POLECAMY

Sycylia: Gorąca, kolorowa, romantyczna...

Jeśli wciąż jeszcze wahamy się gdzie polecieć w tym roku na tropikalne wytchnienie, przyjrzyjmy się bliżej Sycylii. Ta położona zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża Włoch wyspa to całkowicie odmienny, bajkowy wręcz świat, gdzie i miłośnicy plażowania, i zdobywcy zaginionych miast, i nawet poszukiwacze ekstremalnych przygód, znajdą coś dla siebie.
Jeśli wciąż jeszcze wahamy się gdzie polecieć w tym roku na tropikalne wytchnienie, przyjrzyjmy się bliżej Sycylii. Ta położona zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża Włoch wyspa to całkowicie odmienny, bajkowy wręcz świat, gdzie i miłośnicy plażowania, i zdobywcy zaginionych miast, i nawet poszukiwacze ekstremalnych przygód, znajdą coś dla siebie.

Większość samolotów, zwłaszcza tanich linii lotniczych, ląduje w Katanii, ruchliwym trzystatysięcznym mieście, pełnym kościołów, straganów rybnych i luksusowych sklepów. Jago patronka Święta Agata spogląda ze ścian katedry, złoconych rzeźb i ulicznych plakatów – czasem to obrazy nieco szokujące, bowiem świętej obcięto piersi za opór wobec zaślubin i ta krwawa scena najczęściej pojawia się na religijnych dziełach sztuki.

Sycylia: Gorąca, kolorowa, romantyczna…

Nad miastem dumnie wznosi się największe przekleństwo i błogosławieństwo wyspy zarazem – ponad trzytysięczna góra Etna, z której licznych kraterów nieustannie dymią szare wyziewy, co kilka dnia zaś czarne nocne niebo rozświetla smużka czerwonej lawy. Grzechem byłoby nie wybrać się na spotkanie z wulkanicznym monstrum – mamy do wyboru wjazd kolejką linową, jazdę dżipami lub pieszą wspinaczkę pod pełną czarnego pyłu górę. Na górze nie zawsze jest bezpiecznie, a warunki też nie wszystkim się spodobają: pył dusi w płucach, wiatr bywa wyjątkowo zimny, zaś trasa jest dość uciążliwa. Ale widoki są warte zaciśnięcia zębów!

Etna nie raz już spowodowała w okolicach wielkie zniszczenia – jednak jako atrakcja turystyczna oraz producent niezwykle użyźniających gleby popiołów jest wręcz żywicielem wyspy. Wszystkie owoce i warzywa rosną tu niesłychanie szybko, zaś ich soczystość i smak nie mają sobie równych w całej Italii. A skoro jesteśmy już przy jedzeniu, to na Sycylii głodować nie ma jak: sery, szynki, salami, wielkie soczyste oliwki, świeże owoce morza, pełne egzotyki słodkości, wyborne kremowe lody nakładane zawsze od serca, chłodne mleko z migdałów, tradycyjna pizza z sardynkami… wyliczać można bez końca. Na szczęście, jeść można za to bez poczucia winy, bo plaże, aż się proszą o pływanie, bieganie, rekreację na słońcu. Nic podobnego do brudnych zatłoczonych wybrzeży Włoch – woda jest tu krystalicznie czysta, zatoczki często dzikie, osamotnione, schowane z rezerwatach przyrody.

Sycylia: Gorąca, kolorowa, romantyczna…

Wreszcie, warto pamiętać, że historia uczyniła z Sycylii prawdziwy pomnik – antyczni Gracy, Rzymianie, Arabowie a nawet Normanowie zostawili po sobie wspaniałe pamiątki. Największe wrażenie robie bez wątpienia wielka Dolina Świątyń w Agrigento, gdzie na przestrzeni kilku kilometrów piętrzą się dumnie świetnie zachowane greckie kolumny. Wieczorem, gdy zachodzi słońce, młodożeńcy przybywają tu fotografować się przed świątynią Hery, zaś w ciągu dnia autobusy pełne turystów odjeżdżają i przyjeżdżają co kilka minut.

Miasta szczególnie warte odwiedzenia, choć może nie największe i nie najbardziej rozreklamowane, to na pewno wyizolowana w górach barokowa Ragusa, mieniące się kolorami złota szlachetne Noto, pełna gwaru Taormina z najurodziwszą mieściną na wzgórzu powyżej, Castelmola oraz Syrakuzy z zabytkową wyspą Ortygia.

Od siebie powiem, że jakbym miała wybierać miejsce na ślub idealny, to tylko Sycylia… A jak nie ślub, to chociaż miesiąc miodowy!

Agata Chabierska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Ciekawa propozycja, tylko jak z turystami czy aby ich tam nie za dużo? Fajnie odpocząć w innym klimacie tylko że za duży tłok też nie sprzyja wypoczynkowi. Orientuje się ktoś jak jest teraz? Myślę czy nie spędzić sylwestra gdzieś na południu przy okazji się trochę opalić.