Czy wiesz, że naziści na wielką skalę podrabiali brytyjskie funty? fot. Czywiesz.pl

Czy wiesz, że naziści na wielką skalę podrabiali brytyjskie funty?

W lipcu 1942 roku, po niemieckiej klęsce w "bitwie o Anglię", najwyższe władze III Rzeszy postanowiły złamać brytyjską potęgę gospodarczą. Cel ten chciano osiągnąć przez masowe fałszowanie angielskiej waluty, którą zamierzano w wielkiej ilości wprowadzić do oficjalnego światowego obiegu.
/ 20.06.2019 19:59
Czy wiesz, że naziści na wielką skalę podrabiali brytyjskie funty? fot. Czywiesz.pl

Kompetentnych specjalistów do projektowania fałszywek znaleziono w obozie Sachsenhausen, gdzie utworzono dużą drukarnię. Podrobione pieniądze produkowano na najnowocześniejszych maszynach drukarskich dostarczonych przy zachowaniu najwyższej dyskrecji przez niemieckich przedsiębiorców. Pod koniec 1942 roku drukowano już 0,5 mln fałszywych brytyjskich banknotów miesięcznie. Banknoty te były używane przez nazistów na całym świecie.

O zwiększonym napływie "fałszywek" Brytyjczycy dowiedzieli się dość szybko. Gdy nabrano pewności, że za całą sprawę jest odpowiedzialna III Rzesza, podjęto niezwykle drastyczne środki.

Rząd brytyjski zarządził bowiem wycofanie z dnia na dzień wszystkich istniejących banknotów, zastępując je nowym wzorem. Oczywiście, posiadacze banknotów starego wzoru mogli je wymienić na nowe, ale instytucje bankowe doskonale już orientowały się, jak odróżniać prawdziwe funty od fałszywych.

Naziści zostali więc z dużą ilością bezużytecznych banknotów i przed nowym wyzwaniem, jak podrobić nowe. Nie udało się im to jednak nigdy.

Zdjęcie: Copyright photoxpress

Autor: ~Al-bercik