Światowy Dzień Walki z Otyłością

a 24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na problem otyłości, jej przyczyny i sposoby walki z dodatkowymi kilogramami. Z tej okazji Poradnia Dietetyczna food&diet w dniach 23-25 października 2008 zorganizowała dla Warszawiaków cykl spotkań ze specjalistami różnych dziedzin: dietetykami, lekarzem, instruktorem Nordic Walking i psychologiem.
Joanna Mroczkowska / 26.09.2016 16:55

Na 24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na problem otyłości, jej przyczyny i sposoby walki z dodatkowymi kilogramami. Z tej okazji Poradnia Dietetyczna food&diet w dniach 23-25 października 2008 zorganizowała dla Warszawiaków cykl spotkań ze specjalistami różnych dziedzin: dietetykami, lekarzem, instruktorem Nordic Walking i psychologiem.

Inicjatywa ma na celu pokazanie Warszawiakom, do czego prowadzi zwiększona masa ciała, jak zapobiegać otyłości i jak łączyć odpowiednią, racjonalną dietę z aktywnością fizyczną. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.
Obecnie wszystkie kraje UE biją na alarm w związku z epidemią otyłości. Według raportu WHO z kwietnia 2006 roku dotyczącego występowania nadwagi i otyłości wśród Europejczyków szacuje się, że nadwagę (BMI 25 - 29,9 kg/m2) ma 25 - 75% ludzi czyli około 400 mln osób. Natomiast otyłość (BMI > 30 kg/m2) występuje wśród 30% Europejczyków, czyli u 130 mln ludzi. Powyższy raport przewiduje, że w 2010 roku w Europie będzie ponad 150 mln otyłyŚwiatowy Dzień Walki z Otyłościąch osób. Obecnie średnie BMI dla Europejczyków wynosi 26,5 kg/m2.

Tydzień Walki z Otyłością to nowa idea walki z nadwagą. Specjaliści Food & Diet uznali że Dzień Walki z Nadwagą i Otyłością to za mało. Jak mówi Magdalena Szymańska – „Jak wskazują badania, wiele osób próbuje się odchudzać, przechodzi na dietę, jednak w ciągu 5 lat 90% z nich wraca do dawnej wagi. Z tego też powodu postanowiliśmy o skutecznych metodach walki z nadwagą i otyłością mówić dłużej niż jeden dzień. Dlatego nasza akcja będzie trwać cały tydzień.

Warto wiedzieć, dlaczego walka z nadwagą jest tak karkołomna i trudna. Jak mówi dietetyk Ewa Ceborska: „Podejmując decyzję o odchudzaniu, musimy zdać sobie sprawę, że powinna to być terapia kompleksowa. Samą dietą lub ćwiczeniami nie zdziałamy dużo. Natomiast łącząc te dwa elementy i dodając do tego wsparcie psychologiczne mamy szansę wygrać walkę z wagą raz na zawsze.”
W ramach akcji „Stop nadwadze” można wziąć udział w darmowych wykładach i warsztatach. Spotkania będą prowadzone przez specjalistów z kilku dziedzin: lekarza, dietetyka, psychologa i instruktora Nordic Walking. Na zajęciach z dietetykami uczestnicy dowiedzą się dlaczego plan żywieniowy powinien być indywidualnie dopasowany, jak robić zakupy spożywcze, aby były zdrowe oraz jak komponować swój jadłospis. Z pomocą psychologa będzie można popracować nad swoją motywacją w odchudzaniu i akceptacji siebie. Nie zabraknie również atrakcji z działu „aktywność fizyczna”. Organizator oferuje bezpłatne lekcje Nordic Walkingu oraz warsztaty z terapii kręgosłupa.