Czy wiesz, że "Obywatel Kane" był pierwszym filmem opierającym się na retrospekcji? fot. Czywiesz.pl

Czy wiesz, że "Obywatel Kane" był pierwszym filmem opierającym się na retrospekcji?

Film "Obywatel Kane" (1941 r.), w reżyserii Orsona Wellesa, nie został doceniony przez amerykańską publiczność, ponieważ nigdy wcześniej nie opowiadano filmów wstecz, czyli od momentu śmierci bohatera do wydarzeń wcześniejszych.
/ 03.11.2017 14:40
Czy wiesz, że "Obywatel Kane" był pierwszym filmem opierającym się na retrospekcji? fot. Czywiesz.pl

Obywatel Kane" był filmem nowatorskim, zarówno pod względem technicznym jak i narracyjnym. Welles wprowadził zupełnie nieznany wcześniej sposób narracji rezygnując z liniowości fabuły na rzecz retrospekcji opisujących rozwój wewnętrzny postaci. Zastosowana technika filmowania, konstrukcji głębokich planów (duża głębia ostrości), mocne, ekspresyjne operowanie światłem i cieniem widoczne w świetnych zdjęciach Gregga Tolanda oraz tzw. montaż wewnątrzkadrowy (długie inscenizowane ujęcia z małą ilością cięć) wprowadziły rewolucję w klasyczne środki narracji filmowej.

Niestety widzowie nie byli przygotowani na takie nowości, zwłaszcza na opowiadanie historii na zasadzie retrospekcji. W pierwszych minutach filmu Welles pokazał zakończenie i skróconą opowieść o życiu głównego bohatera. Zakłócił tym samym liniowość narracji, co w owych czasach było rzeczą niespotykaną. U większości widzów spowodowało to wrażenie, że nie zostało nic więcej do opowiedzenia.

Film nie został właściwie zrozumiany ani nie odniósł komercyjnego sukcesu do czego przyczynił się w dużej mierze William Randolph Hearst, który przypuścił masową kampanię prasową przeciw filmowi (główny bohater był luźno wzorowany na Hearscie). Film zaczął zbierać dobre recenzje gdy wszedł na ekrany europejskich kin w 1947 roku.