POLECAMY

"Zielona miłość" - We-Dwoje.pl recenzuje

Zielona miłość to polski serial, który został nakręcony w 1978 roku. Opowiada o trójce młodych ludzi znajdujących się na rozdrożu życia – właśnie zdali maturę i muszą postanowić, co dalej.
Zielona miłość to polski serial, który został nakręcony w 1978 roku. Opowiada o trójce młodych ludzi znajdujących się na rozdrożu życia – właśnie zdali maturę i muszą postanowić, co dalej.

 Marzeniem głównej bohaterki, Joli (zwanej Sarną  - w tej roli Joanna Pacuła) jest zostać muzykiem, jednak jej matka zmusza ją do złożenia papierów na Akademię Medyczną. By zainteresować córkę medycyną, wysyła ją do szpitala na praktyki, gdzie ta pracuje jako pielęgniarka.

Zielona miłość. We-Dwoje.pl recenzuje

To właśnie ten szpital staje się miejscem, gdzie odgrywają się wszelkie kluczowe momenty serialu. Tutaj bowiem trafia najlepsza przyjaciółka Sarny, Iwona (Hanna Bieluszko), która usiłowała popełnić samobójstwo z powodu nieodwzajemnionej miłości do Pawła (Jan Frycz), zakochanego właśnie w Joli. Tutaj główna bohaterka poznaje smak ciężkiej i niewdzięcznej pracy, a także zaczyna rozumieć ulotność życia. Tutaj wreszcie Paweł i Sarna prowadzą rozmowy, wskutek których ich początkowo ulotne zauroczenie przekształca się w dojrzałe uczucie.

Presja rodziców, pierwsze miłości i rozczarowania, poczucie bezsensu, bunt wobec wszystkiego – to tematy poruszane przez Zieloną miłość. I choć od produkcji serialu minęło ponad 30 lat, te same problemy wciąż dotykają współczesnych nastolatków. Niestety trzeba powiedzieć, że pod tym względem historia ta nie jest niczym szczególnym – nie ma zaskakujących zwrotów akcji czy wielkich przełomów, nie ma recepty podanej na rozterki młodości. Jeśli zwrócimy uwagę tylko na to, scenariusz możemy uznać za całkowicie „nie-filmowy”, zupełnie niezgodny z dzisiejszymi wymaganiami.
Urok tego serialu tkwi jednak zupełnie gdzie indziej. To niezła gra aktorska, którą niełatwo znaleźć w naszych współczesnych produkcjach, ale też inny sposób operowania emocjami i niedomówienia świadczące o rzadkiej dziś świadomości producentów , że widz nie jest dzieckiem, któremu wszystko trzeba pokazać palcem. Wywoła nostalgię u starych, zainteresuje młodych.
Z pewnością warto zobaczyć.

Zielona miłość
rok produkcji: 1978
gatunek: obyczajowy, serial
kraj produkcji: Polska

Aleksandra Gieroba
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)