POLECAMY

Nowy Rok dookoła świata

Obchody Nowego Roku na całym świecie łączy jedno – wielka radość i wspólne świętowanie. W zależności jednak od kraju – a nawet miast, kultury i mentalności mieszkańców, radość ta manifestowana jest na różne sposoby, często w otoczce pradawnych obyczajów i rytuałów.
Obchody Nowego Roku na całym świecie łączy jedno – wielka radość i wspólne świętowanie. W zależności jednak od kraju – a nawet miast, kultury i mentalności mieszkańców, radość ta manifestowana jest na różne sposoby, często w otoczce pradawnych obyczajów i rytuałów.

Jako pierwsi początek nowego roku obchodzą mieszkańcy wyspiarskiego państwa Kiribati na Pacyfiku o godz. 11.00 czasu polskiego. Jest to największa z 33 wysp na Oceanie Spokojnym, stanowiących państwo Kiribati.

Zanim w Polsce wybije północ, Nowy Rok przywitają także w Australii, na Dalekim Wschodzie czy w Rosji. 

Kwadrans później Nowy Rok 2010 świętować będą mieszkańcy wyspy Chatham, położonej 800 km na wschód od Nowej Zelandii. O 12.00 nowy rok rozpocznie się w Nowej Zelandii, m.in. w Wellington i Auckland, a o 13.00 - m.in. na Kamczatce.

Godzinę później (ok godz. 14.00 czasu polskiego) szampana otwierają mieszkańcy Australii. Dziesiątki tysięcy ludzi na kilka godzin przed północą przybyły na wielkie sylwestrowe obchody w Sydney, gdzie tradycyjnie Nowy Rok zostanie powitany wystrzeleniem ze słynnego mostu tysięcy fajerwerków.

Po południu polskiego czasu Nowy Rok witają mieszkańcy państw Dalekiego Wschodu m.in. Japonii, Korei czy Tajwanu. O godz. 22 naszego czasu północ wybija w Moskwie.

Nowy Rok dookoła świata

Początek nowego roku wiąże się z szeregiem różnych narodowych obyczajów.

Meksyk
W Meksyku imprezom noworocznym towarzyszy wiele narodowych zwyczajów. Jednym z nich jest włączanie telewizora i czekanie na to, żeby usłyszeć dwanaście uderzeń dzwonu. Za każdym razem, kiedy słychać uderzenie, Meksykanie zjadają po jednym winogronie i składają sobie najlepsze życzenia. Niektórzy ludzie, zwłaszcza kobiety, zakładają tego dnia czerwoną bieliznę. Wierzą, że dzięki niej odnajdą w nadchodzącym roku prawdziwą i długo wyczekiwaną miłość. Są też tacy, którzy tego dnia wyjmują walizki i chodzą z nimi dookoła bloku. Uważają, że pomoże im to odbyć wiele ciekawych podróży w przyszłym roku.

Tajlandia
W Tajlandii Nowy Rok obchodzi się dopiero 13 kwietnia. W tym dniu Tajlandczycy organizują specjalny festiwal „Song-Klar Day", podczas którego oblewają się nawzajem wodą. Kiedy wybije północ, wszyscy składają sobie życzenia pomyślnego roku, puszczają także sztuczne ognie. Następnego dnia rano dzieci proszą rodziców o jakieś drobne upominki (zazwyczaj pieniądze). Większość Tajlandczyków uważa, że jeśli poprzedni rok okazał się zły, to następny przyniesie im dużo szczęścia, pomyślności i zadowolenia. Uważają, że jest to czas, w którym mogą rozpocząć swoje życie na nowo.

Wenezuela
Jedną z noworocznych tradycji w tym kraju jest noszenie bielizny koloru żółtego. Ma ona przynosić szczęście i pomyślność jej właścicielce lub właścicielowi przez kolejny rok. Tego dnia, gdy wybije północ, Wenezuelczycy mają w zwyczaju zjadać dwanaście winogron. Wierzą, że przyniosą im one szczęście. Niektórzy ludzie piszą także list z życzeniami, który potem palą.

Wietnam
Pierwszego dnia o północy w każdej rodzinie babcia albo mama odpala sylwestrowe petardy, żeby powitać Nowy Rok. Potem wszyscy kładą się spać, by doczekać wschodu słońca. Po przebudzeniu  każdy z mieszkańców zakłada nowe ubranie.

Kolumbia
Jedną z tradycji jest palenie tzw. „Pana Stary Rok". Kolumbijczycy najpierw szyją specjalną, dużą lalkę, która ma symbolizować stary rok i wypełniają ją różnymi materiałami. Niekiedy wkładają do środka małe, sztuczne ognie, żeby późniejsze widowisko było bardziej ekscytujące. Można też włożyć do niej jakieś stare, niechciane rzeczy. Symbolizują one wszystkie złe zdarzenia w życiu, o których mieszkańcy Kolumbii chcieliby zapomnieć. Ostatecznie podpalają ją, zaś paląca się lalka symbolizuje likwidację starego roku i rozpoczęcie nowego, bardziej pomyślnego.

Nowy Jork, USA
W Nowym Jorku obchodzony jest tradycyjnie największy i najbardziej spektakularny sylwester w USA. Organizatorzy spodziewają się miliona ludzi na Manhattanie oraz ponad miliarda widzów oglądających to wydarzenie na ekranach telewizorów. Nowojorczycy będą mogli zobaczyć sylwestrową kulę, która od blisko stu lat jest jednym z symboli tego miasta. Tegoroczna zbudowana z 504 kryształowych trójkątów, 696 żarówek i blisko stu świateł laserowych. Urządzenie waży ponad pół tony. Jej opuszczanie zacznie się 60 sekund przed nadejściem Nowego Roku. Całość obsługiwana jest za pomocą komputera.


Źródło: MWmedia
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
nie ma to jak zabobonne tradycje