ER Ostry dyżur sezon 14 już na DVD

Więc mówisz, że jesteś chory, spłukany, bezrobotny i nieubezpieczony? Pewnie, przyjmiemy Cię!
/ 14.12.2010 08:42

W szpitalu Cook County General w Chicago każdy pacjent otrzyma pomoc. Pracują tam lekarze z powołania, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro pacjentów! Pielęgniarki są uprzejme. A dyrektor nie musi łamać rąk nad dziurą w budżecie. Takie placówki istnieją tylko fikcyjnie!

Tę fikcję stworzył Michael Crichton. Amerykański scenarzysta i pisarz technothrillerów, które zostały rozsławiły adaptacje filmowe. Crichton studiował medycynę. Pisywał tylko aby opłacić rachunki, podpisywał się pseudonimem. Nie rozważał kariery literackiej do czasu, kiedy w 1968 roku jego powieść „Wyższa konieczność” otrzymała prestiżową Nagodę Edgara.

Wśród stworzonych powieści i scenariuszy, „Ostry dyżur” zawsze miał dla autora szczególne znaczenie. Pierwsze szkice opowieści o lekarzach powstawały w 1974 roku, kiedy Crichton był rezydentem na izbie przyjęć. Jednak odbiorcy nie byli gotowi na obraz tego typu i projekt trafił do szuflady.

Kiedy w 1994 roku stacja NBC zaczęła emitować „Ostry dyżur” serial medyczny nadal był nowością (wówczas emitowano tylko charakteryzującą się zupełnie inną formą operę mydlaną „General Hospital”). Widownia i krytyka pokochały lekarzy ze szpitala w Chicago - kolejne sezony biły rekordy popularności i przynosiły coraz to nowe nagrody. Seria zdobyła 22 statuetki Emmy (124 nominacje) oraz Złoty Glob (25 nominacji), a w latach 1995-2002 rokrocznie była nagradzana People’s Choice Award.

„Ostry dyżur”, produkowany przez studia Warner we współpracy z Amblin Entertainment, to seria, która rozpoczęła erę popularności seriali o lekarzach. Gdyby nie „Ostry dyżur”, prawdopodobnie nie mówilibyśmy dziś o serialu medycznym jako gatunku telewizyjnym. Sukcesu nie święciłby także George Clooney, który od kreacji Douga Rossa rozpoczął swoją  hollywoodzką karierę.
W produkcji brali udział znakomici reżyserzy (m.in. Quentin Tarantino, Laura Innes, John Wells), w licznym gronie scenarzystów znalazła się Lydia Woodward („China Beach”). Występowali znani aktorzy - Anthony Edwards („Przystanek Alaska”, „Top Gun”), Paul McCrane („Fame”, „Purpurowe serca”, „Skazani na Shawshank), Julianna Marguiles („Mgły Avalonu”, „Statek widmo”) oraz wielu innych, a także wyjątkowi goście m.in. Rosemary Clooney, Kirsten Dunst, Ewan McGregor, Susan Sarandon, Sally Field.

W 14 sezonie na plan powrócili: Goran Visnjic („Dzieci Ireny Sendlerowej”, „Spartakus”, „Totalna Magia”), Maura Tierney („Bezsenność”, „Instynkt”), Mekhi Phifer („8 mila”), John Samos, Parminder Negra („Podkręć jak Beckham”) oraz Scott Grimes.
 

HERE WE GO AGAIN
*Morris, kiedy dr Anspaugh przedstawił nowego szefa tymczasowego

Na przyjęciu na ostrym dyżurze Siostra Chuny Marquez wspomina, „Wciąż pamiętam te czasy, kiedy Mark Green i Doug Ross prowadzili oddział”. „Kto?” pyta nowy pracownik. Tak wiele wydarzyło się w ciągu 14 sezonów, tak wiele osób przyszło i odeszło, ale determinacja, by ratować ludzkie życie.

I poświęcenie personelu pracującego w Szpitalu miejskim, wciąż są takie same. W przedostatnim sezonie tej popularnej, zdobywającej wiele nagród serii, osobiste tragedie czasem zagrażają, a czasem wzmacniają więzi pomiędzy członkami personelu. Fascynujące historie przynoszą również sami pacjenci.

Genialny chłopiec diagnozujący własną tajemniczą chorobę, cierpiący na raka lekarz więzienny nękany przez człowieka, którego posłał na śmierć, kobieta oczekująca na swoje 13 dziecko na ostrym dyżurze. Zwycięstwo, strata, łzy, radość... następny!

„ER Ostry dyżur sezon 14” zadebiutował na DVD w ofercie Galapagos Films już 10 grudnia 2010 roku.

WYDANIE DVD

Sezon 14 to prawie 13 godzin serialu w polskiej wersji lektorskiej na 3 płytach DVD a wśród dodatków specjalnych – sceny nie pokazywane w emisji TV.

SCENY Z PRZYCHODNI: SCENY NIEWYKORZYSTANE

Ostry dyżur po raz 300: Wybrane fragmenty z uroczystości z okazji 300. epizodu Ostrego dyżuru w Paley Center for Media przedstawiające obsadę i twórców.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)