Hawaje, wyspy fot. ONS

Aloha, Hawaje

Kiedy słynny amerykański pisarz Mark Twain pierwszy raz zobaczył Hawaje, powiedział, że to „Najcudowniejsza flota wysp zakotwiczonych gdzieś na oceanie”. Dziś można dodać do tego tylko jedno: i prawdziwy turystyczny raj!
/ 23.02.2011 07:09
Hawaje, wyspy fot. ONS
Hawaje to archipelag 136 wysp na Oceanie Spokojnym. O ich sławie zadecydował klimat i krajobraz. .
.
Średnia roczna temperatura waha się od 26 st. C „zimą” do 31 st. C latem. Stolica Hawajów Honolulu leży na Oahu – Wyspie Spotkań. Tu właśnie lądują prawie wszyscy turyści, witani słynnym „Aloha!” i „lei” – naszyjnikami z kwiatów. Najchętniej zatrzymują się w dzielnicy położonej przy plaży Waikiki, uchodzącej za najpiękniejszą na świecie. .
.
To tam spędzają najwięcej czasu, opalając się, zachwycając widokami i... sącząc drinki ze świeżutkim ananasowym sokiem wyciskanym z owoców rosnących na miejscowych plantacjach. Największa, Dole Pinnapple Plantation (w 1998 roku trafiła do Księgi rekordów Guinnessa), leży 40 minut jazdy od Waikiki (czynne: 9–18, bilety: 4,50 dol. dorośli, 2,50 dol. dzieci.) Turyści podróżują między ananasowymi polami specjalnym pociągiem i są uczeni m.in. jak kroić i obierać ananasa, by nie uronić ani odrobiny. To naprawdę duża sztuka! .
.
Na pewno warto też zwiedzić Centrum Kultury Polinezji (cena biletu zależy od wybranego pakietu atrakcji, najtańszy od 49,95 dol. dorośli i 39,95 dol. dzieci). W liczącym niemal 20 ha parku artyści prezentują kulturę i folklor narodów Polinezji. Można zobaczyć również ich codzienne życie i... też się czegoś nauczyć, bo kobiety z wysp Tonga plotą kosze z palmowych liści, Tahitanki pokazują, jak tańczy się hula, a mieszkaniec Fidżi prezentuje miejscową technikę komunikacji za pomocą bębnów. Całość wieńczy show w amfiteatrze, gdzie prezentowany jest m.in. słynny samoański taniec z pochodniami. To prawdziwa magia! .
.
Warto wiedzieć
.
Jak dojechać? Samolotem. Za bilet z Warszawy do Honolulu zapłacimy ok. 3700 zł. Biura podróży oferują przelot i 14-dniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu bez wyżywienia za ok. 6500 zł. Polaków obowiązują wizy do USA.
Gdzie spać? Za dwuosobowy pokój w hotelu dwugwiazdkowym zapłacimy od 60 dol. za dobę, za łóżko w hostelu – od 25 dol. za dobę..
Co robić? Wybrać się do Sea Life Park i zobaczyć bogactwo podwodnego świata. Atrakcją parku jest możliwość pływania z delfinami (od 184,99 dol.). Otwarte: 10.30–17, bilety: 29,99 dol. dorośli, 19,99 dol. dzieci do 11 lat..
Co jeść? Kuchnia hawajska to głównie ryby i owoce morza. Dużą porcję tych ostatnich możemy zjeść za 10–15 dol., za hamburgera zapłacimy 1,99 dol., kanapkę z wołowiną 2,99 dol.