Rzymskie wakacje!

Rzym, kolebka kultury europejskiej, zachwyca turystów antycznymi ruinami Koloseum i fontannami na Placu Weneckim. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w odległości 30 km na wschód od Rzymu, w mieście Tivoli, znajduje się jeden z najpiękniejszych włoskich ogrodów renesansu - Villa d’Este. Internetowa platforma rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL podpowiada, jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Rzymu oraz jakie atrakcje czekają na turystów pragnących podziwiać nieprześcigniony model renesansowego ogrodu all´italiana.
/ 18.06.2013 06:17

Rzym, kolebka kultury europejskiej, zachwyca turystów antycznymi ruinami Koloseum i fontannami na Placu Weneckim. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w odległości 30 km na wschód od Rzymu, w mieście Tivoli, znajduje się jeden z najpiękniejszych włoskich ogrodów renesansu - Villa d’Este. Podpowiadamy, jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Rzymu oraz jakie atrakcje czekają na turystów pragnących podziwiać nieprześcigniony model renesansowego ogrodu all´italiana.

Rzymskie wakacje!

fot. depositphotos.com (2)

Willę oraz otaczający ją ogród wybudowano w XVI wieku dla kardynała Hipolito d'Este, syna słynnej Lukrecji Borgia. Ogród Villa d´Este przepełniony architektonicznymi elementami przedstawiającymi mitologiczne postacie, w czasach swojej świetności, stanowił symbol władzy, a główną jego ideą było uświetnienie rodu. Rozłożony jest na licznych tarasach oraz wzniesieniach poprzecinanych żywopłotami i sztucznymi grotami. Dominującym elementem ogrodu jest woda - królują tam wodospady, źródła i rozmaite fontanny. Jedną z najpiękniejszym jest Fontanna Owalna, zwana również Wodospadem Sybilli. Za spadającą wodą znajdują się rustykowane arkady, marmurowe rzeźby Pegaza oraz włoskiego wynalazcy i uczonego Giambattisty della Porta, a także figury personifikujące rzeki przepływające przez Tivoli - Aniene, Erculaneo i Albuneo. W ogrodzie Villa d’Este, niezwykłe wrażenie wywiera Fontanna Smoków wzniesiona w 1572 roku dla papieża Grzegorza XIII, w którego herbie znajdował się smok. Na uwagę zasługuje też Fontana Natury, będąca kopią figury Diany z Efezu - symbolu obfitości.

Rzymskie wakacje!

Najsłynniejszym symbolem Villi d`Este jest Aleja Stu Fontann, którą zdobi ciąg płaskorzeźb ze scenami pochodzącymi z poematu „Metamorfozy” Owidiusza. Aleję tworzą liczne wodotryski, bijące do góry z małych fontann. Woda wypływa z elementów o kształtach lilii, orłów i maszkaronów. Na końcu słynnej Alei Stu Fontann znajduje się Fontana Mały Rzym. Wzniesiono ją na podium, które stanowi rodzaj półokrągłego bastionu. Umieszczono na nim miniatury słynnych budowli antycznego Rzymu, między innymi Panteonu i Koloseum oraz figury wilczycy karmiącej bliźniaki: Romulusa i Remusa.

Ogród Villa d`Este słynie z organów wodnych, czyli Fontanny Organy, którą zbudowano tak, by woda przepływająca przez sieć kanalików wydawała dźwięki przypominające muzykę graną na organach. Fontanna ozdobiona została motywami kwiatowymi, ornamentem groteskowym i personifikacjami. Po obu jej stronach znajdują się dwie pary kariatyd ze splecionymi rękami w połączeniu z figurami Apolla i Orfeusza.

źródło: FRU.PL