Kolekcja filmów studia TOR już na DVD!

Kolekcja ALE FILMY to wyjątkowa propozycja w ofercie Galapagos Films adresowana do wielbicieli polskiego kina. Przedstawiamy kolejne, niezapomniane dzieła zrealizowane przez Studio Filmowe TOR (dawniej Zespół Filmowy): Waleriana Borowczyka, Medium Jacka Koprowicza, Zazdrość i medycyna Janusza Majewskiego oraz Nowy Jork, czwarta rano Krzysztofa Krauzego.
/ 11.08.2007 10:19

Kolekcja ALE FILMY to wyjątkowa propozycja w ofercie Galapagos Films adresowana do wielbicieli polskiego kina. Przedstawiamy kolejne, niezapomniane dzieła zrealizowane przez Studio Filmowe TOR (dawniej Zespół Filmowy): Waleriana Borowczyka, Medium Jacka Koprowicza, Zazdrość i medycyna Janusza Majewskiego oraz Nowy Jork, czwarta rano Krzysztofa Krauzego.

W ramach kolekcji ALE FILMY ukazały się już: "Lekcja martwego języka" Janusza Majewskiego, "Cudowne dziecko" Waldemara Dzikiego, "300 mil do nieba" Macieja Dejczera oraz "Boże skrawki" Yurka Bogayevicza, "Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Zaklęte rewiry" Janusza Majewskiego, "Dzieje grzechu".

Studio Filmowe TOR, dawniej znane jako Zespół Filmowy TOR jest jednym z najważniejszych polskich studiów filmowych, w którym powstały tak głośne dzieła jak "Brzezina" (1970) Andrzeja Wajdy, "Zaklęte rewiry" (1975) Janusza Majewskiego, "Barwy ochronne" (1976) Krzysztofa Zanussiego czy "Medium" (1985) Jacka Koprowicza - obraz uznany powszechnie za najlepszy polski horror wszech czasów.

Kierownikami artystycznymi Zespołu byli najwybitniejsi twórcy: Stanisław Różewicz, Antoni Bohdziewicz, Jerzy Passendorfer, a od 1980 roku przewodzi mu Krzysztof Zanussi.

Galapagos Films w kolekcji Ale Filmy przypomina najciekawsze dzieła, które powstały w ciągu ponad 40-letniej historii istnienia Zespołu, a później Studia Filmowego TOR.

JUŻ OD 25 MARCA TYLKO NA DVD!

 

Medium (reż. Jacek Koprowicz)

Medium to bezdyskusyjnie najlepszy horror w historii polskiego kina. Zachwycający błyskotliwym scenariuszem, udanymi kreacjami aktorskimi, a przede wszystkim niesamowitym klimatem grozy, który sprawia, że film na długo pozostaje w pamięci widzów.

Akcja filmu rozpoczyna się 3 października 1933 roku w Sopocie, równo 36 lat po tragedii jaka pod koniec XIX wieku rozegrała się w willi należącego do Stefana Orwicza. Od samego początku wiadomo, że będzie to dzień szczególny. W koszu na plaży budzi się komisarz Selin (Władysław Kowalski) i stwierdza, że nie ma pojęcia jak się tam znalazł. Do Sopotu z Warszawy przyjeżdża Andrzej Gaszewski (Jerzy Zelnik), który również nie wie gdzie jest i w jaki sposób dostał się do nadmorskiego kurortu. Z kolei nauczycielka Luiza Skubiejska (Grażyna Szapołowska) ucieka ze szkoły by z muzeum ukraść suknię sprzed kilkudziesięciu lat.

Tylko jedna osoba w mieście zdaje się wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi - to Greta (Ewa Dałkowska) - młodsza siostra słynnego okultysty Wagnera (Jerzy Nowak). Podczas wspólnego śniadania z bratem nawiązuje kontakt z medium o potężnej mocy kierującym poczynaniami kilku osób. Greta podejrzewa, że ktoś chce odtworzyć wydarzenia, które wstrząsnęły Sopotem 36 lat temu...

Na ekrany Medium trafiło 14 października 1985 roku i zostało świetnie przyjęte nie tylko przez krytyków, ale i przez widzów, którzy tłumnie ruszyli do kin. Film opisywany był przez media jako "pierwsza polska produkcja w całości poświęcona tematyce okultystycznej", a dziś obraz Jacka Koprowicza uznawany jest za najlepszy horror w historii polskiej kinematografii.

 

Zazdrość i medycyna (reż. Janusz Majewski)

Kolejny film Janusza Majewskiego zrealizowany na podstawie polskiej powieści z 30. ubiegłego wieku. Wydana po raz pierwszy w 1932 roku książka Michała Choromańskiego w owym czasie cieszyła się dużą popularnością w Polsce i poza jej granicami, a we Włoszech i w Niemczech doczekała się aż czterech wydań.

Akcja filmu rozgrywa się w przedwojennej Krynicy. Bogaty przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski) podejrzewa, że jego atrakcyjna żona Rebeka (Ewa Krzyżewska) ma romans z przystojnym doktorem Tamtenem (Andrzej Łapicki). Oszalały z zazdrości prosi krawca Abrahama Golda (Włodzimierz Boruński) aby ten śledził Rebekę i donosił o każdym jej kroku...

"Zazdrość i medycynę" Janusz Majewski zrealizował z niezwykłą dbałością o scenografię, która jest wiernym odtworzeniem przedwojennych realiów. Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najwybitniejszych polskich operatorów Wiesław Zdort, a muzykę skomponował Wojciech Kilar, późniejszy autor muzyki do takich przebojów jak "Drakula" Francisa Forda Coppoli, czy "Pianista" Romana Polańskiego.

 

Nowy Jork, czwarta rano (reż. Krzysztof Krauze)

Debiut fabularny Krzysztofa Krauzego, jednego z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych na świecie polskich reżyserów, autorów takich filmów jak "Dług" (1999), "Mój Nikifor" (2004) oraz "Plac Zbawiciela" (2006).

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku, którego największymi atrakcjami są więzienie oraz zapyziały bar Błysk, w którym pracuje atrakcyjna bufetowa Agnieszka (Anna Wojton). Pewnego dnia w barze pojawia się Józek (Janusz Józefowicz) – młody chłopak, który właśnie skończył odsiadywać wyrok. Agnieszka mu się podoba i chce ją poderwać, ta jednak odrzuca jego zaloty.

Józek jednak się nie poddaje. Wie, że dziewczyna marzy o tym by wyrwać się z miasteczka do wielkiego świata. Podsuwa jej więc pomysł wspólnego napadu na samochód przewożący pieniądze...

W rolach głównych w filmie Krzysztofa Krauzego wystąpili Janusz Józefowicz i Anna Wojton. Obok nich w obsadzie obrazu znaleźli się m.in. Gustaw Lutkiewicz (Gren, właściciel baru Błysk), Krzysztof Kowalewski (Cieślak), Jerzy Kryszak (Fabian), Kazimierz Kaczor (komiwojażer), Henryk Bista (podróżny szukający cudów) i Piotr Machalica (kucharz Wacek).

Film Nowy Jork, czwarta rano na ekrany kin wszedł 10 października 1988 roku. Wcześniej miał swoją prapremierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie zajął trzecie miejsce w konkursie głównym oraz zdobył nagrodę za najlepszy debiut. Film został także uhonorowany przyznawaną przez Jurka Owsiaka nagrodą Przyjaciół Chińskich Ręczników.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)