Wzruszająca historia o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO wchodzi do kin

Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów...
Edyta Liebert / 23.03.2017 12:47

Nigdy nie wiesz, kto jest Twoim wrogiem, a komu możesz ufać. Może właśnie dlatego tak bardzo kocham zwierzęta - patrzysz im w oczy i wiesz dokładnie, co mają w sercu - słyszymy w zwiastunie filmu "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo"

Prawdziwą historią Jana Żabińskiego (dyrektora warszawskiego Zoo) i jego żony, Antoniny, którzy podczas II wojny światowej uratowali setkę Żydów, zainteresowało się Hollywood. Fabryka snów uwielbia patos i historie, które wyciskają łzy. Pierwszy zwiastun filmu "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" pojawił się w sieci w listopadzie i obiecuje emocje, wzruszenie i poruszające, trzymające w napięciu dramatyczne sceny.

mat. prasowe

Nowy film twórców hitu "Listy do M."

Film zrealizowany z rozmachem

Jan i Antonina Żabińscy osobiście wydostawali z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego prześladowanym Żydom. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni z kolei - w willi Żabińskich. Taka historia zasługiwała na dopracowaną oprawę.

mat. prasoweHistorię Żabińskich rozsławiła książka "The Zookeeper's Wife" (tak brzmi tez oryginalny tytuł filmu; komentatorzy nie zostawiają suchej nitki na tłumaczeniu) autorstwa Diane Ackerman z 2007 roku, która powstała na podstawie pamiętników Antoniny Żabińskiej. Opowiada o codziennej psychozie strachu i niepewności, o trwaniu w lęku o życie. Pokazuje funkcjonowanie siatce konspiracyjnej, o balansowaniu na granicy życia i śmierci, a także o pogodzie ducha i zachowaniu w tym całym piekle odrobiny człowieczeństwa, kiedy jest się w miejscu o... zwierzęcym charakterze. Dosłownie i w przenośni.

Mamy miejsce. Możemy ich ukryć. Przyprowadź tylu, ilu się da.

"Sprawiedliwi wśród narodów świata"

Warszawskie zoo bardzo mocno ucierpiało w bombardowaniach wojennych. Podczas okupacji Niemcy urządzili tam hodowlę świń, a jej dyrektorem został Żabiński (przyrodnik, pisarz). Dzięki temu otrzymał on przepustkę do getta - zbierał restauracyjne resztki i odpady dla zwierząt. Z getta wynosił jednak coś więcej: w pustych klatkach po zwierzętach ukrywał Żydów i przeprowadzał na bezpieczną, aryjską stronę. Po wojnie Antonina Żabińska opublikowała przeznaczone dla młodszych czytelników książki "Rysice" (1948) i "Borsunio" (1964). W 1968 roku wydała wspomnienia "Ludzie i zwierzęta", w których przedstawiła m.in. swoją działalność okupacyjną. W 1970 roku ukazała się jej ostatnia książka "Nasz dom w ZOO" poświęcona warszawskiemu zoo. Żabińscy za swoje humanitarne dokonania w 1965 roku zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

mat. prasowe

Doborowa obsada i zagadkowe

Film jest upstrzony także wątkami dodatkowymi. Główną bohaterką "Azylu..." wydaje się być Antonina (dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain) - z pamiętników wiadomo, że to właśnie ona najbardziej angażowała się w kierowanie procederem ratowania Żydów. W zwiastunie jej mąż, grany przez Johana Heldenbergha, jest raczej wycofany. Może się wydawać, że to celowy zabieg - ukazania kobiecej niezłomności i przodownictwa w czasie wojny. Często pojawia się także Daniel Brühl (bardzo często gości on w dramatach wojennych), który w filmie wciela się w niemieckiego zoologa Lutza Hecka, przydzielonego przez Rzeszę do kontrolowania warszawskiego Zoo. Zwiastun nie do końca jednoznacznie prezentuje jego sylwetkę i może się wydawać, że relacja tych dwoje ociera się romans. Co więcej, jeśli liczycie na obraz powojennej Warszawy, uprzedzamy: zdjęcia powstawały w czeskiej Pradze.

mat. prasowe

Premiera filmu "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo" 24 marca 2017 roku.

Nie żyje reżyser kultowego filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową"

Tagi: film, wojna, Żydzi, zoo