Komu podarujesz 1% swojego podatku?

Rozpoczął się kwiecień, ostatni miesiąc, w którym można składać w Urzędach Skarbowych deklaracje PIT. Od kilku lat za pośrednictwem tych deklaracji każdy z nas ma możliwość wybrać, na jaki cel zostanie przeznaczony 1% jego podatku. Coraz więcej z nas korzysta z tego przywileju – bo jest to przywilej! Przywilej pomocy potrzebującym, która na dodatek nic nas nie kosztuje.
/ 30.09.2016 17:14

Rozpoczął się kwiecień, ostatni miesiąc, w którym można składać w Urzędach Skarbowych deklaracje PIT. Od kilku lat za pośrednictwem tych deklaracji każdy z nas ma możliwość wybrać, na jaki cel zostanie przeznaczony 1% jego podatku. Coraz więcej z nas korzysta z tego przywileju – bo jest to przywilej! Przywilej pomocy potrzebującym, która na dodatek nic nas nie kosztuje.

Początkowo przekazywanie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP) nie cieszyło się zbyt wielką popularnością, ponieważ wiązała się z tym dość skomplikowana procedura. Dziś jednak jest ona maksymalnie uproszczona. Wybór organizacji i wypełnienie 3 pól w formularzu PIT to cały wysiłek, jaki musimy w to włożyć.

Komu podarujesz 1% swojego podatku? TT

Jak przekazać?
Pole przeznaczone do podania informacji o tym, komu przekazujemy 1% swojego podatku, jest wyraźnie oznaczone w formularzu. W najczęściej wykorzystywanym PIT-37 jest to część oznaczona literą H, a w niej pola 124-126. Wpisujemy w nich nazwę organizacji pożytku publicznego (OPP), jej numer KRS (wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) oraz wyliczoną kwotę 1% podatku. W części I formularza możemy umieścić dodatkowe informacje, np. konkretny cel, na który przekazujemy pieniądze (przykładowo: jeśli przekazujemy je organizacji charytatywnej, ale na rzecz konkretnej osoby wspieranej przez tę organizację) oraz zgodę na udostępnienie OPP danych podatnika (imienia, nazwiska, wysokości przekazanej kwoty).

Komu przekazać?
Pod adresem: http://bazy.ngo.pl/ znajduje się baza danych OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku za rok 2008. Dobrze opracowana wyszukiwarka umożliwia przeglądanie listy organizacji według różnych kryteriów: miejscowości, województwa, obszarów działań. Można więc wyszukać organizacje ze swojego miasta, albo te, które zajmują się wybraną przez nas działalnością. Dane o organizacjach, które znajdziemy w bazie, zawierają przede wszystkim nazwę organizacji, jej numer KRS oraz informacje o obszarach działań, ale często także odnośnik do jej strony internetowej, gdzie możemy dowiedzieć się więcej na jej temat. W ten sposób każdy ma szansę wybrać organizację, której wspieranie uzna za najbardziej słuszne.

Ze swojej strony chcielibyśmy także wskazać kilka propozycji dla osób, które jeszcze nie zdecydowały, komu przekazać swój 1%.

Fundacja Anny Dymnej "MIMO WSZYSTKO"
KRS 0000174486
ING Bank Śląski
70 1050 1445 10000022 7599 1459
Dopisek: Miłosz Pundyk
Miłosz to 3-letni chłopiec chorujący na rdzeniowy zanik mięśni. Jest to choroba genetyczna powodująca postępujący niedowład ruchowy i zanik mięśni. Należy do chorób nieuleczalnych i postępujących. Miłosz wymaga codziennej rehabilitacji, a ta z kolei wymaga nakładów pieniężnych. Więcej na temat Miłosza: http://b15.pl/milosz/

Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"
ul. Karmelkowa 66, 52-319 Wrocław
KRS 0000287982
Celem działania hospicjum jest domowa opieka paliatywna nad dziećmi z nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Idea utworzenia hospicjum zrodziła się z potrzeby zapewnienia umierającym dzieciom i ich rodzinom jak najlepszej opieki w najtrudniejszych dla nich chwilach. Strona Fundacji: http://www.hospicjum.wroc.pl/

Stowarzyszenie "Dać Nadzieję"
Lubin, ul. Jastrzębia 1
KRS 0000100960
Bank Zachodni oddz. Lubin
Konto: 62 1090 2082 0000 0005 4601 2822
tytułem: "Pomoc dla Renaty" - w deklaracji PIT koniecznie zaznacz X przy informacji "ujawnij dane".
O Renacie Jędrak pisaliśmy już wcześniej. To 34-letnia mieszkanka Lubina, matka 7-letniej córeczki, która choruje na nieuleczalną chorobę płuc – limfangioleiomiomatozę (LAM). Obecnie stara się o przeszczep płuc w zagranicznym ośrodku, jednak wiąże się to z ogromnymi kosztami.

Niektórym z Was może się wydawać, że kwota, którą ma do przekazania, to tylko kropla w morzu. Co gorsza, może pomyśleć, że skoro to tylko kropla, to nie warto. Ależ warto! Miliony Polaków rozliczają się co roku ze swoich podatków. Gdyby 1% podatku każdego z nich wynosił choćby złotówkę i gdyby każdy z nich tę złotówkę przekazał potrzebującym, uzbierałaby się ogromna kwota! I o to właśnie chodzi. W tych coraz trudniejszych czasach, podzielmy się w ten prosty sposób tym, czym możemy. To nic nie kosztuje.Urszula Skirtun