Sri Lanka, słonie fot. Adobe Stock

Sri Lanka – dlaczego warto tu spędzić urlop?

Sri Lanka to nie tylko egzotyczna, fascynująca przyroda, słonie, lamparty, plantacje słynnej herbaty i piaszczyste plaże idealne wprost do kąpieli słonecznych. To również świetne miejsce na poznanie kultury i tradycji cejlońskiej wyspy. I co najważniejsze, nadal jeszcze tu niewielu turystów.
/ 22.11.2018 03:20
Sri Lanka, słonie fot. Adobe Stock

„Olśniewający kraj” – nazwa Sri Lanki w sanskrycie odzwierciedla wszystko, co czeka na odwiedzających tę niewielką wyspę turystów. Są tu piaszczyste plaże, malownicze plantacje słynnej cejlońskiej herbaty i cynamonu, wysokie góry i wspaniałe wodospady. Nic dziwnego, że kręcono tutaj wiele filmy, choćby „Tarzana", „King Konga", „Indiana Jones", „Księga dżungli" czy „Most na rzece Kwai". A legenda głosi, że Adam i Ewa po wygnaniu z raju właśnie tutaj znaleźli schronienie.

Obecna nazwa to współczesna adaptacja występującej tej w Ramajanie, eposie sanskryckim, gdzie wyspa jest znana jako Lanka. 

Bogata historia, interesująca kultura i zabytki oraz przyroda sprawiają, że Sri Lanka jest jednym z ciekawszych, jeszcze nieodkrytych, miejsc dla turystów.

To niewątpliwie najwspanialsza wyspa tej wielkości na świecie – zachwycał się Cejlonem (dzisiejszą Sri Lanką) Marco Polo, wenecki kupiec i jeden z największych podróżników.

Nic dziwnego, że Sri Lanka dla swej urody zwana jest Perłą Oceanu Indyjskiego.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Różnorodny krajobraz – od oceanu i szerokich plaż, przez palmowe dżungle i plantacje herbaty do wysokich gór – sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Spragnieni zwiedzania, odkryją świątynie i ponad 2000-letnie zabytki, lubiący relaks – rozległe, piaszczyste plaże i ajurwedyjski masaż, a miłośnicy adrenaliny – górskie szlaki. Szczególnie dla aktywnych turystów Sri Lanka jest atrakcyjna. Są tutaj świetne warunki do uprawiania trekingu, raftingu, surfingu, paraglidingu, lotów balonami, jeżdżenia na górskich rowerach.

Parki narodowe

Na Sri Lance zabytki sprzed tysięcy lat sąsiadują z parkami narodowymi pełnymi egzotycznych zwierząt. Jedna trzecie powierzchni kraju znajduje się pod ochroną. Parki słyną przede wszystkich z dzikich słoni, ale również z lampartów. Najpopularniejsze to:

Yala

Ma najbardziej zróżnicowaną faunę i florę ze wszystkich parków na Sri Lance. Występuje tu roślinność typowa dla sfery suchej, jak i wilgotnych lasów monsunowych. Największą atrakcją są stada dzikich słoni i lamparty wylegujące się na skałach. Można tu obserwować m.in.: bawoły, dzikie świnie, niedźwiedzie wargacze, sambary indyjskie (jelenie końskie), krokodyle i warany.

Sinharaja

To ostatnia cześć pierwotnego wilgotnego lasu równikowego na Sri Lance. Występuje tu kilkaset endemicznych gatunków drzew i pnączy. Bogaty jest też świat zwierząt – na terenie parku żyje ponad połowa gatunków występujących na Sri Lance ssaków. W rezerwacie znajduje się kilka tras trekingowych. Szlaki nie są oznaczone, dlatego najlepiej skorzystać z usług przewodnika, którego można wynająć przy wejściu do parku.

