Prezentacja "Mój zdrowy dom" fot. Materiały prasowe

„Mój zdrowy dom” - I Forum Kobiet Świadomych

Zdrowie jest uznawane za jedną z najważniejszych wartości w życiu. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do tematów związanych z odżywianiem i aktywnością fizyczną. Na nasze zdrowie w znacznym stopniu wpływa również środowisko, w którym przebywamy, a ponieważ większość czasu spędzamy w domu, warto zadać o to, aby był on zdrowy i przyjazny domownikom.
/ 03.04.2019 15:13
Prezentacja "Mój zdrowy dom" fot. Materiały prasowe

To właśnie pod hasłem „Mój zdrowy dom” odbyło się Pierwsze Forum Kobiet, czyli spotkanie zorganizowane dla kobiet świadomych, pragnących poszerzać swoją wiedzę z zakresu budowy, remontu i wykańczania domu postrzeganego nie tylko jako budynek, ale przede wszystkim jako obszar naszego codziennego życia.
Forum odbyło się 26 września 2018 r. w Warszawie i było okazją do poznania najważniejszych aspektów wpływających na budowę i użytkowanie domu przyjaznego zarówno jego mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu. Zgromadzone na spotkaniu Panie wysłuchały prelekcji specjalistów z branży architektonicznej, budowlanej oraz instalacyjnej, wzięły też udział w dyskusji z przedstawicielami firm ARCHIPELAG, ECOWATER, WIENERBERGER, VELUX i VIESSMANN, którym idea zdrowego domu jest szczególnie bliska.

Rola architekta w kreowaniu zdrowej przestrzeni życia

Tworzenie zdrowego domu rozpoczyna się już na etapie wyboru projektu. Zdrowy dom powinien m.in. zapewniać domownikom dostęp do światła naturalnego w każdym pomieszczeniu, utrzymywać dobrą jakość powietrza, zapewniać komfort cieplny termiczny zimą i latem oraz kontakt z naturą i otoczeniem. Zadaniem architekta jest stworzenie przestrzeni, która swoją funkcjonalnością i parametrami technicznymi będzie bazą do stworzenia przyjaznego nam domu. Podczas Forum pan Wojciech Szczepański, architekt od lat związany z pracownią ARCHIPELAG, wyjaśnił m.in., że nawet decydując się na projekt gotowy możemy uszyć go na miarę naszych potrzeb. Wielość projektów sprzyja dobraniu optymalnego – zarówno do warunków zabudowy i upodobań rodziny. W wielu przypadkach wystarczą niewielkie, kosmetyczne zmiany, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Nie wywindują one ceny, a spersonalizują projekt. Kluczem do stworzenia zdrowego domu jest jednak komunikacja - warto rozmawiać z architektem, którego pomoc w wyborze projektu może mieć duży wpływ na odbiór przyszłego domu przez jego mieszkańców.

Zdrowy szkielet domu

Zdrowy dom powinien być wykonany z materiałów naturalnych, które jednocześnie zapewnią optymalny mikroklimat wewnątrz budynku. Zagadnienia dotyczące zdrowych materiałów budowlanych, ich produkcji i kryteriów wyboru, poruszyła przedstawicielka firmy WIENERBERGER pani Monika Sikorka. Wyjaśniła m.in. jak ważną decyzją jest wybór materiału murowego. Z konsekwencjami decyzji podjętej jedynie kluczem ceny pozostaniemy na długie lata, ponieważ ścian w domu nie da się wymienić. Warto więc poświęcić temu tematowi więcej czasu i wybrać produkty powstałe z surowców naturalnych, charakteryzujące się dobrą izolacyjnością termiczną oraz dobrą paroprzepuszczalnością. Wykonane z niech mury będą mieć pozytywny wpływ na utrzymanie odpowiedniego, zdrowego mikroklimatu w domu, a więc również na zdrowie nasze i naszych najbliższych.

Dom pełen światła

To kolejny wątek, jaki został poruszony na Forum. Przybliżyła go zgromadzonym Pani Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX prezentując m.in. wyniki badania „Barometr zdrowych domów”. Jak z niego wynika, ludzie uznają miejsce swojego rodzinnego życia, jako najważniejsze źródło utrzymania dobrego zdrowia, istotniejsze nawet niż zdrowa dieta czy aktywność fizyczna. Ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma m.in. dostęp do światła naturalnego, wilgotność i hałas. Zatem zdrowy dom to budynek: jasny, oświetlony światłem słonecznym (według badań, osoby, które nie muszą korzystać ze sztucznego oświetlenia deklarują doskonały stan zdrowia i odczuwanie ciągłej energii życiowej), o dobrej jakości powietrza, zapewniający domownikom komfort akustyczny. Kluczowym elementem, wpływającym na te trzy czynniki są m.in. okna w domu. Dlatego tak ważny jest ich właściwy dobór.

 

Woda to życie

Ważną rolę w naszym życiu pełni również woda. Jej jakość i skład decydują w dużej mierze o samopoczuciu, wyglądzie i stanie zdrowia wszystkich domowników. Temat ten zgromadzonym na Forum przybliżyła Pani Anna Szoka z firmy ECOWATER, wyjaśniając m.in. czym jest twarda woda i jak duży wpływ ma na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Z problemem twardej wody boryka się większość mieszkańców naszego kraju, nie do końca zdając sobie sprawę, jak skutecznie można się z nim uporać. Tymczasem w wielu krajach domowe stacje uzdatniania wody są standardem. Niezależnie od tego czy dom podłączony jest do sieci wodociągowej czy korzysta z własnego źródła, decydując się na takie rozwiązanie, możemy w łatwy sposób zapewnić sobie odpowiednią jakość wody, obniżając przy tym rachunki za ogrzewanie, zużycie środków czyszczących i poprawiając kondycję zdrowotną domowników.

Komfort termiczny i świeże powietrze

W czasie spotkania nie zabrakło również wątków związanych z domowymi instalacjami, które wbrew pozorom nie są obce współczesnym, świadomym kobietom. Na Forum Kobiet zostały poruszone m.in. tematy dotyczące komfortu cieplnego i odnawialnych źródeł energii, które przybliżył uczestnikom pasjonat nowych technologii OZE pan Łukasz Sajewicz z firmy VIESSMANN. Omówił on m.in. korzyści, również w kontekście zdrowia i bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ogrzewanie domu urządzeniami korzystającymi z odnawialnych źródeł energii. Do takich zalicza się m.in. pompy ciepła, pobierające darmową energię z gruntu, powietrza lub wody. Pracują ekonomicznie i nie wytwarzają żadnych spalin - nie zatruwają powietrza, którym oddychamy i przyczyniają się do obniżenia emisji CO2. Ważnym zagadnieniem w przypadku zdrowego domu jest również stałe zapewnienie domownikom świeżego powietrza bez rezygnacji z komfortu cieplnego. W zdrowym, nowoczesny domu zapewni to wentylacja z rekuperacją.

Zwieńczeniem Forum Kobiet była wizyta gościa specjalnego - pani Barbara Stuhr, która od lat jest zaangażowana w działalność społeczną na rzecz osób chorych na nowotwory oraz w pomoc ich bliskim. Przez pryzmat własnych doświadczeń podzieliła się z uczestnikami cennymi radami, jak być szczęśliwą niezależnie od przeciwności losu i jak dzielić się szczęściem z domownikami.