Entliczek, pentliczek, pomysłów koszyczek!

Zabawa jest dla dziecka warunkiem rozwoju i pierwszą formą edukacji. Dlatego materiały dydaktyczne wykorzystywane w przedszkolach powinny kojarzyć się z radością i zabawą, a nie z nudą, przymusem czy karą. Jakość pomocy dydaktycznych, z których korzystają dzieci w przedszkolach, ma bowiem decydujący wpływ na rozwijanie motywacji i chęci do nauki.
Zabawa jest dla dziecka warunkiem rozwoju i pierwszą formą edukacji. Dlatego materiały dydaktyczne wykorzystywane w przedszkolach powinny kojarzyć się z radością i zabawą, a nie z nudą, przymusem czy karą. Jakość pomocy dydaktycznych, z których korzystają dzieci w przedszkolach, ma bowiem decydujący wpływ na rozwijanie motywacji i chęci do nauki.

„Wychowując swoje dzieci zaczęłam zwracać szczególną uwagę na to, z jakich materiałów korzystają one w przedszkolu i w szkole. Dla nas, rodziców, atrakcyjna szata graficzna jest często inspiracją do zakupu książek, ale nie powinna ona być czynnikiem decydującym. Różnorodna, kolorowa zawartość zachęca do zabawy i pomaga kształtować wrażliwość estetyczną naszego dziecka na równi z wycinankami czy papierowymi składankami, które pozwalają maluchowi szybko cieszyć się samodzielnie wykonaną pracą i zachęcają je do dalszej, twórczej zabawy. To ważne, aby dziecko w prosty sposób mogło wykonać efektowne, działające na wyobraźnię przedmioty”. – powiedziała Małgorzata Ostrowska-Królikowska, znana polska aktorka.

Entliczek, pentliczek, pomysłów koszyczek!

Ważna jest nie tylko forma, ale i jakość merytoryczna.
Materiały dydaktyczne powinny zapewnić wszechstronny rozwój przedszkolaka, a także nieść przesłanie szacunku dla innych ludzi, zwierząt i istot żywych, promując w ten sposób pozytywne wzorce postępowania. Odpowiednio dobrane teksty, ilustracje i zabawy pomogą dziecku lepiej rozumieć świat i siebie oraz będą mu towarzyszyć w poszukiwaniu prawdziwych wartości, kształtujących najważniejsze umiejętności starszego przedszkolaka. Pomoce dydaktyczne powinny także rozbudzać ciekawość poznawczą dzieci i umożliwiać jej zaspokojenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dlatego rodzice mają prawo zwracać szczególną uwagę na materiały, z których korzysta się w przedszkolach. Ważny jest język i wartość merytoryczna. Dobrym wzorem dla rodziców i nauczycieli mogą być pakiety „Entliczek, pentliczek” przygotowane przez Wydawnictwo Nowa Era, w których znajdziemy dowcipne teksty najlepszych polskich autorów stworzone specjalnie z myślą o dziecku i jego rozwoju. Przykładem takiej publikacji jest pakiet dla pięciolatka „Entliczek, pentliczek”,nagrodzony w konkursie Best European Schoolbook Award 2009. Znajdują się w nim m. innymi ciepłe i pełne przygód opowiadania Wojciecha Widłaka, zabawne wierszyki ortofoniczne i zagadki Małgorzaty Strzałkowskiej oraz bogate w treści wychowawcze i humor inscenizacje Natalii Usenko i Rafała Witka.

„Entliczek, pentliczek” to kompleksowy program wsparcia dla nauczyciela, ale także dla rodzica czy opiekuna. Dzięki planom zajęć, dodatkowym materiałom i pomysłom nauczyciel czy rodzic może kształtować swoje zajęcia w dowolny sposób i dostosowywać je do bieżących potrzeb, a także do możliwości swojego dziecka. W skład pakietu „Entliczek, pentliczek” wchodzą opowiadania, wiersze, zagadki, inscenizacje, zabawy plastyczno-techniczne i ćwiczenia ortofoniczne. Pomogą one nauczycielowi pięciolatków usystematyzować codzienną pracę zgodnie z nową podstawą programową. Rodzice zaś otrzymają wskazówki, jak urozmaicać i wzbogacać wolny czas spędzany z dzieckiem” – powiedziała Renata Łapińska Redaktor Naczelna Wydawnictwa Nowa Era.

Pakiet dla pięciolatka – „Entliczek, pentliczek” Wydawnictwa Nowa Era otrzymał złotą nagrodę w konkursie Best European Schoolbook Award na najlepszy podręcznik europejski w 2009 roku. Pakiet został nagrodzony w kategorii do lat 11-tu. Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 48 tytułów z siedemnastu krajów europejskich

Materiały dydaktyczne Wydawnictwa Nowej Ery angażują wszystkie zmysły dziecka. Zachęcają je do polisensorycznego działania, a co się z tym wiąże – wspomagają poznawanie i rozumienie świata, kształtują umiejętności społeczne dziecka i budują jego system wartości. Pozwalają także w prosty sposób osiągnąć wspaniałe, działające na wyobraźnię efekty.

źródło: Materiały prasowe
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Zgadzam się, że to fajna książka. Ze swojej strony chciałabym dodać, że w nauce świetnie pomagają dzieciom kolory, są bardziej atrakcyjne. Jest naukowo potwierdzone, że takie treści kolorowe dzieci przyswajają lepiej. Ucząc się wspólnie ze swoim synkiem ważne daty, słówka zapisujemy innym kolorem, pisząc w zeszycie ćwiczeń lub zwykłym zeszycie bardzo dobrze sprawdzają się cienkopisy Point 88.