Bundala

To ptasi raj. Zaobserwowano tutaj blisko 200 gatunków ptaków – w tym wędrownych – takich jak: flamingi, kormorany indyjskie, warzęchy zwyczajne czy marabuty jawajskie. W Bundala żyją również słonie indyjskie, lamparty, dzikie świnie, krokodyle, żółwie.

Wilpattu

W tym największym na wyspie parku narodowym żyje jedna z najliczniejszych na Sri Lance populacji lampartów. Nie brak tu również innych zwierząt, takich jak wargacze, bawoły, jelenie czy krokodyle. Charakterystyczną cechą Wilpattu są niewielkie jeziora, czasami bardziej przypominające duże kałuże (stąd nazwa parku – syngaleskie wil znaczy „kałuża”, „jeziorko”), w których zbiera się deszczówka.

Równiny Hortona

To świetne miejsce na wędrówki. Na rozległym płaskowyżu występują wodospady, strumienie, rzeki i sawanny. Równiny Hortona porasta las mglisty – spowity wiecznie mgłą gęsty las deszczowy, który niczym gąbka zbiera wodę z gromadzących się nad nim chmur. Rosną tu rododendrony, bambusy karłowate, paprocie, orchidee, fiołki itd. Nie ma słoni, ale jest za to urwisko zwane Końcem Świata, skąd rozciąga się fantastyczna panorama na okolicę.

Minnerija

Główną atrakcją są duże stada słoni indyjskich, niektóre liczą nawet ok. 300 osobników. Park zamieszkują także sambary indyjskie, jelenie aksis, makaki, pelikany siwe i różowe, kury cejlońskie, itd. Atutem Minneriji są również malownicze krajobrazy: lasy bambusowe, rozległe żółto-zielone sawanny oraz błękitne jeziora otoczone dżunglą.

Sierociniec słoni Pinnawala

To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Sri Lanki. Sierociniec powstał w latach 70. XX w. dla słoniątek, którymi z różnych przyczyn nie mogły zająć się ich matki. Obecnie żyje tu blisko 80 zwierząt, z czego mniej więcej połowa to słonie urodzone w niewoli. Opiekunowie starają się stworzyć im jak najbardziej naturalne warunki. Można tu przyjrzeć się karmieniu słoniątek mlekiem z butelki, a nawet samemu spróbować nakarmić zwierzaka.

Lankijscy rybacy tradycyjnie łowią ryby, siedząc na długim kiju bambusowym wbitym w dno oceanu.

Nad oceanem

  • Plaże. Są atutem Sri Lanki. Szerokie, piaszczyste. Przy hotelach, pełne turystów, ale nieco dalej bardziej dzikie i puste. Przy niektórych można  pływać w oceanie, gdzie indziej nie pozwalają na to wysokie fale, za to świetnie nadają się do uprawiania surfingu. Najpiękniejsze to Mirissa, Nilaveli, Uppuveli, Tangalle.
  • Zatoka Arugam. To raj dla surferów, znajduje się na liście 10 najlepszych miejsc do surfowania na świecie. Doświdczeni mogą cieszyć się długimi falami, a na początkujących czekają tu szkółki surferskie i instruktorzy.
  • Pigeon Island. U wybrzeży tej niewielkiej wyspy znajduje się wspaniała rafa koralowa, przyciągająca amatorów nurkowania. Oprócz samych koralowców zachwycają ryby tropikalne mieniące się wszystkimi kolorami tęczy oraz żółwie. Utworzono tu morski rezerwat przyrody, do którego dopłyniemy łodzią z plaży Nilavelli. Także na plaży można wypożyczyć sprzęt do snorkelingu lub nurkowania.

Trójkąt kulturalny

Tak nazywa się region wytyczony przez trzy dawne stolice Sri Lanki: Anuradhapurę, Polonnaruwę i Kandy (wszystkie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalbego UNESCO).

Do trójkąta należą jeszcze dwa interesujące miejsca – Dambulla i Sigiriya. Zwiedzenie ich to okazja do poznania historii Cejlonu i wyjątkowych zabytków.

