Możesz kochać film „Kevin sam w domu” i o tym nie wiedzieć. Oto 10 ciekawostek z planu

Niewiele brakowało, a w filmie zobaczylibyśmy Roberta De Niro. Którą rolę mu zaproponowano? Jaki polski akcent pojawił się w komedii „Kevin sam w domu” i co było inspiracją dla słynnego plakatu filmowego? Oto 10 ciekawostek.
/ 19.11.2020 10:34

Kevin sam w domu to klasyka filmów świątecznych. Choć scenariusz wypadków znamy już niemal na pamięć, Boże Narodzenie bez seansu z Kevinem w roli głównej to nie to samo.

Prawdopodobnie jednak są rzeczy, o których nie miałaś pojęcia... Oto kilka ciekawostek dotyczących filmu, który obchodzi właśnie 30. rocznicę powstania.

Na okładce magazynu w ręku Kevina znalazła się aktorka polskiego pochodzenia

W słynnej scenie, w której rezolutny ośmiolatek przegląda magazyn Playboy, na jego okładce widać aktorkę polskiego pochodzenia: Erikę Eleniak. Jest to numer wydany w 1989 roku, film do kin trafił w 1990 roku.

Kevin sam w domu - polska aktorka na okładce Playboya
fot. ONS.pl

Już w pierwszy weekend film zarobił 17 milionów dolarów, a zainteresowanie nim było tak duże, że wyświetlano go jeszcze długo po zakończeniu okresu bożonarodzeniowego. Trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa komedia wszech czasów.

Dom McCallisterów został sprzedany za ogromne pieniądze

Dom rodziny McCallisterów, w którym nakręcono większość scen, mieści się w miejscowości Winnetka na przedmieściach Chicago. Ma ponad 400 m2, sam budynek powstał w 1921 roku.

Dom został sprzedany za 1,6 miliona dolarów.

Inspiracją słynnego zdjęcia Kevina był obraz Muncha

Słynne zdjęcie Kevina z charakterystyczną miną inspirowane było obrazem Edvarda Muncha „Krzyk”.

Podobnie jak filmowe miejsca, takie jak dom przy 671 Lincoln Avenue, przed którym chętnie fotografują się fani komedii, stała się symbolem filmu. Dzieci z całego świata odtwarzają ją na swój sposób, a tysiące podobnych zdjęć można dziś znaleźć w internecie.

W filmie zagrał brat Macaulaya Culkina

W komedii pojawił się także rodzony brat Macaulaya Culkina - Kieran Kyle Culkin. Wcielił się w jednego z kuzynów Kevina.

Rolę włamywacza miał zagrać Robert De Niro

W role włamywaczy, którzy chcieli okraść dom McCallisterów, wcielili się Joe Pesci (jako Harry Lime) oraz Daniel Stern (jako Marv Merchants).

Gdyby Robert De Niro przyjął złożoną mu propozycję, to jego zobaczylibyśmy w roli Harry'ego. 

Na potrzeby filmu przygotowano dużo białego puchu

Gdyby nie fakt, że dzień przed rozpoczęciem zdjęć Chicago i okolice przykryła warstwa śniegu, biały puch zastąpiłby prawdziwe opady śniegu. W końcu trudno wyobrazić sobie bajkową scenerię świąt Bożego Narodzenia bez śniegu. Choć właściwie... coraz łatwiej to zrobić.

Kevin sam w domu
fot. ONS.pl

Kevin naprawdę został ugryziony w palec

W jednej ze scen Kevin zostaje ugryziony przez złodzieja (Joe Pesci). Co ciekawe, ugryzienie faktycznie miało miejsce, a chłopcu na palcu została nawet blizna.

W bardziej wymagających scenach zastępował go 30-letni kaskader.

Czytaj więcej na temat filmów:
Filmy świąteczne - 7 najlepszych filmów na Boże Narodzenie
Klimatyczne filmy na jesienny wieczór. Te klasyki warto przypomnieć
Kultowe filmy z lat 90. Czy znasz je wszystkie?