Kolekcja Filmowa Louis De Funes fot. Kino Świat

Kolekcja filmów z Louis De Funes na DVD

Przedstawiamy kolekcję 7 filmów z niesamowitym Louis De Funes w roli głównej
/ 12.05.2011 15:49
Kolekcja Filmowa Louis De Funes fot. Kino Świat

Jeden z największych europejskich komików filmowych, symbol francuskiego kina lat 60. I 70. ubiegłego stulecia, chętnie oglądany po obu stronach Atlantyku.

Jego filmografia liczy ponad 150 tytułów, zdarzało mu się zagrać w ciągu roku w blisko 20 filmach. Udało mu się stworzyć nie tylko niepowtarzalny typ komiczny, ale zostać wręcz instytucją: autentyczny w każdym geście, zmieniający się wraz z upływem czasu, starzejący się wraz ze swoimi bohaterami - nikt tak jak on nie potrafił wywołać śmiechu jednym tylko grymasem twarzy. Geniusz kina, nazywany przez krytyków „40 twarzy na minutę”.

Louis De Funes (1914-1983)


W skład kolekcji wchodzą następujące filmy:

 
1. "Kapuśniaczek"

Na zapadłej francuskiej wsi Durnopałki dożywają swych dni dwaj samotni starcy, Glaude (Louis de FunŹs) i Krzywus (Jean Carmet). Do szczęścia wystarczy im własne towarzystwo, butelka domowego wina i talerz kapuśniaku. Pewnego dnia w obejściu ląduje pojazd kosmiczny, z którego wysiada mieszkaniec planety Oxo (Jacques Villeret). Zasmakowawszy kapuśniaku szybko zaprzyjaźnia się z Glaudem, który nadaje mu imię Obżartuch. Zapas zupy zawieziony na Oxo sprawia, że kosmici z wdzięczności przywracają do życia i odmładzają Francine, zmarłą niedawno żonę Glaude’a. Ale życie u boku młodej żony nie jest marzeniem starca, którego coraz bardziej irytuje kręcący się po okolicy wójt socjalista. Kiedy więc Obżartuch wraca z propozycją podróży na Oxo, niepotrzebni nikomu starcy decydują się opuścić Ziemię.

WYSTĘPUJĄ: LOUIS DE FUNES, JEAN CARMET, JACQUES VILLERET
Reżyseria: Jean Girault
Produkcja: Francja 1981


2. "Wielkie wakacje"

Charles Bosquier (Louis de FunŹs), dyrektor prestiżowej szkoły z internatem, jest niepocieszony, że jego własny syn, Philippe, oblał egzaminy. Zamiast skierować go do własnej szkoły letniej, wysyła go do Szkocji – na wymianę z Shirley MacFarrell, córką zaprzyjaźnionego producenta whisky. Ale chłopak już sam zaplanował swoje wakacje – na jachcie z przyjaciółmi, zaś do Szkocji wysyła kolegę, Michonneta. Zamiana szybko wychodzi na jaw, a sprawę komplikuje spotkanie Philippe’a i Shirley, którzy nie tylko zakochali się od pierwszego wejrzenia, ale postanowili uciec do Szkocji, by tam wziąć ślub.

WYSTĘPUJĄ: LOUIS DE FUNES, SYLVIA DIONISIO, CLAUDE GENSAC, FERDY MAYNE, MAURICE RISCH, FRANāOIS LECCIA, OLIVIER DE FUNES
Reżyseria: Jean Girault
Produkcja: Francja 1967

 
3. "Koko"

Léonard Monestier (Louis de FunŹs) zbił fortunę grając na giełdzie, ale jego żona Cynthia (Jacqueline Maillan) omal nie doprowadziła go do bankructwa, sprzedając akcje i kupując koncesję na złoża naftowe w Ameryce Południowej. Monestier podejrzewa, że koncesja jest fałszywa i chce ją odsprzedać naiwnemu milionerowi Antoine Brévinowi, który zaleca się do jego córki Patricii (Mireille Darc). Kłopot w tym, że Patricia nie jest zainteresowana milionerem...

Pierwsza po ponad stu epizodach rola główna Louisa de FunŹsa jest jednocześnie pierwszym filmem zrealizowanym wspólnie z Jeanem Giraultem, reżyserem aż 11 kasowych sukcesów wielkiego komika.

WYSTĘPUJĄ: LOUIS DE FUNES, MIREILLE DARC, ROGER DUMAS, JACQUELINE MAILLAN, CHRISTIAN MARIN, PHILIPPE NICAUD, GUY TREJEAN
Reżyseria: Jean Girault
Produkcja: Francja 1963


4. "Gamoń"

Jeden z największych sukcesów francuskiego kina – w kraju (10 mln widzów dawało mu w chwili premiery tytuł najbardziej kasowego filmu w dziejach) i na świecie: genialne połączenie talentów dwóch wielkich komików, Bourvila i Louisa de FunŹsa.

