Układ idealny

Co może pchnąć szukającą niezależności młodą kobietę w ramiona wiecznego kawalera? Czy karkołomna transakcja może być początkiem wielkiego uczucia?
/ 07.03.2007 16:44
Na co może zdobyć się mężczyzna unikający małżeństwa i do czego może go to doprowadzić? W ciepłej komedii romantycznej aktor i scenarzysta Alain Chabat porusza z wdziękiem temat, z którym mierzył się już Szekspir.

Luis (Alain Chabat), zblazowany, choć niepozbawiony uroku czterdziestoletni Paryżanin, prowadzi malownicze, wolne od zobowiązań życie. Beztroski kawaler i dusza towarzystwa, podczas niedzielnych obiadów staje się oczkiem w głowie swej władczej matki i pięciu sióstr, które rozpieszczają go i wyręczają we wszystkim. Louis potulnie poddaje się ich decyzjom i pieszczotom, w jednej kwestii pozostaje jednak przy swoim - nie zamierza się żenić. Jednak kobiety, znużone ciągłym niańczeniem go postanawiają za wszelką cenę znaleźć mu towarzyszkę życia, a do swego zamiaru podchodzą z wyjątkowym zaangażowaniem... Doprowadzony do rozpaczy Luis wymyśla plan, dzięki któremu ma zapewnić sobie wolność a jednocześnie ukrócić raz na zawsze próby wyswatania go. Plan zakłada... wynajęcie żony.

Alain Chabat i Charlotte Gainsbourg - para głównych bohaterów „Układu idealnego” mieli już dwa razy okazję spotkać się na planie. Najpierw w „I żyli długo i szczęśliwie” Yvana Attala w 2004, rok później w „Jak we śnie” Michela Gondry’ego.

„Układ idealny”, reżyseria: Eric Lartigau, SPI