Kąpieliska z Błękitną Flagą

Wybierasz się nad morze? Sprawdź, które kąpielisko jest najczystsze i dokąd warto wyjechać!
/ 11.06.2008 16:17
Nadmorskie kąpieliska z Błękitną FlagąZbliżają się wakacje, więc prawdopodobnie część z nas wybiera się nad morze. Nim jednak zarezerwujemy hotel i wybierzemy odpowiedni kurort – warto przejrzeć Internet i sprawdzić, które z nadmorskich miejscowości oferują turystom nie tylko najwięcej atrakcji, ale czystą plażę, wodę i bezpieczny wypoczynek.

Niestety okazuje się, że z roku na rok, coraz trudniej jest z czystością morskich kąpielisk. Większość z nich nie spełnia norm czystości. Co roku, specjalne międzynarodowe jury przyznaje wyróżnienie tym kąpieliskom, które są najlepsze pod względem czystości i które spełniają wymogi ochrony środowiska. Dwa lata temu, wyróżnieniem cieszyły się wyłącznie dwa kąpieliska – Gdańsk i Świnoujście. Rok temu było nieco lepiej, gdyż Błękitną Flagę otrzymały kąpieliska w Krynicy Morskiej, Ustroniu Morskim, Sztutowie, Kątach Rybackich, Mrzeżynie, Pogorzelicy, Pobierowie i oczywiście Świnoujście.

Błękitna Flaga jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Błękitna Flaga (www.blueflag.org) jest międzynarodowym programem Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education - FEE; www.fee-international.org), pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku, zrzeszającej organizacje narodowe pełniące rolę krajowych koordynatorów programów FEE.

Decyzją Międzynarodowego jury w Kopenhadze, Błękitną Flagą zostały w tym roku uhonorowane takie kąpieliska jak Pobierowo, Pogorzelica i Świnoujście.

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które może poszczycić się otrzymaniem tej prestiżowej nagrody trzy razy z rzędu. Jest to z pewnością powód do dumy dla wszystkich mieszkańców, a dla turystów znak, że jeśli wybierać się nad morze to tylko do Świnoujścia.

Karolina Małgorzata Górska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)