Sklepikarz Antoine Maréchal (Bourvil) wybiera się na wakacje do Włoch, gdy jego samochód zostaje rozbity przez rolls royce’a, prowadzonego przez Leopolda Saroyana (Louis de FunŹs). Jako rekompensatę Saroyan proponuje wyjazd do Neapolu, gdzie sklepikarz odbierze ze statku luksusowe auto i przyprowadzi je do Bordeaux – oczywiście na jego koszt. Ale wakacje życia zamieniają się w koszmar, gdy okazuje się, że Saroyan jest gangsterem, zaś jego cadillac – przemyślnym schowkiem na kradzioną biżuterię i narkotyki.
 
WYSTĘPUJĄ: BOURVIL, LOUIS DE FUNES, VENANTINO VENANTINI, HENRI GÉNťS, LANDO BUZZANCA, HENRI VIRLOJEUX
Reżyseria: Gerard Oury
© 1965 STUDIOCANAL IMAGE – EXPLORER FILMS (ROME)
 

5. "Człowiek z tatuażem"

Félicien Mézeray (Louis de FunŹs), szanowny handlarz dzieł sztuki, odkrywa nieznany obraz Modiglianiego. Sęk w tym, że jest on wytatuowany na plecach podstarzałego byłego żołnierza Legii Cudzoziemskiej, Legraina (Jean Gabin). Legionista zgadza się sprzedać obraz pod jednym wszak warunkiem – Mézeray ma w zamian odnowić jego wiejski dom. Dom okazuje się zrujnowanym szesnastowiecznym zamkiem, zaś sam Legrain – potomkiem wielce szacownego rodu. Marszand zgadza się na pokrycie kosztów renowacji, ale czyni to z takim zapałem, że legionista zaczyna obawiać się, czy z równym entuzjazmem nie zechce potem odebrać swego obrazu.

WYSTĘPUJĄ: JEAN GABIN, LOUIS DE FUNES, DOMINIQUE DAVRAY, PAUL MERCEY, YVES BARSACQ, HENRI VIRLOJEUX, HUBERT DESCHAMPS, PIERRE TORNADE
Reżyseria: Denys De La Patelliere
Produkcja: Francja 1968

 
6. "Panowie dbajcie o żony"

Guillaume Daubray-Lacaze (Louis de FunŹs) jest merem prowincjonalnego miasteczka i właścicielem fabryki, produkującej środki zapobiegające zanieczyszczeniu środowiska. Właśnie udało mu się wdrożyć do produkcji balony, zbierające trujące dymy i przenoszące je daleko od miejsca emisji, a do tego podpisuje lukratywny kontrakt z Japończykami na dostawę wielkiej partii tego innowacyjnego produktu. Okazuje się jednak, że fabryka nie jest w stanie sprostać zamówieniu i trzeba przenieść produkcję do domu. Budzi to sprzeciw żony mera, Bernadette (Annie Girardot), która nie tylko postanawia opuścić męża, ale i kandydować przeciwko niemu w nadchodzących wyborach.

WYSTĘPUJĄ: LOUIS DE FUNES, ANNIE GIRARDOT, MAURICE RISCH, JEAN-JACQUES MOREAU, GENEVIťVE FONTANEL, JACQUES FRANāOIS
Reżyseria: Claude Zidi
Produkcja: Francja 1978


7. "Dziwne życzenia Pana Barda"

Auguste Bard (Michel Simon) pracuje jako kierowca autobusu, obsługującego gości kasyna w Monte Carlo. Pewnego dnia dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory i zostało mu już niewiele życia. Postanawia odejść z pracy, na pożegnanie obstawia ruletkę i nieoczekiwanie zostaje milionerem, co stwarza mu szansę na spełnienie życiowego marzenia - zostania ojcem. Wiadomość o tym szczególnie niepokoi chciwych krewnych Barda, liczących na spadek. Szczęśliwie jednak wrodzona wstydliwość i dobre serce kierowcy pozwolą mu odbyć podróż w głąb siebie i odnaleźć prawdziwą miłość – podobnie jak on samotną tancerkę Donatę (GeneviŹve Page).

WYSTĘPUJĄ: MICHEL SIMON, YVES DENIAUD, GENEVIťVE PAGE, GEORGETTE ANYS, LOUIS DE FUNťS, PAUL DEMANGE
Reżyseria: Geza Radvanyi
Produkcja: Francja 1953


 
Kolekcja filmowa Louis De Funes, DVD cz.2, Język: francuski, polski /lektor, Napisy: polskie, Czas trwania: 670 min., Dystrybucja: Kino Świat