"Zakochana Jane"

Ten film to historia miłosna młodej Jane Austen, która stała się dla niej inspiracją do napisania "Dumy i uprzedzenia" i "Rozważnej i romantycznej".
/ 11.09.2007 17:48
"Zakochana Jane" opowiada o najważniejszym związku w życiu młodej Jane Austen. To historia o romansie, intrydze i obowiązkach, rodzinie, przyjaźni i fortunie. To film o dobroci, wielkości i geniuszu, który pokazuje, jak zakochana Jane stała się Jane Austin, autorką znanych na całym świecie romantycznych powieści.

Jane Austen wierzy w miłość. Jej rodzice oczekują jednak od niej, żeby wyszła za mąż za kogoś kto zapewni jej i rodzinie godziwy byt. W Anglii 1795 roku tak właśnie wygląda świat młodych kobiet. Kiedy dwudziestoletnia Jane spotyka młodego, pewnego siebie Irlandczyka, Toma Lefroy’a, jego intelekt i arogancki styl bycia wzbudzają w niej wielką ciekawość, a jej świat staje nagle na głowie. Czy Jane może sobie pozwolić na odrzucenie oferty bratanka Lady Gresham, sprzeciwić się rodzicom i przeciwstawić społecznym konwenansom? Młoda panna Austin wstępuje dopiero na drogę literackiej kariery, a ryzykowny romans, w który się wdała ukształtuje całe jej późniejsze życie i pracę.
Jane Austen ubarwiła świat swoimi słowami, elokwencją i mądrością. W jej życiu gościła także pasja i prawdziwa namiętność. Mając dwadzieścia lat poznała Toma Lefroy’a i zakochała się w nim. Opowieść o ich związku jest równie pełna romantyzmu przeplatanego realizmem, co jej najlepsze powieści.
W Anglii u schyłku XVIII w. małżeństwo z miłości uważane było za głupotę. To pieniądze, a nie miłość wprawiały ten świat w ruch. Pani i pan Austen mają do wydania najmłodszą córkę i doskonałą świadomość tego stanu rzeczy. Ale ich latorośl, Jane, niełatwo do tego przekonać. Obdarzona nieposkromioną, niezależną naturą dwudziestolatka, widzi świat bez podziału na klasy społeczne, ponad dumą i uprzedzeniem. Marzy o małżeństwie z miłości.


Rodzice chcą dla Jane tego, co według nich jest dla niej najlepsze – bogatego, dobrze ustawionego męża. Takim mógłby być pan Wisley, bratanek lokalnej arystokratki, bardzo szanowanej i bardzo bogatej Lady Gresham. Mimo wysiłków i starań, Jane odrzuca ich propozycję.
Poznaje młodego Irlandczyka, Toma Lefroy’a, odwiedzającego Hampshire w towarzystwie brata Jane, Henry’ego. Jest przystojny, inteligentny i... niezbyt zamożny. Do tego pogardza niewyrafinowanym wiejskim życiem. Ten młody birbant odkrywa jednak pośród prowincjuszy niesamowicie utalentowaną i spragnioną niezależności Jane Austen.

Ich ścieżki zaczynają się przecinać coraz częściej. Walczą ze sobą na słowa, tańczą na balu, ona wygrywa z nim w krykieta, a on podsuwa jej do czytania "Toma Jonesa". Powoli zakochują się w sobie.

Otoczenie jednak nie jest przychylne tej miłości. Kuzynka, Eliza, i jej siostra, Cassandra ostrzegają Jane przed konsekwencjami romansu. Lady Gresham patrzy na tę sytuację nieprzychylnie, chociaż Pan Wisley nadal ma nadzieję... Wuj Toma, sędzia Langois (Ian Richardson), który zainwestował pracę i pieniądze w przyszłość bratanka, swojego przyszłego spadkobiercy, nie chce widzieć, jak marnowana jest ta inwestycja. Pani i pan Austen bezskutecznie starają się przekonać do swoich racji ukochaną córkę.

Tom sugeruje ucieczkę i potajemny ślub, ale konsekwencje mogą okazać się druzgocące dla ich przyszłego życia. Rodzice Jane nie są zamożni, dlatego dziewczynie grozi bieda i upokorzenie. Mieszkająca w Irlandii rodzina Lefroy’a polega na nim finansowo. Ich przyszłość zależna jest od Toma. Jeśli młodzi uciekną, narażą się na utratę rodziny, przyjaciół i majątku. Czy będą gotowi na podjęcie tak radykalnej decyzji, bardzo romantycznej, ale całkiem, na owe czasy, nierozważnej ?

