Kwiat pustyni fot. Kino Świat

„Kwiat pustyni”

Jej historia poruszyła serca milionów. Ekranizacja bestsellerowej, autobiograficznej powieści Waris Dire, która z afrykańskiej koczowniczki stała się międzynarodową top modelką.
/ 25.02.2010 12:53
Kwiat pustyni fot. Kino Świat
Kiedy w wieku 13. lat Waris Dirie ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem, nie przypuszcza nawet, dokąd zaprowadzi ją ta odważna decyzja i sprzeciw wobec woli ojca.
W dniu, kiedy opuszcza obozowisko nomadów, rozpoczyna się bowiem jej fascynująca podróż z afrykańskiej pustyni na prestiżowe wybiegi mody i strony luksusowych pism dla kobiet. Urodzona w Somalii, w rodzinie pasterzy kóz Waris Dirie zostaje jedną z najlepszych modelek świata.

Historia niczym z bajki. Po samotnej wędrówce przez somalijską pustynię, dziewczynka dociera do Mogadiszu, a stąd do Londynu, gdzie pracuje jako służąca w ambasadzie Somalii.
Kiedy ją opuszcza, żyje na ulicy, grozi jej deportacja. Pewnego dnia spotyka Marylin (Sally Howkins), która otacza ją przyjazną opieką. Waris (Liya Kebede) podejmuje pracę w barze szybkiej obsługi, gdzie wypatruje ją słynny fotograf Terry Donaldson (Timothy
Spall).
Razem z agentką Lucindą (Juliet Stevenson) pracują nad przemianą dziewczyny w zawodową modelkę. Waris poznaje też Harolda (Anthony Mackie) - miłość swojego życia. Mimo oszałamiającej kariery, jaką robi, o jej dalszych losach decyduje wstrząsające zdarzenie z przeszłości. Przychodzi dzień, kiedy wyjawia światu swoją tajemnicę.

Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści Waris Dirie „Desert Flower” (Kwiat Pustyni). Ta historia poruszyła serca milionów. Powieść, która jest zapisem niezwykłej przemiany autorki z afrykańskiej koczowniczki w międzynarodową top modelkę, sprzedała się na całym świecie w 11. milionach egzemplarzy.

Historia Waris Dire poruszyła serca milionów.
Autobiograficzna powieść Waris Dirie „Desert Flower” (polski tytuł „Kwiat Pustyni”) jest zapisem niezwykłej przemiany autorki z afrykańskiej koczowniczki w międzynarodową top modelkę, sprzedała się na całym świecie w 19. milionach egzemplarzy.

Jest to inspirująca opowieść o wyjątkowej, dumnej i odważnej kobiecie.
Mająca na swym koncie liczne sukcesy scenarzystka i reżyserka Sherry Hormann („Father’s Day”) oraz producent i laureat Oskara – Peter Herrmann („Nigdzie w Afryce”), zaadoptowali książkę Dirie na potrzeby ekranu.
Tak powstała współczesna baśń, której akcja rozgrywa się jednocześnie pośród oślepiającego blichtru i archaicznych rytuałów. Baśń pełna życia, uczuciowej głębi i niesłychanego współczucia. A jednocześnie poruszający apel o zaprzestanie okrutnej tradycji
obrzezania kobiet.

W roli głównej występuje top modelka i aktorka Liya Kebede.
Towarzyszą jej wyśmienici aktorzy charakterystyczni: zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia i Złotego Globu – Sally Hawkins („Happy-Go-Lucky”), Timothy Spall („Harry Potter”, „Sekrety i Kłamstwa”), Craig Parkinson („Control”), Juliet Stevenson („Podkręć jak Beckham”), Anthony Mackie („8 mila”) oraz Meera Syal („Scoop. Gorący temat”).

W filmie występują:

Liya Kebede jako Waris Dirie
Sally Hawkins jako Marylin
Timothy Spall jako Donaldson
Juliet Stevenson jako Lucinda
Craig Parkinson jako Neil
Anthony Mackie jako Harold
Meera Syal jako Pushpa
Soraya Omar-Scego jako Młoda Waris

Wszystkich Użytkowników zainteresowanych spotkaniem z autorką książki "Kwiat pustyni" Waris Dirie zapraszamy 17 lutego o godz. 18 do empiku megastore na ul. Marszałkowskiej. Autorka będzie podpisywać książki i rozmawiać z czytelnikami. Wstęp wolny!

„Kwiat pustyni”, Scenariusz i reżyseria: Sherry Hormann, Produkcja: Niemcy / Austria / Francja 2009, Czas trwania: 124 min., Dystrybucja w Polsce: Kino Świat, Premiera filmu: 26 marca 2010