Miejski serwis randkowy (reż. Erika Hnikova)

6 maja do polskich kin wejdzie obraz Eriki Hníkovej o próbach zmotywowania trzydziestoletnich singli, by się ustatkowali, założyli rodziny i zaczęli pracować na wspólne dobro.

6 maja do polskich kin wejdzie obraz Eriki Hníkovej o próbach zmotywowania trzydziestoletnich singli, by się ustatkowali, założyli rodziny i zaczęli pracować na wspólne dobro.

Dokumentalny zapis rzeczywistości małego słowackiego miasteczka, którego burmistrzem jest niestrudzony generał w stanie spoczynku. Najpierw przywrócił mu blask świetności, a później podjął się jeszcze trudniejszej misji – uratowania go przed wymarciem. „Miejski serwis randkowy” to pełna ciepła i dowcipu opowieść o przeciętnych ludziach, którzy zostali postawieni w nieco absurdalnej, ale jak najbardziej prawdopodobnej sytuacji. Hníková trafiła na prawdziwą żyłę złota – nie da się jej rozmówców nie polubić.

Miejski serwis randkowy (reż. Erika Hnikova)

Miejski serwis randkowy (reż. Erika Hnikova)

TWÓRCY FILMU
Reżyseria:  Erika Hníková
Scenariusz: Erika Hníková
Zdjęcia: Jiri Strnad
Montaż:  Jana Vlcková

OBSADA
Jozef Gajdos, Dana Paseková, Monika Maxová, Janco Ogurcák, Dodo Barna

PRASA O FILMIE:

Dokument Eriki Hnikovej o pomyśle pewnego burmistrza na zorganizowanie tańców mających na celu zeswatanie singli zamieszkujących jego wioskę wydaje się absurdalny w kontekście filmu fabularnego, dla dokumentalisty ten temat to spełnienie marzeń. Hnikova zręcznie tworzy swój dokument niczym klasyczny dramat. Już w połowie filmu widz czeka szczęśliwego zakończenia. Co ważniejsze jednak portretuje niedorzeczne sytuacje z  wyjątkową wrażliwością, sprawiając, że śmiejemy się razem z bohaterami, a nie z nich. To nie lada wyczyn biorąc pod uwagę żenujące zabiegi burmistrza i jego wiernej animatorki Dany, takie jak występ ubranych w stroje ludowe staruszek, śpiewających piosenki o miłości. Innym pomysłem zwariowanego burmistrza jest loteria z nagrodami typu guma do żucia, „na wypadek gdy którejś parze się powiedzie”. Na końcu ujawnia się gorzka prawda o tym, co Gajdos ( burmistrz)  myśli o samotnych kobietach z miasteczka.

HOLLYWOOD REPORTER, Natasha Senjanovic

Ktokolwielk zdecyduje się obejrzeć pełnometrażowy dokument Eriki Hnikovej „Miejski serwis Radkowy” nie będzie zawiedziony. Widzowie ubawią się bardziej niż oglądając każdą inną komedię, a już zdecydowanie bardziej niż przeciętny dokument. W co najmniej kilku sytuacjach film przypomina „Miłość blondynki” oraz „Pali się moja panno” i zawiera bohaterów i kilka scen przypominających te stworzone przez Jaroslava Papouska i Milosa Formana. (…) Każdy  kto głębiej spojrzy na sympatycznych bohaterów, odkryje talent dokumentalistki do pokazywania tego co nas boli i smuci z humorem, nieobrażając ich, a bawiąc widzów.

Věra Míšková, Právo, 9 .12. 2010

Podobne do Formana echa absurdu, odnoszące się nie tylko do tańca i loterii. (…)  Niedorzeczność ma swoją kulminację w prawdziwie straszny sposób.

Vojtěch Rynda, Lidové noviny, 9.12. 2010

Nowy document Eriki Hnikovej “Miejski serwis randkowy” oferuje 72 minuty niezrównanej rozrywki na temat wiejskich singli. Czysta radość z oglądania. Hnikova inscenizuje niektóre sceny, a inne powstają spontanicznie. (…) W pewnych momentach, czuć powiew poetyki Milosa Formana: niezręczność sytuacji w „Pali się moja panno” lub scena tańca w „Miłości blondynki”.

