"Don"

Wysokobudżetowe widowisko, które łączy kryminalną intrygę z charakterystycznymi dla Bollywood scenami tańca i śpiewu. Shah Rukh Khan występuje w filmie w podwójnej roli!
/ 06.08.2007 11:38
Najsławniejszy indyjski gwiazdor w swoim najnowszym przeboju "Don" pojawia się w podwójnej roli: występuje jednocześnie jako nieuchwytny gangster o nieodpartym uroku i biedny chłopak z ulic Bombaju, który musi udawać mafijnego bossa. Don to wysokobudżetowe widowisko, które łączy kryminalną intrygę z charakterystycznymi dla Bollywood scenami tańca i śpiewu. Światowa krytyka określiła Dona jako indyjską wersję Jamesa Bonda i Mission:Impossible. SRK partneruje w filmie znana z "Czasem słońce, czasem deszcz" Karina Kapoor oraz Miss Świata 2000 roku - Pryanka Chopra.

Krótko o filmie
Indyjska i malajska policja szykują się do rozgromienia gangu narkotykowego dowodzonego przez tajemniczego Singhanię. Aby do niego dotrzeć, indyjski policjant DCP DeSilva (Boman Irani) oraz pomagający mu Visual Malik (Om Puri) postanawiają złapać współpracownika i prawą rękę Singhanii – cynicznego i niebezpiecznego Dona (Shahrukh Khan). Gdy Don zabija członka gangu – Ramesha, jego narzeczona Kamini (Kareena Kapoor) próbuje doprowadzić do jego aresztowania, jednak Don zabija ją i ucieka. Wkrótce do gangu dołącza siostra Ramesha – Roma (Priyanka Chopra), która zrobi wszystko, żeby dopaść zabójcę brata. Gdy ranny Don zostaje złapany przez policję, DCP DeSilva postanawia zastąpić go sobowtórem – niewinnym pieśniarzem ulicznym Vijayem, którego kusi możliwością wykształcenia jego przybranego syna. Od tego momentu fabuła filmu coraz bardziej się komplikuje i nikt już prawie nie jest tym, za kogo się podaje. Niespodzianka goni niespodziankę, a zwroty akcji mogą przyprawić o zawrót głowy najbardziej wytrawnego kinomana.
"Don – The Chase Begins Again" to przewrotny remake przeboju bollywoodzkiego z 1978 roku, z niezapomnianą rolą Amitabha Bachchana. Historia Dona z 2006 roku pełna jest technicznych gadżetów i szybkiego montażu. Gangsterska historia z lat 70. przeniesiona w realia współczesnego Kuala Lumpur na Malajach, zyskuje rozmach wielkiej hollywoodzkiej produkcji. To widowisko pełne efektów specjalnych rodem z Jamesa Bonda lub "Mission Impossible" i pościgów najlepszymi samochodami.

O reżyserze
Farhan Akhtar, zmierzył się z jednym z klasyków bollywoodzkiego kina. Wykorzystał wątki ze starego "Dona" po to, by skleić je w zupełnie inną całość – bardziej mroczną i cyniczną od pierwowzoru; całkowicie nową i bardzo współczesną. Widzowie na świecie docenili jego wersję. "Don – The Chale Begins Again" miał jedno z najlepszych otwarć w historii indyjskiego kina i zgromadził ogromna publiczność – zarówno w Indiach jak i na Zachodzie. Shahrukh Khan za podwójną rolę Dona/Vijaya otrzymał w 2007 roku nagrodę Fun Ciemna Entertainer, przyznawaną za festiwalu filmów indyjskich Zee Cine Awards.

Widzowie "Biletu do Bollywood" będą mieli okazję porównać obie wersje "Dona" – klasyczną i współczesną, i porównać kreacje dwóch wielkich gwiazd indyjskiego kina: Amitabha Bachchana i Shahrukha Khana.

W rolach głównych:
Shahrukh Khan
jako Don/Vijay
Priyanka Chopra jako Roma
Arjun Rampal jako Jasjit
Kareena Kapoor jako Kamini
Boman Irani jako DCP DeSilva
Vishal Malik jako Om Puri

"Don", Reżyseria: Farhan Akhtar, Produkcja: Indie/2006, Dystrybucja w Polsce: Gutek Film/Blink, Premiera w Polsce: 10 sierpnia 2007 r.

13 sierpnia film "Don" pojawi się również na DVD.