Histeria Romantyczna historia wibratora

W XIX wieku, okresie wynalazków, pewien mężczyzna wszczął poszukiwania medycznego sposobu leczenia neurotycznych kobiet i przypadkiem „zelektryzował” nasze życie erotyczne na zawsze. Histeria to lekka, romantyczna komedia oparta na zaskakującej historii doktora Mortimer Granville, który wymyślił pierwszy na świecie elektro-mechaniczny wibrator.
/ 15.05.2018 09:46

W XIX wieku, okresie wynalazków, pewien mężczyzna wszczął poszukiwania medycznego sposobu leczenia neurotycznych kobiet i przypadkiem „zelektryzował” nasze życie erotyczne na zawsze. Histeria to lekka, romantyczna komedia oparta na zaskakującej historii doktora Mortimer Granville, który wymyślił pierwszy na świecie elektro-mechaniczny wibrator. 

Histeria Romantyczna historia wibratora

Akcja filmu rozgrywa się w 1880 roku, w szczytowym okresie wiktoriańskiej pruderii i u zarania wieku elektryczności. W Londynie, młody lekarz Mortimer Granville (Dancy), po utracie posady w szpitalu, poszukuje nowej pracy. Odnajduje ją u dr Roberta Dalrymple (Jonathan Pryce), londyńskiego "najlepszego specjalisty w dziedzinie medycyny kobiet". Ekspert w dziedzinie "histerii", dr Dalrymple, jest wprost oblegany przez pacjentki cierpiące na różne dokuczliwe objawy jak "płacz, nimfomania, oziębłość, melancholia i niepokój". Na szczęście "masaż ręczny" dr Dalrymple'a jest szokująco skuteczną metodą leczenia. Nowy, przystojny, młody lekarz Mortimer Granville zdobywa wkrótce uznanie wśród kolejek ustawiających się na wizytę do niego kobiet. Zaręcza się z młodszą córką szefa, piękną Emily Dalrymple (Jones). Boryka się on jednak z coraz to boleśniejszymi skurczami rąk i stanowczą dezaprobatą starszej córki Dalrymple, Charlotte (Maggie Gyllenhaal), będącej rzecznikiem praw ubogich kobiet,  która oskarża zarówno ojca jak i młodego lekarza o bycie "szarlatanami".

Na skutek bolesnej dolegliwości Mortimer nie może dłużej zaspokajać swoich pacjentek. 

W rezultacie, po raz kolejny traci pracę, a wraz z nią swoją narzeczoną. Nie mając dokąd się udać, zwraca się o pomoc do przyjaciela, postępowego Edmunda St. John-Smythe (Rupert Everett). Edmund, zwariowany na punkcie nowej nauki o elektryczności, przedstawia mu plany nowej, elektrycznej miotełki. Lekarzowi przychodzi do głowy przewrotny pomysł. Rezultatem jego działań będzie przywrócenie praktyki lekarskiej, szerokie grono pacjentek oraz zdobycie serca Charlotte, która zaczyna uczyć młodzieńca złożonej psychiki kobiet i ich oczekiwań.

Dowcipna, porywająca komedia pokazuje jak wibrator stał się jednym z pierwszych opatentowanych urządzeń elektrycznych w historii.

Histeria Romantyczna historia wibratora

Histeria Romantyczna historia wibratora

Obsada i postaci

Twórcy filmu są zachwyceni zespołem jaki udało im się zaangażować.

 "Na samym początku napisaliśmy listę nazwisk, z którymi chcielibyśmy współpracować i jakimś cudem wszystkie znalazły się w filmie," mówi Tanya Wexler. "W dużej mierze była to zasługa scenariusza - kiedy ludzie po raz pierwszy usłyszeli koncepcję "Histerii", od razu wiedzieli, że będzie to komedia - ale gdy zapoznali się z nią bliżej, wiedzieli, że jest to coś więcej, coś z sercem. To ostatecznie przyciągnęło aktorów do projektu."

Hugh Dancy jako Mortimer Granville

Do roli Mortimera Granville, twórcy "Histerii" szukali prawdziwego, „pełnokrwistego” Brytyjczyka, kogoś, kto będzie w stanie odegrać inteligentnego, wyrafinowanego XIX-wiecznego lekarza, zdemaskowanego przez młodą i atrakcyjną kobietę, drwiącą z jego metody "masażu" pacjentek. Wszystkie te cechy odnaleźli u wschodzącej brytyjskiej gwiazdy - Hugh Dancy. Dancy jest znany szerszej publiczności z takich ról jak: D'Artagnan w filmie "Młode Szpady" (2001), medyk Kurt Schmid w "Helikopter w Ogniu", Buddy w filmie "Wieczór", Galahad w filmie  "Król Artur", czy też autystyczny, tytułowy "Adam". Za tę ostatnią kreację był nominowany do nagrody Satelita. 

