Cesarzowa

Za murami Zakazanego Miasta skrywane są największe sekrety. Nękane wojnami cesarstwo chyli się ku upadkowi. Rozpoczyna się walka o władzę.
/ 06.08.2008 16:07
Epicka historia dynastii Tang w reżyserii Zhang Yimou („Dom latających sztyletów”, „Hero”) jest najdroższą i największą chińską produkcją wszechczasów. Zrobiony z niezwykłym rozmachem film otrzymał nominację do Oscara za najlepsze kostiumy.

Chiny, czasy późnej dynastii Tang spowija mrok intryg, zdrad i brutalnej walki o władzę. Przez wiele lat cesarzowa i książę Wan, jej przyrodni syn, żyją w niemoralnym związku. Książę czując się jak w pułapce, rozmyśla o ucieczce z pałacu z potajemną ukochaną Chan, córką nadwornego lekarza. W tym czasie książę Jai, syn cesarzowej, coraz bardziej obawia się o zdrowie matki. W przeddzień chińskiego święta Chong Yang, do wypełnionego chryzantemami cesarskiego pałacu, wraca niespodziewanie cesarz z synem. Pretekstem jest spędzenie święta w rodzinnym gronie. Jednak chłodne relacje panujące w rodzinie wskazują na inny powód.
Gdy rodzina cesarska prowadzi swoje tajemnicze rozgrywki, do pałacu wdzierają się tysiące ubranych na złoto wojowników. W księżycową noc ich stopy tratują tysiące chryzantem. Kto stoi za tą rebelią? Komu wierny jest książę Jai?

„Cesarzowa”, reż. Yimou Zhang, Hong Kong/Chiny, Best Film, Premiera 16 marca 2007