Z wizytą wśród zwierząt

Wiosnę da się już wyczuć w powietrzu. Ogródki działkowe i parki pomału „ubierają się” w kolory i barwy, i też gdzieniegdzie można zauważyć na drzewach pąki nieśmiało zerkające na świat. Nie mamy wątpliwości - wiosna pomału puka już do naszych drzwi.
/ 27.03.2008 23:07
Wiosnę da się już wyczuć w powietrzu. Ogródki działkowe i parki pomału „ubierają się” w kolory i barwy, i też gdzieniegdzie można zauważyć na drzewach pąki nieśmiało zerkające na świat. Nie mamy wątpliwości - wiosna pomału puka już do naszych drzwi.Z wizytą wśród zwierząt

Może warto więc pomyśleć o wyłączeniu na chwilę odbiorników telewizyjnych? Czas schować do głębokiej szafy płaszcze i kozaki, odłożyć do albumu zdjęcia z wypadów na narty, a przygotować się na spotkanie z ciepłym wiatrem, deszczem i słońcem.

Wiosna sprzyja spacerom i wędrówkom. Jeszcze nie jest to okres, gdy żar leje się z nieba, ale też nie musimy się obawiać o ciągłe wahania temperatury. Za to warto któregoś pogodnego dnia wybrać się z dziećmi (lub i samemu) na spacer do ogrodu zoologicznego.

Najstarszym i najsłynniejszym zoo w Polsce jest Miejski Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Tu znajduje się dziś jedna z największych kolekcji zwierząt w Europie, na którą składa się m.in. około 1500 ptaków, prawie 1200 ssaków, 128 gatunków gadów (razem około 1700 sztuk) i przeszło 2500 ryb. Można przypatrzeć się z bliska życiu torbaczy, gryzoni, trąbowców czy ssaków parzysto- i nieparzystokopytnych, owadożernych, naczelnych oraz drapieżnych. Wędrując alejkami poznamy araraunę, szpaka balijskiego, kukaburę niebieskoskrzydłą, marabuta afrykańskiego czy chociażby ohara. Dowiemy się też, jaka jest różnica między żółwiem gwiaździstym a promienistym, krokodylem kubańskim a nilowym czy kakadu molucką a palmową. Przy odrobinie szczęścia zwierzęta odkryją przed nami niektóre ze swych, skrywanych na co dzień, sekretów.

Ogrody zoologiczne znajdują się też w innych rejonach Polski, więc każdy, kto ma ochotę spędzić dzień wśród znanych czy też mniej znanych u nas zwierząt nie powinien mieć kłopotu z dotarciem chociażby do tego najbliższego. Bez względu czy udamy się do zoo w Chorzowie, Warszawie, Łodzi, Toruniu czy któregoś z pozostałych Z wizytą wśród zwierzątogrodów, wszędzie czekają na nas różne atrakcje. Świat zwierząt może być także doskonałą okazją do podziwiania krajobrazów i uroków flory, wzbogacenia naszej wiedzy z zoologii czy też oderwania się od codziennego zabiegania.

Sama lubię zoo w Krakowie. Spaceruję sobie alejkami, cierpliwie czekam aż moim ulubionym zwierzętom znudzi się poobiednia drzemka i uraczą mnie swym towarzystwem, podpatruję zabawy skocznych małpek lub też przysłuchuję się gwarnym ptasim odgłosom. Z każdą wizytą odkrywam też coś nowego – a to pojawia się jakiś uroczy mieszkaniec, a to zoo po przebudowie wydaje się wyglądać nieco inaczej. Unikam upalnych dni, ale miałam już okazję się przekonać, że zwierzęta wiele od nas się nie różnią: niektóre wylegują się leniwie w słońcu, większość jednak chowa się w cieniu i trudno je odróżnić od gałązek, pni czy konarów. Warto za to poświęcić dłuższą chwilę na przypatrzenie się zachowaniu szympansów - po kilku minutach każdy sceptyk nabierze przekonania, że człowiek faktycznie pochodzi od małpy. Kolejną atrakcją w Krakowie, zwłaszcza dla najmłodszych, jest mini zoo. Tutaj dzieci mogą pogłaskać i nakarmić przygotowaną przez pracowników paszą kucyki, króliczki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, kózki karłowate, osiołki oraz lamy. Po sąsiedzku zaś mieszkają ciekawe i zabawne świnki wietnamskie oraz mundżak chiński. Urocze towarzystwo! Trzeba jednak mieć nieco cierpliwości, ale dzieciom zabawa ze zwierzętami szybko się nie nudzi. Zresztą, i dorośli często siadają w zoo na ławeczkach, i z książką w ręku zapominają o całym świecie.

Pod wieczór zaś, dla relaksu, najlepiej „udać się” wraz z całą rodziną na malowniczy „Madagaskar” (reż. Eric Darnell). Razem z lwem, zebrą, hipopotamicą i żyrafą. W takim doborowym towarzystwie świetna zabawa gwarantowana!

Strony internetowe ogrodów zoologicznych w Polsce:Z wizytą wśród zwierząt
http://www.zoo.gd.pl
http://www.zoo-krakow.pl
http://www.zoo.lodz.pl
http://www.zoo.opole.pl
http://www.zoo.plock.pl
http://www.zoo.poznan.pl
http://www.zoo.torun.pl
http://www.zoo.waw.pl
http://www.zoo.wroclaw.pl

„Madagaskar”
Tytuł oryginalny: „Madagaskar”
Animowany
Reżyseria: Eric Darnell
Scenariusz: Mark Burton, Billy Frolick
Muzyka: Harry Gregson-Williams
Obsada: (głosy w polskiej wersji językowej) Artur Żmijewski, Małgorzata Kożuchowska, Piotr Adamczyk
USA, 2005

Anna Curyło
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)