Aspen fot. Corbis

Aspen - Narciarska Mekka gwiazd

Poznajcie miejsce, które uwielbiają gwiazdy, saudyjscy książęta i amerykańscy milionerzy.
/ 27.02.2009 10:55
Aspen fot. Corbis

Nie ma co ukrywać, Aspen to zwykła „dziura” – zagubiona w Górach Skalistych mieścina za przełęczą Leadville. Wyliczono, że na stałe mieszkają tu zaledwie 1082 rodziny. Za to jakie rodziny! Swój dom w Aspen właśnie wystawił na sprzedaż książę z królewskiej rodziny Saudów Abdul Aziz Bandar, były saudyjski ambasador przy siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Jego rezydencja Hala Ranch ma 15 sypialni, 16 łazienek i stoi na 50-hektarowej działce. „Skromną” w porównaniu z domem księcia posiadłość utrzymuje w Aspen klan Kennedych. Przedstawiciele hollywoodzkiej śmietanki wybrali ciut tańsze lokalizacje w bezpośrednim sąsiedztwie miasteczka w dolinie Aspen.

Antonio Banderas i Melanie Griffith rezydują w Woody Creek, Kevin Costner ulokował się w Independence Pass. Inne gwiazdy zadowalają się mniejszymi apartamentami w samym Aspen. Na deptaku spotkamy zimą Jacka Nicholsona i Michaela Douglasa. Goldie Hawn i Kurt Russell przez kilka lat byli wręcz stałymi rezydentami Aspen. Ostatnio do grona wielbicieli tej miejscowości dołączyli Heidi Klum i Seal oraz Jennifer Lopez i Marc Anthony. Miłość sław do Aspen jest trwalsza od ich uczuć do własnych partnerów. Mariah Carey od lat spędza tu Gwiazdkę i kompletnie jej nie przeszkadza, że jej eks-mąż Tommy Mottola sprowadził się w te okolice z kolejną żoną – tym razem młodszą o 21 lat Thalią, piosenkarką i aktorką, królową telenowel.

Tommy kupił Thalii w tym rejonie ranczo za 47 milionów dolarów. Posiadłość ma 384 hektary i prywatne jezioro. Stoi na niej 200-metrowy dom z czterema sypialniami i czterema łazienkami oraz chata dla gości. Choć wspomnianą wcześniej rezydencję saudyjskiego księcia wyceniono na 135 milionów dolarów, suma, którą Mottola zapłacił, i tak jest jak dotąd rekordowa w historii stanu Kolorado. „Bardziej okazała jest rezydencja mojej mamy w Miami, warta tylko dwa miliony dolarów, ale w Aspen płaci się za widok!” – mówi Thalia.

Krajobrazy z bajki
Wielu właśnie tę część Kolorado uważa za najpiękniejszy „kawałek” Ameryki. Aspen otaczają dziewicze, porośnięte lasem szczyty, co zupełnie nie przeszkodziło praktycznym Amerykanom w stworzeniu tu najlepszego na świecie ośrodka narciarskiego. Gwiazdy mogą tutaj poczuć się beztrosko jak dzieci i zabrać własne pociechy na niezapomniane zimowe wakacje. Bo mimo dostępnych na wyciągnięcie ręki uciech nocnego życia Aspen jest w Ameryce traktowane jako kurort nobliwy i rodzinny.Wszystko jest tu stonowane i dyskretne, może dlatego nie znosiła tego miejsca Madonna. „Nudy, szaliki, grzane wino i tłuste baby w norkach” – wypaliła kiedyś w programie „Saturday Night Live”. Ciekawe, czy teraz, gdy sama ma rodzinę, zmieni zdanie?

Nie mniej fascynującą rozrywką niż narty jest przesiadywanie na deptakach i obserwowanie przechodniów. W Aspen wiele się dzieje przez cały rok. Urządza się prestiżowe wystawy, festiwale muzyczne i filmowe. Często przyjeżdża tu ze swoimi gośćmi prezydent Stanów Zjednoczonych – na jego zaproszenie byli w Aspen Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Co ważne, ryzyko, że to, co się tutaj dzieje, zostanie uwiecznione przez paparazzich czy ciekawskich gapiów, jest bardzo małe.

Dyskrecja gwarantowana
Szarzy śmiertelnicy ze względu na ceny nie mają do Aspen wstępu. Zimą do kurortu najłatwiej dostać się małym prywatnym samolotem, a wielogodzinne czatowanie na mrozie odstrasza paparazzich, którzy zresztą są od razu rozpoznawani i dyskretnie przeganiani przez miejscową policję. „Jestem tu bezpieczna, jak we własnym salonie” – powiedziała o Aspen Mariah Carey. Piosenkarka, która w Nowym Jorku uwielbia hiphopowe kluby i imprezy z raperami, tutaj jest członkinią elitarnego klubu country – wieczorem mają do niego wstęp tylko klubowicze, podawane są dania kuchni francuskiej, odpoczywa się przy kominku. Gdy Antonio Banderas miał w Aspen stłuczkę, po prostu wysiadł z wozu, obejrzał straty, zostawił wizytówkę właścicielowi auta, w które uderzył, i ruszył dalej. „W Hollywood sparaliżowałoby to ruch, oglądałbym swoje zdjęcia z niewybrednymi komentarzami w gazetach, tu czuję się jak normalny człowiek” – komentował.

Światowe życie
Gwiazda „Gotowych na wszystko” Nicollette Sheridan właśnie w Aspen przyjęła oświadczyny aktora Niklasa Soderbloma, żeby romantycznie spędzić świąteczny weekend, a zarazem nie tracić pokazu Ralpha Laurena organizowanego w tej miejscowości co roku 30 grudnia. Bowiem pokazy mody regularnie odbywają się nie tylko w Londynie i Mediolanie, ale także tutaj. I tu można kupić ubrania z najnowszych kolekcji wielkich kreatorów – oczywiście nie tylko z linii sportowych. Ekskluzywne butiki oferują też najdroższą biżuterię, ręcznie wykonaną broń, antyki i luksusowy sprzęt narciarski. Górskie powietrze znakomicie zaostrza apetyt, więc w Aspen czekają na gości ekskluzywne restauracje i przytulne bary z muzyką na żywo. Gwiazdy na zimowych wakacjach chcą robić to samo, co my: jeździć na nartach, szaleć z dziećmi, spacerować po deptaku, urwać się na zakupy, a na koniec dnia wyskoczyć do klubu. Tyle że one są gotowe wydać na te przyjemności niewyobrażalne sumy i najchętniej właśnie w Aspen.