POLECAMY

"Parapet" - animowany serial Barta Kędzierskiego po raz pierwszy na DVD!

Bartosz Kędzierski większości z nas kojarzy się z kultowymi „Włatcami móch”. Jednak zanim zrealizował serial o przygodach czwórki ekscentrycznych 8-latków zrealizował liczący prawie 70 odcinków serial „Parapet”, którego bohaterami są... dwie rośliny doniczkowe. Cykl po raz pierwszy ukazuje się na DVD dzięki Galapagos Films.

Bartosz Kędzierski większości z nas kojarzy się z kultowymi „Włatcami móch”. Jednak zanim zrealizował serial o przygodach czwórki ekscentrycznych 8-latków zrealizował liczący prawie 70 odcinków serial „Parapet”, którego bohaterami są... dwie rośliny doniczkowe. Cykl po raz pierwszy ukazuje się na DVD dzięki Galapagos Films.

NA PARAPECIE

Lucek (Bartosz Kędzierski) i Bazyli (Wojciech Ziemiański) to dwie rośliny doniczkowe uziemione na parapecie okna jednego z osiedlowych bloków i z jego wysokości obserwujące i komentujące świat. Gdy zapytamy je, gdzie mieszkają, odpowiedzą: „Na samej górze”. Gdy zapytamy co robią, odpowiedzą „Nic”. Jednak w ich przypadku „nic” znaczy bardzo wiele. Przecież można się mocno zastanawiać nad tym dlaczego zrzucona z ósmego piętra cegła spada na sam dół. Albo czy jutro na pewno będzie jutro? Bo skoro będzie wtedy, czyli teraz, to tak w zasadzie będzie już dziś, a jutro to będzie właściwie pojutrze... Więc? Właśnie tak Lucek i Bazyli przeżywają swoje życie. Słuchają, patrzą, czasem coś powiedzą. Mogą się też napić piwka z Wujasem Pisklakiem (Tadeusz Szymków), który przy okazji nauczy ich kawałka realu. Przecież gdyby nie on, wciąż nie wiedzieliby co to są „sześciopak” i „esemes”.

„Parapet” to pierwszy serial Bartosza Kędzierskiego, który podbił serca widzów kultową kreskówką „Włatcy móch”. Serial powstał we wrocławskim studiu RMG specjalizującym się w tworzeniu cyfrowych efektów specjalnych i mającym na swoim koncie pracę przy tak głośnych produkcjach jak „Naznaczony” (na DVD wydany przez Galapgos Films), „Enen” Feliksa Falka, „Samotność w sieci” Witolda Adamka czy bijący rekordy popularności serial „Ranczo”.

Pomysłodawcą „Parapetu” jest sam Bartosz Kędzierski, który również wyreżyserował serial na podstawie własnego scenariusza oraz udzielił głosu postaci Lucka. Obok niego we obsadzie dubbingu znaleźli się Wojciech Ziemiański – aktor wrocławskiego Teatru Polskiego oraz nieżyjący już aktor filmowy i teatralny Tadeusz Szymków. Cykl był emitowany na antenie TVP w latach 2004-2006, a swoją premierę miał podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2004, gdzie jego kolejne odcinki były pokazywane przed projekcjami filmów.

„Parapet” po raz pierwszy ukazuje się na DVD dzięki Galapgos Films.

KIM JEST BARTOSZ KĘDZIERSKI?

Urodzony w 1976 roku we Wrocławiu reżyser, scenarzysta i montażysta większości widzów kojarzy się głównie z kultowymi „Włatcami móch”. Jednak serial o perypetiach uczniów klasy II b to zaledwie jeden z licznych projektów, w które był zaangażowany. Na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego studiował reżyserię, której jednak nie ukończył. W zawodzie montażysty sprawdził się podczas realizacji głośnego „Chaosu” – debiutanckiego obrazu Xawerego Żuławskiego, autora docenionej przez widzów i krytyków ekranizacji „Wojny polsko-ruskiej” Doroty Masłowskiej.

Animacją zainteresował się jeszcze w 2002 roku, kiedy wspólnie z firmą RMG, scenarzystą Cezarym Harasimowiczem i aktorem Tadeuszem Szymkówem pracował nad animowaną „Sierotką Marysią i krasnoludkami” – adaptacją popularnej bajki Marii Konopnickiej. Film nigdy nie został zrealizowany, ale dwa lata później Kędzierski i Szymków spotkali się przy „Parapecie”.

Prace nad przygodami Lucka i Bazylego trwały do 2006 roku, a po ich zakończeniu Bartosz Kędzierski zaprezentował światu „Włatców móch” – najpopularniejszą, jak na razie, produkcję w swojej karierze. Cykl przez wielu uznawany jest za kultowy, a po jego prezentacji na targach w Cannes kupnem praw do jego emisji zainteresowane były m.in. telewizje z Wielkiej Brytanii, Niemiec, a nawet Meksyku.

Scenariusze do „Włatców móch” Bartosz Kędzierski pisał do 2008 roku. Później przekazał serial w ręce innych artystów,  a sam skoncentrował się na realizacji nowego serialu pt. „1000 złych uczynków”, który w dniach 2 marca – 18 maja 2009 roku wyemitowała telewizja TV4. W 2009 roku swoją premierę miał również wyreżyserowany przez Bartosza Kędzierskiego film „Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły” – pierwsza pełnometrażowa produkcja opowiadająca o perypetiach serialowych bohaterów. Film spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem widzów, a w pierwszy weekend obejrzało go aż 157,4 tysiąca osób!

O WYDANIU DVD

Jak wszystkie projekty Kędzierskiego, wydanie DVD jest zrealizowane koncepcyjnie i artystycznie w sposób wyjątkowy i zawiera unikalne elementy dotąd niedostępne na polskim rynku.

100 minut materiału filmowego, czyli 67 odcinków znajduje się w 7 symbolicznych rozdziałach – Szkoła życia, Filozofia doniczek, Gry i zabawy, Nauka i medycyna, Siła TV, Historia kina oraz Dziwne miejsca. Zaprezentowane są także odcinki ocenzurowane przez TVP (Precz z cenzurą). Dodatki specjalne czyli Superasy zawierają wersję angielską Parapetu (wybrane odcinki) i Galerię ze szkicami, projektami postaci oraz storyboardami. Prawdziwym smakiem zaś są dodatki na IPhone’a – wystarczy włożyć płytę do odtwarzacza i czekać na reakcję IPhone’a.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)