Jan Gregor, Respekt, 6 December 2010

 

Wywiad z reżyserką Eriką Hnikovą

Podsumuj jednym zdaniem twój film

Mała wioska ze zwariowanym burmistrzem, który każdego dnia poprzez lokalne radio  próbuje przekonać samotnych mieszkańców po 30-tce, że nie ma nic ważniejszego niż posiadanie dzieci.

2 dobre powody dlaczego w to zimno ludzie powinni stać w kolejce żeby zobaczyć twój film.

Będą śmiać się w kinie i płakać po powrocie w domu

Opisz swój film 3 słowami

Singiel. Uwięzienie. Samotność.

Jak wpadłaś na pomysł żeby zrobić taki film?

Przez przypadek, 3 lata temu na weselu we wschodniej Słowacji

Gdzie najlepiej oglądać twój film?

Na starym telewizorze w zadymionym pubie

Dlaczego robisz filmy?

Żeby prowokować do myślenia

Jeśli nie robiłabyś filmów, to co?

Byłabym dziennikarką, żeby prowokować do myślenia.

Za co chciałbyś być zapamiętana?

Za organizację wspaniałych kolacji

Jeśli miałabyś zabrać 2 filmy na pustynie….

„Wszystko za życie” Seana Penna i „Solaris” Andrieja Tarkowskiego

Film lub reżyser, który zmienił twoje życie

Steven Spielberg

Opisz twoją ulubioną scenę z wybranego przez siebie filmu

Każda scena każdego filmu Jorgena Leth’a

 

Nagrody

2011 – wygrana – MFF  w Berlinie – Nagroda Specjalna – Nagroda czytelników 'Tagesspiegel' -  Erika Hníková
2011– nominacja - Czeski Lew – Najlepszy film dokumentalny – Erika Hníková
2011 – nominacja- Czeski Lew – Nagroda Specjalna – Nagroda krytyków i teoretyków filmowych dla najlepszego filmu dokumentalnego – Erika Hník

"Miejski serwis randkowy" otrzymał Nagrodę Czytelników Tagesspiegel na MFF w Berlinie
Jury w skaldzie: Benedikt Model, Markus Müller, Eleonore Wnendt, Olaf Mamczek, Slava Platikanova, Steffen Glaubitz, Silvia Oberhack, Dorothy Siegl and Carolin Zantner.

Oświadczenie jury:

W tym roku nagroda trafia do Eriki Hnikovej za film “Miejski serwis randkowy”, który rozbawił nas, ale także sprowokował do niezwykle ożywionej dyskusji. Wywołuje jednocześnie śmiech i gorzką refleksję.  Film w dyskretny sposób ukazuje obraz ekscentrycznych osobowości w  postsocjalistycznej erze oraz kreuje kompleksowy obraz singli nie zainteresowanych reprodukcją.  Rodzaj biernego oporu: śmiejesz się niezależnie z niego czy z nim.

 

REŻYSERKA – ERIKA HNIKOVA

Urodziła się w 1979 roku w Czechach. Studiowała na Wydziale Dokumentu  w najsławniejszej szkole filmowej w Pradze, w FAMU. Już w czasie studiów zdobyła reputację kręcąc krótkometrażowe dokumenty. Jej dyplomowy film „ The Beauty Exchange” wszedł do czeskiej i słowackiej dystrybucji oraz zdobył Nagrodę Publiczności na IDFF w Jihlava w 2004 roku. Jej dokument “I guess we´ll meet at the Eurocamp” pojawił się w czeskich kinach. Był pokazywany na kilku ważnych festiwalach m.in. w Leipzig oraz na HotDocs w Toronto.

FILMOGRAFIA:

2006 - Sejdeme se v Eurocampu/ Guess We´ll Meet at the
2004 – Den E ( część filmu „Jablubkov”)
2003 - Ženy pro měny/ The Beauty Exchange
2001 - Naše třída/ Our Class
2001 - Čtyři kroky dvojpůlka/ Four Steps Quarter Turn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 lat temu
kurcze, kolezanka mi wywrozyla na gadu ze spotkam w tym tygodniu swojego faceta, jestem bardzo ciekawa:D