"Twarda sztuka"

Trzy kobiety. Trzy pokolenia. Jedne zasady.
/ 22.08.2007 09:57Krótko o filmie
Zbuntowana nastolatka, Rachel (Lindsay Lohan) krzyczy, przeklina, pije, bez ogródek wyraża swoje opinie i ogólnie kompletnie wymyka się spod kontroli. A ostatni wypadek samochodowy jest kroplą, która przelewa czarę goryczy. Doprowadzona do ostateczności matka, Lilly (Felicity Huffman) postanawia zabrać impulsywną i nieokiełznaną córkę tam, gdzie przysięgła sobie nigdy nie wracać... do domu swojej matki w Idaho.
Matka rodu, Georgia (Jane Fonda) nie jest typową słodką i czułą babcią. Jej życie toczy się w myśl żelaznych zasad, a każdy, kto przebywa pod jej dachem musi się im podporządkować: Najważniejszy jest Bóg, potem ciężka praca, a później cała reszta.
Teraz obciążona wychowaniem młodej kobiety, będzie musiała wykazać anielską cierpliwość, aby zrozumieć, co kryje się za atakami furii wnuczki.
Choć Rachel, pogodzona ze świadomością straconego lata na prowincji, zaczyna rozrabiać w miasteczku, to Georgia dostrzega u niej pierwsze symptomy zmian. Dziewczyna powoli wytraca agresję i uczy się współczucia i zrozumienia... szczególnie wobec własnej matki. Trzy kobiety przejdą przemianę, odkryją sekrety z przeszłości i zrozumieją, że więzy krwi są najważniejsze i niezniszczalne.

Scenarzysta Mark Andrus marzył o napisaniu historii o ludziach i okolicach, które blisko zna: o wiejskich terenach Idaho. Szef Morgan Creek, producent James G. Robinson marzył o realizacji projektu, który nie byłby szablonowy. Spodobała mu się dynamika postaci w scenariuszu Andrusa: "Każdy, kto ma żonę i córkę wie, co dzieje się między nimi, szczególnie gdy córka jest nastolatką. Zachęciliśmy do udziału w filmie Jane Fondę, Felicity Huffman i Lindsay Lohan, a Garry’ego Marshalla namówiliśmy do reżyserii. Mieliśmy obstawione najważniejsze pola: dobry scenariusz, dobry reżyser, dobra obsada".
Gary Marshall wspomina, że w projekcie spodobał mu się wątek zaufania do dziecka oraz zdolności wybaczania. Poza tym zawsze lubił pracę z młodymi aktorkami i trud wydobywania z nich prawdziwych kreacji aktorskich: Julia Roberts miała 22 lata kręcąc "Pretty Woman", Anne Hathaway – 18 w "Pamiętniku księżniczki", a Lindsay Lohan w "Twardej sztuce" - 20 lat.

Obsada
Jako pierwsza zaangażowana została Lindsay Lohan. Zafascynowała ją postać Rachel, chciała zrozumieć jej postawę i powody, dla których wylądowała w zabitej dechami dziurze u babci – bez przyjaciół, upokorzona i kipiąca z wściekłości. "Rachel, na przykład, nie rozumie różnicy między miłością i seksem. Myślę, że to ważne, aby tak zagrać tę rolę, żeby każdy młody człowiek mógł wyciągnąć z niej jakieś wnioski".
Jane Fonda zdecydowała się na zagranie tytułowej roli ze względu na możliwość pracy z Marshallem oraz zafascynowanie scenariuszem Andrusa: "Mark cudownie obserwuje swoich bohaterów, a jego historia opiera się na osobowościach – przedstawicielkach trzech pokoleń. W opowieści tej znaleźć można zarówno humor, jak i głębię, a nawet tragizm". Fonda ze zrozumieniem przyjmuje, że choć Georgia nie potrafiła być dobrą matką, to gotowa jest być lepszą babcią. Jednak nie jest to łatwe, bo: "Przez 13 lat Georgia była szczęśliwa żyjąc według swych zasad, a teraz nagle wszystko się rozpada. Dwie kobiety, dwa inne pokolenia, zakłócają jej życie, a wraz z nimi powracają duchy z przeszłości, z którymi trzeba się zmierzyć".
Rolę Lilly, uzależnionej od alkoholu matki Rachel, powierzono Felicity Huffman, która wspomina: "Uderzyło mnie w scenariuszu, że postaci są prawdziwe, wiarygodne, zabawne i wzruszające zarazem". Praca na planie z Fondą i Lohan była dla niej prawdziwą frajdą. Szczególnie przeżywała relacje z Fondą: "Oto kobieta, której życiorys jest tak długi, jak ja cała, plus dwa Oscary na koncie, i pyta mnie: "co sądzisz?".
W filmie nie brakuje również interesujących mężczyzn. W roli Simona, weterynarza, który leczy zarówno zwierzęta, jak i ludzi, występuje Dermot Mulroney, który dla potrzeb filmu poznał nawet podstawy medycyny. „Nauczyli mnie na przykład jak zakładać sztuczne szwy, teraz jestem w tym naprawdę dobry" – wspomina aktor. Simon odgrywa w życiu Rachel rolę, której nie spełnił biologiczny ojciec, wcześnie opuszczając żonę i córkę.
Cary Elwes gra Arnolda, wstrętnego męża Lilly. Ta postać w wielu aktorach budziła niesmak. "To ciężka rola i wielu aktorów rezygnowało. Ale Cary Elwes okazał się doskonały. Nie bał się wyzwania" – mówi reżyser. "Głównym tematem historii są tajemnice i kłamstwa. Rodziny, które są ich siedliskiem, skazane są na dysfunkcje. Arnold jest typowym przykładem słabego człowieka, który eksploatuje słabość innych".
Początkujący aktor Garrett Hedlund wciela się w postać Harlana, naiwnego chłopaka, który zauroczony jest Rachel, jednak musi się trzymać od niej z daleka, bo ma dziewczynę i niedługo będzie się żenił.

O reżyserze
Gary Marshall
- weteran Hollywood, aktor, reżyser, autor scenariuszy i producent. Autor scenariusza i reżyser święcącego tryumfy serialu telewizyjnego "Odd couple" (1970-75) oraz hitów kinowych "Chłopak z klubu Flamingo" (1984) i "Gorsza siostra" (1999). Wyreżyserował takie przeboje kinowe jak: "Wariatki" (1988), "Pretty Woman" (1990), "Frankie i Johnny" (1991), "Uciekająca panna młoda" (1999), "Pamiętnik księżniczki" 1 i 2 (2001, 2004).
Wielokrotnie nominowany do nagród BAFTA, Cezara i Emmy.

W rolach głównych:
Jane Fonda
jako Georgia
Lindsay Lohan jako Rachel
Felicity Huffman jako Lilly
Dermot Mulroney jako Simon
Cary Elwes jako Arnold
Garret Hedlund jako Harlan

"Twarda sztuka", Reżyseria: Gary Marshall, Produkcja: USA, Dystrybucja w Polsce: Monolith, Premiera w Polsce: 31 sierpnia 2007 r., Czas trwania: 113 min.