Egipt, piramida fot. ONS

Egipt - Kraina słońca i piramid

Marzą ci się wakacje w kraju faraonów? Chcesz wygrzewać się w promieniach egzotycznego słońca, wybrać na fascynujące safari wielbłądem? Jedź do Egiptu!
/ 24.03.2009 11:11
Egipt, piramida fot. ONS
Jednym z pierwszych Polaków podróżujących w te strony był Henryk Sienkiewicz, autor słynnej powieści „W pustyni i w puszczy”, która na niemal sto lat zawładnęła naszymi wyobrażeniami o Egipcie. Teraz kraj ten możemy zobaczyć na własne oczy. I chętnie to robimy, bo co roku spędza tam wakacje około 150 tys. rodaków.

perła synaju
Wielu z nich wybiera położony na południowym skraju półwyspu kurort Szarm el Szejk. Opodal znajduje się jedna z najpiękniejszych na świecie raf koralowych. I jeśli nawet zabraknie nam odwagi, by wziąć lekcje nurkowania (około 30 USD za dzień), możemy przyjrzeć się jej życiu z pokładu łodzi ze szklanym dnem (25 USD) lub z zanurzającej się na głębokość 18 m łodzi podwodnej (40 USD).

Śladami mojżesza
Wypoczynek w synajskich kurortach może mieć też wymiar duchowy. W centralnej części półwyspu znajduje się góra Synaj, gdzie Bóg ukazał się Mojżeszowi pod postacią gorejącego krzewu i przekazał mu Dziesięć Przykazań. Krzak ów stanowi dziś relikwię w położonym u stóp góry klasztorze św. Katarzyny (otwarty dla zwiedzających od 9.00 do 12.00). Stąd też prowadzą na szczyt dwa szlaki. Łatwiejszy wiedzie wielbłądzią ścieżką (pieszo idziemy nim 2–3 godz.). Drugi, trudniejszy, to wykute w skale Schody Pokutne (jest ich 3750).

skarby faraonów
Ze wszystkich nadmorskich kurortów organizowane są wycieczki do Kairu i pod piramidy (kosztują około 145 USD). W stolicy warto zobaczyć staroegipskie skarby zgromadzone w Muzeum Egipskim (czynne od 9.00 do 18.45, podczas ramadanu do 16.00). Na obejrzenie bezcennej kolekcji Tutanchamona trzeba poświęcić co najmniej 3 godz. A z Kairu blisko już do Gizy ze słynnymi piramidami. Najbardziej znana – Cheopsa ma 140 m wysokości i jako jedyna spośród siedmiu cudów świata starożytnego oparła się niszczącej sile czasu (piramidy można oglądać od 8.00 do 17.00).

lokalne klimaty
W kulturze Egiptu głęboko zakorzeniona jest zasada dawania bakszyszu, czyli napiwków. Choć dla nas może to być irytujące, pamiętajmy jed- nak, że dla wielu pracowników hoteli (pokojowych, bagażowych) to jedyne źródło zarobku. Równie uświęconą zasadą jest targowanie się podczas zakupów. Warto jej przestrzegać, bo w przypadku pamiątek możemy w ten sposób zbić pierwotną cenę nawet o 90 procent!

Jak dojechać? Najwygodniej i najbezpieczniej z biurem podróży. Najtańsze wakacje to te kupowane w ofercie last minute, czyli w ostatniej chwili (przykładowo za 2-tyg. pobyt w hotelu**** w Hurghadzie z dwoma posiłkami zapłacimy ok. 2 tys. zł) oraz poza sezonem: od kwietnia do czerwca i we wrześniu.
Co kupować? Szisza, czyli fajkę wodną (20–40 USD), papirusy (1 USD), rzeźby (10–15 USD). Nie wolno kupować muszli i korali z rafy. Grozi to kilkoma tysiącami dolarów kary!
Na co uważać? Przy płaceniu, bo łatwo pomylić 50 funtów egip- skich z 50 piastrami.

Temperatury w Egipcie:

miesiąc: dzień, noc, woda
I-III 20-23oC 13-17oC 19-20oC
IV-VI 27-32oC 21-270C 23-29oC
VII-IX 33-32oC 28-26oC 31-26oC
X-XII 29-22oC 23-13oC 26-22oC