Sylwester, Nowy Rok, tanie podróżowanie fot. Fotolia

Sylwester last minute, czyli witamy Nowy Rok za granicą.

Zobacz, jak wygląda szampańska zabawa!
/ 22.12.2016 11:37
Sylwester, Nowy Rok, tanie podróżowanie fot. Fotolia

Nie masz żadnych planów na Sylwestra? A może chcesz uczcić tę wyjątkową, szampańską noc na największej imprezie w Europie? Polacy coraz częściej spędzają Sylwestra za granicą. Chociaż chętnie wybieramy egzotyczne kierunki, jak Wyspy Kanaryjskie, Dominikanę czy Nową Zelandię, największą popularnością cieszą się europejskie stolice, takie jak Londyn, Paryż czy Rzym. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak świętuje się Nowy Rok w ulubionych zakątkach naszego kontynentu.

Trzydniowa feta w Edynburgu

Szkockie obchody Nowego Roku - tzw. „Hogmanay”  to w dosłownym tłumaczeniu „ostatni dzień roku”, ale mieszkańcy Edynburga bawią się aż trzy dni! Wszystko zaczyna się już 30 grudnia, od wielkiej lampionowej procesji, która radośnie podąża zabytkowymi uliczkami miasta, a kończy niezwykle widowiskowym pokazem fajerwerków.

Sylwester jest więc dla Szkotów czasem hucznych zabaw ulicznych, ale też koncertów plenerowych i wspólnych potańcówek, z których największą jest tradycyjna celtycka Kelidh. Każdego roku, o północy, ponad 4,5 tony fajerwerków rozświetla niebo miasta, tuż nad edynburskim zamkiem, a na ulicach rozbrzmiewa pieśń ludowa „Auld Lang Syne”.

Nowy rok natomiast obfituje w liczne pokazy i wydarzenia kulturalne, w poszczególnych dzielnicach miasta – od wyścigu psich zaprzęgów w Holyrood Park, poprzez skoki do lodowatej wody w River Forth, aż po charytatywną parade Loony Dook.

W Londynie nad Tamizą

Mieszkańcy Londynu świętują Nowy Rok w towarzystwie najsłynniejszej wieży zegarowej świata – majestatycznego Big Bena. Ponad 250 000 ludzi zbiera się przed północą na obu brzegach Tamizy, by zobaczyć niesamowity, kilkunastominutowy noworoczny pokaz sztucznych ogni.

Ludzie bawią się wszędzie - przy budynkach Parlamentu i kaplicy Westminsterskiej, aż po Trafalgar Square, a także na drugim brzegu rzeki – od London Eye oraz w najwyższym budynku miasta – szklanym wieżowcu Shard. Po pokazie sztucznych ogni, wszyscy udają się do centrum, gdzie w pobliskich pubach i klubach świętują aż do białego rana!

Dziesiątki imprez i zjawiskowe pokazy laserowe w Berlinie

Berlin ma opinię imprezowej stolicy Europy przez cały rok, a to zobowiązuje. Dlatego Nowy Rok świętuje się tam wyjątkowo barwnie i hucznie!  Centrum sylwestrowej zabawy staje się „Imprezowa Mila” – dwukilometrowa trasa między Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa.

Znajdziemy tam nie tylko dziesiątki barów i budek z jedzeniem, ale też przygotowane na tę okazję, liczne sceny muzyczne, pokazy laserowe i video, a nawet namioty dyskotekowe! Impreza trwa tu do białego rana lub, w przypadku niektórych klubów – nawet dwa dni! Dla miłośników zdrowego spędzania czasu proponujemy doroczny czterokilometrowy „bieg naleśnikowy” – Berlin Silvesterlauf.

Jarmarki w Wiedniu

Oczy całego świata sylwestrowej nocy są skierowane na Wiedeń, a właściwie słynny bal w Pałacu Hofburg. Stolica Austrii w Nowy Rok to jednak nie tylko wytworna elegancja, ale też urokliwe, tętniące życiem, jarmarki noworoczne!

Mieszkańcy bawią się przy grzanym winie i lokalnych przebojach. Zabawa trwa tu od wczesnych godzin popołudniowych, aż do wielkiego pokazu fajerwerków na Placu Ratuszowym, gdzie następnego dnia na wielkich telebimach odbywa się transmisja na żywo z Koncertu Noworocznego Opery Wiedeńskiej.

Chociaż do Sylwestra czasu nie zostało wiele, w internecie nie brakuje fantastycznych i tanich ofert wyjazdu.