POLECAMY

5 największych atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego

Dowiedz się, co warto zobaczyć w tym pięknym mieście.
5 największych atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego fot. Fotolia

Kazimierz Dolny to malownicze miasto położone nad Wisłą, którego początki sięgają XI wieku. Swą nazwę zawdzięcza księciu małopolskiemu Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Przymiotnik "Dolny" został dodany w latach późniejszych w celu odróżnienia osady (w dolnym biegu Wisły) od Kazimierza założonego pod Krakowem (w górnym biegu rzeki).

W Kazimierzu Dolnym znajduje się duża liczba obiektów i miejsc zabytkowych (m.in. obiekty sakralne, zabytkowe budynki Muzeum Nadwiślańskiego, synagoga, zespół zamkowy, budownictwo drewniane). Co w mieście jest szczególnie warte obejrzenia? Przedstawiamy 5 największych atrakcji turystycznych w Kazimierzu Dolnym.

1. Rynek

Rynek Kazimierza słynie z niezwykle ciekawej zabudowy. To tu gromadzą się mieszkańcy, turyści i artyści. Znajdują się na nim interesujące zabytkowe kamieniczki, m.in.: kamienice Przybyłów (Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem) charakterystyczne z uwagi na manierystyczny wystrój czy barokowa kamienica Gdańska. W centrum Rynku stoi studnia stanowiąca symbol Kazimierza. 

2. Kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja

Kościół farny w stylu renesansowym położony jest niedaleko rynku na wzgórzu. Szczególną uwagę zwracają rokokowe konfesjonały, żyrandol z głową jelenia z początku XVII w., a przede wszystkim niesamowite organy, które są najstarszym zachowanym w całości tego typu instrumentem w Polsce. Rozbudowane w XIX wieku, mają obecnie ponad 1400 piszczałek.

3. Jatki koszerne

Budynek znajduje się w pobliżu Małego Rynku obok synagogi. Powstał pod koniec XVIII wieku, po II wojnie światowej został odrestaurowany. Sprzedawano tam mięso ze zwierząt zabijanych zgodnie z żydowskimi przepisami religijnymi, ponieważ tylko takie mogli spożywać religijni Żydzi. Zyski z rzezi rytualnej przynosiły największe dochody Gminie Wyznaniowej.

4. Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu nad Wisłą stanowi siedzibę jednego z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. W dawnych czasach należał do magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Guciu Fiorentino (renesans), Giovanni Battista Falconi i Tylman van Gameren (barok). Najciekawsze obiekty do zwiedzania stanowią m.in.: dziedziniec, krużganki i taras z widokiem na Małopolski Przełom Wisły.

5. Dzwonnica

Została zbudowana w latach 80. XVII wieku przez budowniczego Zilcherta na pozostałościach średniowiecznej wieży mieszkalnej. W 1886 roku odrestaurowano i rozbudowano ją na budynek mieszkalny. W latach 80. XX wieku przywrócono ją do pierwotnej formy. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Sztuki Złotniczej (jedyne tego rodzaju w Polsce) z okazałymi zbiorami m.in. judaików, sreber ceremonialnych katolickich, sreber stołowych, kolekcją biżuterii.  

Zobacz również:

Gdzie jechać na wakacje w maju? 5 nieoczywistych miejsc, które warto zobaczyć w Polsce 10 najpiękniejszych plaż w Polsce

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Byłam w Kazimierzu, piękne miasto, ale ja swoje serce oddałam Zakopanemu :) W tym roku wracam do mojego ukochanego ośrodka - Nosalowego Dworu. Wspaniała obsługa, genialny klimat no i rzadko spotykany standard. A mając to w zanadrzu zostaje tylko zaplanować trasy i wakacje pierwsza klasa.