokolenia Amerykanów, którzy przejęli filozofię i wizerunek tzw. Naturmensch. "Chłopcy Natury" o ponad dekadę wyprzedzali ruch bitników i hipisów.
/ 12.10.2017 10:40
Czy wiesz, że Nature Boys byli prekursorami ruchu hipisowskiego w USA? fot. Czywiesz.pl

Nature Boys - Gypsy Jean, eden ahbez, Maksymilian Sikinger, Bob Wallace, Emile Zimmerman, Gypsy Boots, Buddy Rose, Fred Bushnoff i Conrad – przybyli do południowej Kalifornii z różnych części Ameryki, by z dala od cywilizacji, w Kanionie Topanga, móc praktykować ideę Naturmensch (człowiek natury). „Chłopcy Natury” praktykowali nudyzm, żyli w górach, spali na drzewach i w jaskiniach w kilkunastoosobowych grupach. Odżywiali się tylko tym, co wydawał natura – surowymi owocami i warzywami. Niektórzy członkowie ruchu w poszukiwaniu świeżych fig, potrafili przemierzyć pieszo 500 mil wzdłuż wybrzeża Kalifornii. Nosili długie włosy i brody oraz sami pletli sobie sandały.

Z pośród wszystkich członków najważniejszy wpływ na rozwój ruchu Natural Boys mieli wpływ eden ahbez, Robert „Gypsy Boots” Bootzin i Maksymilian Sikinger.

ahbez (właśc. George Alexander Aberle) przyszedł na świat w 1908 r. w biednej rodzinie żydowskiej w nowojorskim Brooklynie. Oddany do adopcji wychowywał się w Kansas pod przybranym imieniem George McGrew. Do Los Angeles przybył w 1941 r. i zarabiał na życie gra na fortepianie w małej knajpie „Eutropheon”, serwującej zdrową żywność. Duży wpływ na światopogląd młodego Ahbeza miał właściciel restauracji, niemiecki imigrant John Richter. Przywiózł on z Niemiec nową filozofię życia – „Naturmensch” i „Lebensreform” (Człowiek Natury, Reforma życia), na której rozwój w Niemczech miały wpływ dwa ruchy: Wandervoegel (Wędrowne Ptaki) i Freikoerperkultur (Kultura Wyzwolonego Ciała). Richter propagował życie zgodne z naturą, zdrowe odżywianie, nudyzm oraz ideę gruntownych reform światopoglądowych. W tym czasie George przyjął imię "eden ahbez," celowo pisane małymi literami, bo jak twierdził – tylko Bóg i Nieskończoność zasługują na pisanie wielką literą. Pragnął także zawrzeć w swoim nazwisku litery A i Z (alfa i omega) – początek i koniec wszystkiego. Świat usłyszał o nim w 1948 r. gdy Nat King Cole wypromował piosenkę jego autorstwa „Natural Boy”. Utwór utrzymywał się na pierwszym miejscu listy Billboardu przez 8 tygodni i wkrótce stał się standardem muzyki pop i jazzu. W piosence zawierała się cała filozofia życia ahbeza i grupy Natural Boys, inspirowana poglądami duchowego guru ahbeza – Billa Pestera.

Maksymilian Sikinger urodził się w Niemczech. Większość życia spędził na tułaczce po Europie, życiu dziko w pobliżu wielkich aglomeracji i zgłębianiu tajników medycyny naturalnej oraz filozofii Dalekiego Wschodu. W wieku 22 opuścił Europę i przeniósł się na południowe wybrzeże Kalifornii, gdzie wkrótce stał się guru dla wielu hippisów z Topanga. Pod jego wpływem Robert „Gypsy Boots” Bootzin dołączył do ruchu Natural Boys. Syn rosyjsko-żydowskich emigrantów z San Francisco uwiedziony ideą Naturmensch i wegetarianizmu, porzucił szkołę i wyruszył do Kalifornii. Wiódł życie pariasa w Kanionie Tahquitz niedaleko Palm Springs – spał w jaskiniach i na drzewach, kapał się w rzekach, jadł tylko owoce i warzywa. Wkrótce dołączył do grupy Nature Boys z Topanga. W 1935 r. ożenił się z Lois Bloemker, osiedlił się w pobliżu Griffith Park w Los Angeles i spłodził 3 synów. W 1958 r. otworzył w Hollywood sklep ze zdrową żywnością i zrobił karierę jako nauczyciel zdrowego stylu życia.

Styl życia Natural Boys stał się inspiracją dla późniejszego pokolenia bitników i hipisów, a rejon kanionu Topanga stał się mekką dla hipisów, gwiazd muzyki rockowej i folku, m.in. The Rolling Stones, Neila Younga, Franka Zappy, Jimiego Hendrixa, The Doors, Jakcka Keraucka czy The Mamas and Papas. Wygląd członków Natural Boys i ich wegetarianizm przejęło sporo członków kapel rockowych lat 60.

Kiedy w 1960 r. The Beatles i Rolling Stones przybyli do Los Angeles ich fryzury bob wydawały się zbyt grzeczne w porównaniu do fryzur członków lokalnego zespołu The Seeds, którzy na wzór Gypsy’ego Bootsa nosili włosy do ramion.

Na zdjęciu: członkowie Nature Boys