Studniówek czar, czyli poloneza czas zacząć

Zgodnie z polską tradycją, na symboliczne sto dni przed maturą, tysiące młodych dziewcząt przemienia się z Kopciuszków w piękne księżniczki. Wiele z nich wierzy, że w tę wyjątkową noc coś w ich życiu się wydarzy – w końcu prawie każda ma u swojego boku księcia w eleganckim garniturze.
/ 22.01.2010 08:22
Zgodnie z polską tradycją, na symboliczne sto dni przed maturą, tysiące młodych dziewcząt przemienia się z Kopciuszków w piękne księżniczki. Wiele z nich wierzy, że w tę wyjątkową noc coś w ich życiu się wydarzy – w końcu prawie każda ma u swojego boku księcia w eleganckim garniturze.

Jest dostojnie i bardzo często z przepychem oraz rozmachem. Nikt nie przybywa na bal karocą, ale już wynajęcie limuzyny bywa w niektórych kręgach modne. Do tego coraz częściej można spotkać studniówki w iście królewskich wnętrzach i z prawdziwie carską oprawą. Sale gimnastyczne, tak popularne kiedyś, dziś wydają się być przeszłością. Liczy się oryginalność, w którą wplata się już tylko gdzieniegdzie tradycję. Niektóre szkoły decydują się nawet na zabawę tematyczną. Tutaj wybór motywu przewodniego zależy już od wyobraźni i fantazji samych uczniów - jedni wolą klimat lat 60., inni bale maskowe lub baśniowe. Ważne, by było co wspominać po latach.

Studniówek czar, czyli poloneza czas zacząć

Ach, co to był za bal! – opowiadamy z zachwytem rodzinie dzień później, gdy emocje nieco opadną. - Trema była, owszem, ale tylko przez chwilę, gdy wodzirej wołał wszystkich na parkiet. Łyk (bezalkoholowego?) szampana, przywitanie przez dyrektora, i „już poloneza dźwięki brzmią, dostojnym rytmem z dawnych lat”. Studniówkę oficjalnie czas zaczynać. Potem zaś… no właśnie, tego „potem” często się nie pamięta, ginie gdzieś pod natłokiem wrażeń. A jednak, wracając do domu, zmęczeni, z obolałymi stopami, czujemy, że było warto. Owszem, studniówka nie jest tanią przyjemnością. Sukienka lub garnitur kosztują sporo, do tego dochodzą wydatki związane z fryzurą, makijażem, fotografem oraz opłaty za samo przyjęcie. W 400 zł ciężko się dziś zmieścić, chyba że uda nam się pożyczyć kreację na tę jedną noc i zrezygnujemy z solarium i profesjonalnej wizażystki. Może więc lepiej przeznaczyć te pieniądze na wakacyjny wyjazd? Można, tylko że nie być na studniówkowym balu naprawdę szkoda – taki bal zdarza się tylko raz w życiu!

Studniówka to coś więcej niż klasowa impreza. To symboliczny krok w dorosłość. Dla wielu osób żaden inny, późniejszy bal, nie będzie wiązał się z takimi emocjami i przygotowaniami. Pisanie zaproszeń, szukanie partnera i oryginalnej kreacji (propozycje We-Dwoje.pl: tutaj), dopracowywanie szczegółów, wymyślanie programu artystycznego, ćwiczenie kroków oraz figur poloneza… oj, dzieje się, dzieje! Sama studniówka to zaś niepowtarzalna okazja, by się w tańcu zatracić i na moment przemienić w roztańczoną królową balu. Choć wraz z wybiciem północy żaden wystrojony Kopciuszek nie ucieka w pośpiechu, powoli atmosfera imprezy nieco się rozluźnia. Mało kto o tak późnej godzinie troszczy się o perfekcyjny makijaż czy fryzurę – liczy się już tylko świetna zabawa. Najlepiej, to chyba oczywiste, do białego rana…

Co piszą o swoich studniówkach internautki? Niestety, coraz częściej narzekają na snobizm studniówkowego balu. Bywa, że ktoś nie ma ochoty na wspólną zabawę, a inni nie potrafią uszanować jego decyzji. Ktoś inny stresuje się, bo na trzy tygodnie przed imprezą nie ma jeszcze partnera. Nie tak łatwo znaleźć też ciekawą sukienkę, dobrać odpowiedni makijaż i fryzurę. Zdarzają się klasowe spięcia, a kłótnie wybuchają m.in. o muzykę (DJ czy orkiestra?), wystrój sali (skromnie czy z przepychem?) lub styl studniówki (klasyczny czy oryginalny?). A jednak potem nadchodzi TEN dzień, i szybko zaczynamy rozumieć, że tak naprawdę nieważne „gdzie” i „jak” – liczy się jedynie „z kim”. Nawet jeżeli będziemy narzekać potem na jakość jedzenia czy muzyki, dobrane towarzystwo okaże się gwarancją udanej studniówkowej imprezy.

Mówiąc o balach przyszłych maturzystów, warto na koniec wspomnieć studniówkowe przesądy. Skąd się wzięły? Dziś trudno znaleźć źródło niektórych tradycji…

Poloneza czas zacząć

W rytm melodii Ogińskiego (dziś chyba częściej Kilara) rusza elegancki korowód. Uczniowie, nauczyciele i wychowawcy dostojnym krokiem podążają po parkiecie, starając się nie pomylić kroków galowego tańca. Ale nie! Podobno dobrze jest „zmylić nogę”. Raz wystarczy - w końcu wszyscy się do uroczystego poloneza przygotowywali kilka miesięcy.

Moc czerwieni

Można nie mieć paznokci pomalowanych według najnowszych trendów, ale zapomnieć o odpowiedniej bieliźnie? O nie! Czerwone figi lub stringi, założone podczas balu na lewą stronę, są dla wielu uczennic rodzajem amuletu. Ponowne założenie ich dopiero w dzień matury ma zagwarantować pomyślność na egzaminie dojrzałości. Są tacy, co upierają się, by bielizny nie prać, jednak zwyciężają dziś względy higieniczne. Od lat modne są też czerwone podwiązki, które nie dość, że przynoszą szczęście, to jeszcze świetnie prezentują się na zdjęciach. A co z mężczyznami? Jak mówi tradycja, im wystarczyć powinien ten sam garnitur.

Pomniki

Skaczą studenci, skaczą też maturzyści dookoła pomników. To na pomyślność. A Adam Mickiewicz, siedząc na cokole w Krakowie, patrzy i… może coś tam sobie myśli?

Włosy

Przypowieść o Samsonie jest także dobrze znana przyszłym maturzystom, stąd wielu z nich, odliczając od studniówkowego balu, nie obcina włosów, będących „siedliskiem mądrości”. Dzięki temu uczniowie nabierają przekonania, że nikt ich „nie zetnie” na egzaminie.

Góry

Maturzyści mają do zdobycia ostatni szkolny szczyt. Dobrze więc wcześniej wybrać się na jakieś wzniesienie – podobno największą gwarancją udanego egzaminu jest wędrówka na Giewont.

Jak wspominam własną studniówkę? Z uśmiechem. Choć lepiej bawiłam się rok później, gdy byłam już tylko osobą towarzyszącą, tak jedynie ta pierwsza, „własna”, dostarczyła mi prawdziwego bogactwa wrażeń. Koszty udało mi się zminimalizować – sukienkę pożyczyłam, ktoś znajomy mnie pomalował, a i odpowiedni partner się w końcu znalazł. Wróciłam nad ranem. Tyle pamiętam.

(a.)