Anuradhapura

W dawnej stolicy wyspy zachowały się budowle sprzed stuleci: świątynie, dagoby – stupy, pałace. Anuradhapura to ważne centrum buddyzmu, historyczne święte miasto, gdzie do dziś rośnie szczep drzewa Bodhi, pod którym Budda – według tradycji – osiagnął oświecenie. Przez wieki wspaniałe niegdyś miasto znikało, stopniowo pochłaniane przez dżunglę. Ponownie odkryte zostało w XIX wieku, a współcześnie pałace, świątynie i klasztory znów są dostępne.

Polonnaruwa

Miasto, będące stolicą wyspy w okresie jej największej świetności, do dziś zachwyca licznymi świątyniami buddyjskimi i najpiękniejszymi na Sri Lance skalnymi posągami Buddy. Mniej więcej 6 km od dawnej zabudowy powstała współczesna część Polonnaruwy: niewielka miejscowość z restauracjami i sklepikami.

Kandy

Znajdujące się na wyżynie Kandy, w dolinie rzeki Mahaweli jest jednym z największych miast w kraju. Podkreśla to jego syngaleska nazwa Mahanuwara, co znaczy „wielkie miasto”. Znajduje się tu m.in. Świątynia Zęba Buddy – najważniejsze miejsce dla lankijskich (i nie tylko) buddystów. Turystówzachwyca wspaniała architektura miasta, zwłaszcza rezydencje bogatych Lankijczyków, rezerwat przyrody Udawatta Kele Sanctuary i Królewskie Ogrody Botaniczne założone w XIV wieku.

Gigantyczny posąg Buddy w Złotej Światyni w Dambulli.

Dambulla

Znajduje się tutaj buddyjska Złota Świątynia (z I w. p.n.e.), która składa się z pięciu jaskiń – sanktuariów. To największy i najlepiej zachowany zespół świątyń skalnych na Sri Lance. Najcenniejsze są tu malowidła ścienne przedstawiające sceny z życia Buddy i historii wyspy oraz liczne posągi, m.in. odpoczywającego Buddy.

Sigirija

W wolnym tłumaczeniu znaczy „Lwia Skała”.  To perła kultury lankijskiej. Na szczycie ogromnego monolitu skalnego w V wieku n.e. wzniesiono twierdzę, której ruiny nadal budzą podziw. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie fundamenty pałacu i umocnień, a na ścianach skalnych dobrze zachowane malowidła przedstawiające – jak się można domyślać - damy dworu lub nałożnice królewskie.

Hill Country 

To górzysty region w południowej części wyspy. Tereny, które nie są porośnięte dżunglą, zajmują malownicze plantacje herbaty. Pośród nich znajduje się kilka urokliwych miasteczek, w których można znaleźć nocleg i odpocząć, a także przyjrzeć się procesowi wytwarzania herbaty na którejś z plantacji. Najczęściej odwiedzane miejsca w tym regionie to Nuwara Eliya, Ella, Haputale i Dalhousie.

Sri Lanka – kiedy jechać

Przez przeważającą część roku na wyspie jest słonecznie i choć pogoda zwykle panuje stabilna, to, niestety, opadów można spodziewać się w każdej chwili, gdyż Sri Lanka to kraj tropikalny.

Termin wyjazdu najlepiej dostosować do konkretnych miejsc na wyspie.
W przypadku południowego i zachodniego wybrzeża Sri Lanki najlepszy czas na odpoczynek i zwiedzanie przypada od grudnia do marca oraz od drugiej połowy czerwca do pierwszej połowy sierpnia.

Podróżowanie po wschodnim wybrzeżu najlepiej zaplanować od czerwca do sierpnia oraz od kwietnia do drugiej połowy maja i we wrześniu.

Środkowa część wyspy, jeśli chodzi o pogodę, jest najbardziej przyjazna dla turystów. Można ją odwiedzać przez cały rok.

Polecamy!

Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć. Dlaczego warto wybrać się na wakacje na Seszele