Misja rozrywka

Misja rozrywka

Przed rokiem TVP ruszyła do walki o widza uzbrojona w programy publicystyczne i kulturalne. Z ich klęski wyciągnęła nauczkę. Dlatego motorem jej nowej ramówki będą seriale i programy rozrywkowe. Podobnie w stacjach komercyjnych. Oto jesienne nowości.
/ 19.09.2007 10:13
Misja rozrywka
Ja wam pokażę!
Judyta z powieści Katarzyny Grocholi powraca, tym razem na małym ekranie. Z wersji kinowej pozostała para scenarzystka–reżyser (Grochola–Delić), wymieniono za to (na szczęście!) odtwórców głównych ról. Edyta Jungowska i Radosław Krzyżowski sprawdzają się znacznie lepiej niż Grażyna Wolszczak i Paweł Deląg. Co ważniejsze, a wcale nie oczywiste, dostajemy coś, co nam obiecano: komedię romantyczną, która śmieszy. Serialowej rzeczywistości, co równie rzadkie, całkiem blisko do polskich realiów.
Emisja: TVP1, niedziela, godz. 20.20, premiera: 2 września.

Tajemnica twierdzy szyfrów
Historia fikcyjnego agenta polskiego wywiadu Johanna Jorga (Paweł Małaszyński), która ma przybliżyć widzom prawdziwą historię ukrywanej w Jeleniej Górze podczas wojny maszyny umożliwiającej Niemcom łamanie rosyjskich szyfrów. Scenariusz napisał Bogusław Wołoszański, co gwarantuje dbałość o nasycenie opowieści historycznym detalem. Nieco gorzej wygląda to na ekranie, bo scenografia wymagała wypożyczania wszystkiego, od pojazdów wojskowych po naboje, a budżet w wysokości 13 milionów złotych okazał się zbyt skromny. Momentami rzecz bardziej niż serial wojenny przypomina inscenizacje kolejnych "Sensacji XX wieku".
Emisja: TVP1, piątek, godz. 20.20, premiera: 7 września.

Twarzą w twarz
Nowy serial kryminalny Patryka Vegi ("Pitbull", "Kryminalni") powstawał pod znakiem zmian. Podczas zdjęć ekipa przenosiła się z austriackich Alp na Nizinę Mazowiecką, Paweł Małaszyński zaś przybrał na wadze sześć kilogramów, by zagrać głównego bohatera, niejakiego Ważkę. Stale zmieniała się również temperatura uczuć między wspomnianym Ważką a jego lekarką Martą (Magdalena Walach). Sukcesywnie rosła też liczba twórców (od 4 scenarzystów na starcie do 15 w finale). A największe zmiany i tak wprowadził TVN, który jako sponsor miał ostatnie słowo i ponoć znacząco scenariusz wygładził.
Emisja: TVN, wtorek, godz. 21.30, premiera: 4 września.

Ekipa
"Świat wielkiej polskiej polityki został ostatnio tak obrzydzony, że ludzie zaczęli wierzyć, że politycy muszą być przestępcami. Chciałyśmy zdjąć z nich tę gębę, pokazać szlachetniejszą stronę polityki" – tak o narodzinach pomysłu na pierwszy polski serial political fiction opowiadają jego reżyserki: Agnieszka Holland, Kasia Adamik i Magdalena Łazarkiewicz. Rodzinne trio (Adamik jest córką, a Łazarkiewicz siostrą Holland) spędziło sporo czasu na oglądaniu "Prezydenckiego pokera". Amerykański hit był dla nich i scenarzystów Wawrzyńca Smoczyńskiego (do niedawna nasz redakcyjny kolega) i Dominika Rettingera inspiracją przy konstruowaniu fabuły. Rzecz rozgrywa się we współczesnych realiach, choć – co podkreślają twórcy – "próżno szukać odniesień do aktualnie funkcjonujących ludzi lub wydarzeń z pierwszych stron gazet".
Emisja: Polsat, czwartek, godz. 21, premiera telewizyjna: 13 września, Premiera na DVD (pierwszy odcinek z "Gazetą Wyborczą"): 7 września.

Studio Złote Tarasy
TVN wskrzesza legendę telewizji lat 70., emitowane niegdyś przez drugi program TVP "Studio 2". W wersji poddanej oczywiście mocnemu liftingowi, bo komercyjna stacja 3,5-godzinny program będzie nadawać prosto z luksusowego studia w warszawskim centrum handlowym Złote Tarasy. W "Studiu Złote Tarasy" znajdą się poszatkowane reportażami rozmowy na żywo, poradniki i wydania innych TVN-owskich produkcji: plotkarsko-glamourowy "Co za tydzień" i – ma się rozumieć – "Kulisy »Tańca z gwiazdami«". Gospodarzami studia będą Martyna Wojciechowska, Ewa Drzyzga i Max Cegielski. Nazwisko czwartego prezentera nie jest jeszcze znane.
Emisja: TVN, niedziela, godzina 14, premiera: 9 września.

Przebojowa noc
Spektakularny, interaktywny show, festiwal gwiazd, mnogość wrażeń. Program dla tych, którzy przegapili najważniejsze telewizyjne hity ostatnich sezonów. Trochę talkshow, trochę karaoke skrzyżowane z kursem tańca, do tego występy zagranicznych wykonawców, przede wszystkim z obcych krajów, bo rzecz hołduje nienowej w medium publicznym idei, że Europa da się lubić. Za sterami stanął Janusz Józefowicz, pierwsza postać krajowej branży musicalowej. Do roli prowadzącej wybrano wokalistkę i tancerkę Nataszę Urbańską, wielką przegraną "Jak oni śpiewają". Całości towarzyszy konkurs, w którym można wygrać na przykład wycieczkę zagraniczną. Mniejszym obciążeniem budżetu TVP byłby bilet dla twórców. W jedną stronę.
Emisja: TVP1, niedziela, godz. 21.10, premiera: 9 września.

MTV rockuje
A
lternatywny "Idol", czyli konkurs dla młodych rockandrollowców. Program ma wyłonić "nową rockową sensację". Całość rozłożono na dwa etapy. W pierwszym internauci na podstawie nagrań zamieszczonych na stronie MTV wybrali zespoły, które zaprezentują się widzom i jury w składzie: dziennikarz radiowy Piotr Stelmach, producent oraz muzyk Wilków i Republiki Leszek Biolik, bracia Cugowscy oraz Agnieszka Chylińska. Zwycięzca nagra singiel i nakręci wideoklip. Prowadzącym będzie Michał Koterski.
Emisja: MTV, środa, godz. 21, wersja bez cenzury – piątek, godz. 23, premiera: 10 października.

Oprac. Karolina Pasternak i Angelika Kucińska/ Przekrój