Czy wiesz, że najbardziej pochyłym budynkiem na świecie jest Capital Gate w Abu Dhabi?

Najbardziej pochyłym budynkiem na świecie jest wieżowiec Capital Gate w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jest odchylony od pionu o 18 stopni, więc ponad cztery razy więcej od słynnej Krzywej Wieży w Pizie.
Czy wiesz, że najbardziej pochyłym budynkiem na świecie jest Capital Gate w Abu Dhabi? fot. Czywiesz.pl

W czerwcu 2010 r. Capital Gate został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako "najbardziej krzywa wieża na świecie zbudowana przez człowieka." 160-metrowy wieżowiec jest nachylony w kierunku zachodnim aż o 18 stopni. Posiada 35 pięter i jest jednym z najwyższych budynków mieście.

Pierwsze 12 pięter wznosi się pionowo, każde kolejne jest już przesunięte względem poprzedniego o 80-140 cm w zależności od przebiegu linii fasady i tak aż do 29 piętra. W najwyższej części, między piętrami 29-35, przesunięcie wynosi 30-90 cm.

Wytrzymałość konstrukcji przy tak dużym nachyleniu zapewnia specjalna technologia typu "diagrid". Polega ona na konstruowaniu szkieletu budynku ze stalowych profili, łączonych ze sobą na kształt siatki, dodatkowo wzmacnianej w każdej "kratce" łącznikiem.

Technika ułatwia modelowanie budynku i sprawia, że budowa staje się bardziej ekonomiczna pod względem wykorzystania materiałów. Poza tym, można dzięki jej zastosowaniu uzyskać więcej otwartej przestrzeni wewnątrz, gdyż nie są konieczne dodatkowe filary podtrzymujące konstrukcję.

Do budowy konstrukcji wykorzystano 15 tysięcy metrów sześciennych betonu zbrojeniowego i 10 tysięcy ton stali. Konstrukcja spoczywa na 490 palach wbitych w grunt na głębokość 30 m.

Fasada budynku została wykonana ze specjalnego szkła o niskiej transmisji ciepła. Wewnątrz budynku mieszczą się biura oraz luksusowy 5-gwiazdkowy hotel sieci Hyatt.

Zdumiewający jest też fakt, że budowa tego olbrzyma trwała niecałe trzy lata.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Beton zbrojony/żelbet lub stal zbrojeniowa - nie ma czegoś takiego jak beton zbrojeniowy!
/8 lat temu
przesadzają w tych Emiratach, luksus do zrzygania. nie chciałbym w czyms takim mieszkac.