Angelina Jolie w filmie "Salt"

Angelina Jolie w roli oficera CIA oskarżonego o bycie uśpionym rosyjskim szpiegiem. Na ekranie zobaczymy również Daniela Olbrychskiego.
/ 27.08.2010 17:18
O filmie
Oficer CIA, Evelyn Salt (Jolie) złożyła przysięgę służby dla ojczyzny. Jej lojalność została jednak wystawiona na próbę, kiedy jeden ze zdrajców oskarżył ją o bycie rosyjskim szpiegiem. Aby uniknąć aresztowania, Salt musi uciekać wykorzystując swoje umiejętności i lata doświadczeń. Jej wysiłki zmierzające do udowodnienia własnej niewinności wzbudzają jednak sporo wątpliwości co do motywów jej działania. Rozpoczyna się polowanie, które ma na celu aresztowanie agentki i poznanie jej prawdziwej tożsamości. Ciągle bez odpowiedzi pozostaje pytanie: „Kim jest Salt?”

O produkcji:
Współczesny thriller szpiegowski „Salt”, rozpoczął swój żywot od komentarza Angeliny Jolie sprzed kilku lat. „Spotkałam się kiedyś z Amy Pascal (Sony Pictures), która wspomniała, że przygotowuje się do realizacji nowego filmu o Jamesie Bondzie,” wspomina Jolie. „Zażartowałam wtedy, że chcę być Bondem! Chociaż był to tylko żart, Amy znalazła dla mnie odpowiedni projekt.”

Scenarzysta Kurt Wimmer zakładał początkowo, że rola Salt będzie zagrana przez mężczyznę. Tak jak w przypadku wszystkich scenariuszy, także ten miał kilka wersji. Zasadnicza zmiana nastąpiła jednak wówczas, kiedy filmowcy wpadli na pomysł, że to właśnie nagrodzona Oskarem® Jolie i jedna z niewielu aktorek, które są w stanie udźwignąć film akcji, powinna zagrać tytułową rolę. Bardzo szybko „Edwin Salt” stał się „Evelyn Salt”.

Producent di Bonaventura uważa, że pojęcie uśpionego szpiega wcale nie jest fantazją. „Nie ma wątpliwości, że oni istnieją,” mówi. „W każdym razie CIA wierzy, że istnieją. Jest coś naprawdę tajemniczego i seksownego w tym, że ktoś taki jest w stanie trwać w ukryciu, jeśli to konieczne, nawet przez dziesiątki lat.”

Jolie określa swoją bohaterkę, jako osobę, która posiada „zrozumiałą niechęć do nawiązywania bliskich relacji z kimkolwiek, a szczególnie do wyjścia za mąż. Wie, że bliska jej osoba znalazłaby się na linii ognia.” Evelyn Salt jest jednak mężatką, a jej mąż jest w pełni świadomy tego, czym się zajmuje i akceptuje ryzyko życia z agentką CIA.

Reżyserii filmu podjął się mistrz thrillera politycznego Phillip Noyce, w którego filmach (Stan zagrożenia i Czas patriotów) w rolę analityka CIA Jacka Ryana wcielił się Harrison Ford. „Powód, dla którego chciałem zrobić ten film jest prosty – po przeczytaniu scenariusza, miałem ochotę zobaczyć na ekranie. Zapłaciłbym, żeby go obejrzeć w kinie,” mówi Noyce. „Tekst Kurta był oszałamiającą mieszanką faktów historycznych i fikcji. Był to idealny przepis na rzadki dzisiaj rodzaj filmu, który jednocześnie zadowala umysł i podrażnia zmysły.”

Tak naprawdę, Noyce interesował się tym tematem od lat – można powiedzieć, że się z nim urodził. „Mój ojciec pracował dla Z Special Force – australijskiego prekursora CIA. Dorastałem oczarowany historiami mojego ojca szpiega. Kiedy byłem dzieckiem spędzałem popołudnia szpiegując ludzi. Chciałem być agentem, ale nigdy mi się to nie udało.”W filmie występują:
Angelina Jolie jako Evelyn Salt
Daniel Olbrychski jako Orlo
Liv Schreiber jako Ted Winter
Chiwetel Ejiofor jako William Peabody

„Salt”, Reżyseria: Philip Noyce, Scenariusz: Kurt Wimmer, Dystrybucja w Polsce: United International Pictures, Premiera filmu 27 sierpnia 2010
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)