O Jane Austen
Jane Austen była siódmym z ośmiorga dzieci pastora George’a Austina i jego żony Cassandry, z domu Leigh. Urodziła się 16 grudnia 1775 roku w parafii Stevenson w Hampshire. Tam spędziła 25 lat. Jej formalna edukacja zakończyła się niedługo przed jedenastymi urodzinami, kiedy odeszła ze szkoły przyklasztornej w Reading. Mniej więcej w tym czasie zaczęła pisać utwory, które jej ojciec określał mianem "opowieści, w stylu całkiem nowe". Kiedy miała osiemnaście lub dziewiętnaście lat, napisała pierwszą powieść - "Elinor i Marianne"... a potem się zakochała.
Jane spotkała Toma Lefroya podczas świąt Bożego Narodzenia w Hampshire w 1795 roku. W połowie stycznia młody człowiek wyjechał do Londynu na studia prawnicze. Wiadomo, że Jane spotkała się z nim jeszcze w sierpniu w Londynie, ale potem nie ma żadnych informacji na temat ich związku, aż do jesieni 1798 roku, kiedy romans się skończył. Siostra Jane spaliła większość jej listów. Nie przetrwał żaden między 18 września 1796 a październikiem 1798 roku. Te dwa lata były najburzliwszym okresem w życiu Jane. Po powrocie z Londynu napisała "Dumę i uprzedzenie". Następnie zmieniła "Elinor i Marianne" tworząc powieść "Rozważna i romantyczna". Wtedy też powstało "Opactwo Northanger", którego pisanie zakończyła w 1799 roku. Przez następne 10 lat autorka nie stworzyła żadnej powieści.
Można przypuszczać, że zawiedziona miłość była po części przyczyną tej ciszy, jednak jeszcze istotniejszym powodem było opuszczenie Stevenson przez jej rodzinę w 1801 roku, kiedy ojciec przeszedł na emeryturę i przenieśli się do znienawidzonej przez Jane miejscowości Bath. W grudniu 1802 roku bogaty młody człowiek oświadczył się Jane, a ona przyjęła jego propozycję. Jednak z niewiadomych powodów już następnego dnia zmieniła zdanie. Kilka miesięcy później sprzedała "Opactwo Northanger" wydawcy za 10 funtów, ale nie doczekała się wydania powieści.
W 1805 roku zmarł ojciec Jane Austen, a następnego roku Jane wraz z matką i siostrą przeniosły się do Southampton, gdzie mieszkały do lata 1809 roku, kiedy to przeprowadziły się do Chawton, wsi w Hampshire, gdzie wreszcie Jane mogła zacząć cieszyć się swoją karierą pisarską. W 1811 roku wydano "Rozważną i romantyczną", a w 1813 "Dumę i uprzedzenie". Rok później ukazał się "Mansfield Park" napisany już po osiedleniu się w Chawton. W 1815 roku wydana została "Emma". Powieść "Perswazje" powstała około rok przed śmiercią Jane. Pisarka umarła 18 lipca 1817 roku. "Perswazje" i "Opactwo Northanger" ukazały się już po śmierci autorki.

O reżyserze
Pierwszym filmem kinowym wyreżyserowanym przez Juliana Jarrolda były "Kozaczki z pieprzykiem" z 2005 roku. Wcześniej przez ponad 10 lat pracował dla brytyjskiej branży telewizyjnej. Jest reżyserem wielu znanych seriali i filmów telewizyjnych. W 1994 roku nakręcił nagrodzony BAFTA odcinek serialu "Cracker", a potem także nominowany do tej nagrody dwugodzinny film "Some Kind of Life". Jarrold wyreżyserował też nominowany do nagrody Emmy mini-serial "Wielkie nadzieje" z Loanem Gruffudem i Charlotte Rampling w rolach głównych. W dorobku reżysera znalazły się również między innymi telewizyjne adaptacje "Zbrodni i kary" i "Opowieści kanterberyjskie: Człowiek prawa", oraz ekranizacja bestsellerowej powieści Zadie Smith "Białe zęby".

W filmie występują:
Anne Hathaway
jako Jane Austen
James McAvoy jako Tom Lefroy
Julie Walters jako Pani Austen
James Cromwell jako Pan Austen
Maggie Smith jako Lady Gresham
Laurence Fox jako Pan Wisley
Anna Maxwell jako Martin Cassandra Austen
Joe Anderson jako Henry Austen

"Zakochana Jane", Reżyser: Julian Jarrold, Produkcja: Wielka Brytania/USA/2007, Dystrybucja w Polsce: Best Film, Premiera w Polsce: 14 września 2007 r., Czas trwania: 120 min.