Wakacje w filmowym klimacie: szlakiem Harry'ego Pottera

Już niebawem, bo 7 lipca, odbędzie się światowa premiera drugiej części ostatniej odsłony Harry'ego Pottera. Nie ma jednak powodu do smutku, bo ci, którzy nie będą potrafili się rozstać z Harrym i jego przyjaciółmi, zawsze mogą podążyć ich śladem...
/ 30.06.2011 07:57

Już niebawem, bo 7 lipca, odbędzie się światowa premiera drugiej części ostatniej odsłony Harry'ego Pottera. Nie ma jednak powodu do smutku, bo ci, którzy nie będą potrafili się rozstać z Harrym i jego przyjaciółmi, zawsze mogą podążyć ich śladem...

Czarodziejski Świat Harry'ego Pottera

Orlando na Florydzie. To jedno z dwóch miejsc na naszej pottero'wej trasie, które trzeba odwiedzić. Dlaczego? Ponad rok temu na terenie kompleksu rozrywkowego studia Universal otworzono park tematyczny poświęcony Harry'emu Potterowi. Czarodziejski Świat Harry'ego Pottera zajmuje powierzchnię ośmiu hektarów i jestem pewna, że dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu potteromaniakowi! Zwłaszcza wtedy, gdy nie wpadnie się tam na jeden dzień, a cztery, do czego zachęcają twórcy parku.

Czarodziejski Świat Harry'ego Pottera

Czarodziejski Świat Harry'ego Pottera

To naprawdę niepowtarzalna szansa, by zobaczyć Hogwart i to z dość bliska. Zwiedzając szkołę czarodziejów ujrzycie gabinet profesora Dumbledore'a, wspólny pokój Gryffindoru, salę, w której Harry i jego przyjaciele uczyli się obrony przed czarną magią. Będziecie mogli odpocząć w sowiarni, skosztować piwa maślanego i soku dyniowego w Pubie pod Trzema Miotłami, bądź nabyć różdżkę w sklepie Ollivandera. Przemierzając wąskie uliczki Hogsmeade poczujecie się, jakbyście byli częścią tego czarodziejskiego świata. Wrażenie to z pewnością spotęguje spotkanie z Rogogonem Węgierskim, olbrzymią Akromantulą czy przeraźliwymi Dementorami (uważajcie, by was nie dopadli!).

Dzięki przejażdżce "Lot Hipogryfa" ujrzycie chatkę Hagrida. Udając się w trasę "Smocze Wyzwanie" z bliska przyjrzycie się słynnej Czarze Ognia i pucharowi trójmagicznemu. Będziecie mogli wybrać własne smoki, a następnie obserwować, jak sobie radzą w powietrznej gonitwie. 

Bilety wstępu do tego parku nie należą do najtańszych. Ceny wahają się od 645 dolarów dla dorosłych do 1548 dolarów dla czteroosobowej rodziny. Co jest jak najbardziej zrozumiałe. Park musi na siebie zarobić. W końcu jego budowa pochłonęła aż 265 milionów dolarów! Drugą kwestią są bilety na Florydę. W związku z tym, że nie każdego stać na taki wydatek, zobaczmy, co oferuje nam Londyn...

Szlakiem Harry'ego Pottera

Choćby najsolidniej wykonana rekonstrukcja nie umywa się jednak do oryginału. Może to więc dobrze, że Londyn jest tak blisko, że Hogwart jest na wyciągnięcie ręki.

Wszyscy doskonale wiemy, że przygody Pottera w dużej mierze kręcone były we wnętrzach jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Wielkiej Brytanii. Schody, z których Profesor McGonagall witała przybyłych do szkoły uczniów. Wielka sala z rzędem stołów służąca w Hogwarcie za jadalnię. Biblioteka. Pomieszczenie, w którym Harry zmierzył się z Malfoy'em na zajęciach z obrony przed czarną magią. To wszystko Oxford. I choć jego mury odegrały znaczącą rolę w kręceniu przygód małego czarodzieja, wiele ujęć pochodzi także z wnętrz Katedry Gloucester. Myślę więc, że zobaczenie tych miejsc na własne oczy, byłoby niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich potteromaniaków. Cena takiej wycieczki waha się od 485 do 995 funtów. Zależy oczywiście od tego, ile osób w niej uczestniczy, czy trzeba będzie wynająć samochód czy minibus. O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

Wiele scen Harry'ego Pottera kręcono także na ulicach Londynu. Widzieliście je na dużym ekranie, teraz macie szansę zobaczyć je z bliska. Wszystko dzięki specjalnie po temu zorganizowanym wycieczkom szlakiem filmowych lokacji. Ujrzycie Bank Gringota, czy sławetny Peron 9 i 3/4, na którym stawał pociąg zabierający małych czarodziejów do Hogwartu. W sumie do zobaczenia jest 23 miejsc. Jakich? Dowiecie się zaglądając na stronę: www.walks.com.

Jakkolwiek żałuję, że już niebawem zobaczymy ostatnią część tej epickiej sagi, dobrze wiedzieć, że są miejsca, które przypomną nam o Harrym, które podobnie jak książka tchną w nasze życie odrobinę magii. 

Fot. britishtours.com, wizardingworldharrypotter.com