Producenci byli zgodni co do tego wyboru - "Jest bardzo inteligentny, umie się poruszać, zachowywać i mówić jak Mortimer. Potrafi też być bardzo zabawny. Myślę że jest jednym z najbardziej niedocenionych, genialnych młodych aktorów i stanowił doskonałego "sparing partnera" dla Maggie.  Nie wyobrażam sobie lepszego Mortimera" - mówi Judy Cairo.

Maggie Gyllenhall jako Charlotte Dalrymple

Do roli wyzywającej, odważnej Charlotte filmowcy wybrali aktorkę, która wydaje się, ma tyle samo energii i inteligencji, co ich bardzo zadziorna postać. To Maggie Gyllenhaal, od dawna bardzo lubiana wśród kinomanów, nominowana do Oskara za portret samotnej matki u boku Jeffa Bridges'a w filmie "Szalone Serce".

"Do roli Charlotte poszukiwaliśmy kogoś, kogo kobiety lubią oglądać na ekranie. Maggie była na szczycie tej listy", mówi Wexler. "Na szczęście, Judy Cairo właśnie z nią współpracowała i była w stanie podrzucić jej scenariusz, który bardzo jej się spodobał. Kiedy zdecydowała się na tę rolę, grała ją tak, jak by została napisana specjalnie dla niej." 

Gyllenhaal: "Pracowałam z bardzo dobrym nauczycielem akcentu. W trakcie produkcji poświęciłam wiele godzin na naukę. Podobało mi się, że Charlotte jest tak żywą postacią, osobą z krwi i kości, zupełnie jak gdyby żyła tu, w 2011 roku."

Jonathan Pryce jako dr Dalrymple

Żywiołowość i przekonania Charlotte są zmorą dla jej ojca, jednego z wiodących londyńskich specjalistów od kobiecej histerii. Odtwórca roli doktora Dalrymple jest jedną z płodniejszych gwiazd sceny i ekranu w Anglii,  dwukrotny zdobywca nagrody Tony i Złotej Palmy oraz nominowany do wielu innych nagród, w tym Złotego Globu i BIFA. Niektóre z jego ról filmowych to: król Jakub I w "Podróż do Nowej Ziemi" oraz gubernator Weatherby Swann w hitach kinowych z serii "Piraci z Karaibów".

"Jonathan jest genialnym aktorem", mówi Wexler, "Co mi się w nim najbardziej podoba to to, że ma doskonałe wyczucie komizmu nie tracąc przy tym autentyczności”.

Felicity Jones jako Emily Dalrymple

Skromna i łagodna Emily jest całkowitym przeciwieństwem żywiołowej i nieprzewidywalnej Charlotte. W jej rolę wcieliła się Felicity Jones, brytyjska aktorka ( "Like Crazy"), będąca jedną ze wschodzących gwiazd swojego pokolenia. "Histeria nie jest taka jak żaden mój poprzedni film. Początkowo zapowiada się na tradycyjny dramat kostiumowy, ale wkrótce zdajemy sobie sprawę, że dzieje się coś zupełnie innego" - śmieje się Jones.

Rupert Everett jako Edmund

Kolejną kluczową rolą w "Histerii" jest Edmund, arystokratyczny przyjaciel Mortimera, wynalazca, którego plany zbudowania elektrycznej miotełki zostają wykorzystane w nieoczekiwany sposób. Wcielił się w nią Rupert Evertt. Aktor zyskał sławę dzięki rolom w takich filmach jak: "Mój Chłopak się żeni" czy "Zakochany Szekspir".

Podobnie jak inni, Everett nie mógł oprzeć się scenariuszowi "Histerii". "Każdy, komu opowiadasz o tym filmie, za chwilę zaczyna się śmiać…" – powiedział Everett.

O produkcji

Nowy film Tanyi Wexler wydaje się klasycznym obrazem opowiadającym o znanej już i lubianej epoce wiktoriańskiej. Jednak jest w nim ukryte coś więcej. Sercem filmu jest pełna poczucia humoru, zabawna i zaskakująco nowoczesna opowieść.

Osadzony w latach 80-tych XIX wieku, przepełnionych nowymi wynalazkami i gadżetami, które znamy do dziś, film opowiada historię powstania jednego z najlepiej sprzedawanych artykułów, elektrycznego wibratora. Histeria to także przewrotna historia miłosna i podróż do historii odkrywania namiętności kobiet, celebracji ducha postępowego myślenia, który zawsze napędzał ludzkość. 

Film, na czele z nominowaną do Oskara Maggie Gellenhaal (Szalone Serce) i pierwszą rolą męską Hugh Dancy (Mój Brat Idiota), mieści się w komicznej, kolorowej przeszłości wiktoriańskiej moralności, niezrozumianych kobiet i szokujących praktyk medycznych. Histeria stawia pytania zarówno o postawy seksualne, o relacje damsko męskie, jak i o to, jak prowadzić prawdziwie satysfakcjonujące życie.

W kinach już 2 marca 2012!

Reżyseria: Tanya Wexler

Scenariusz: Jonah Lisa Dyer, Stephen Dyer

Dystrubutor: HAGI FILM Sp. z o.o.