Ray - kolekcja DVD

Fenomenalny Jamie Foxx w roli głównej, świetne zdjęcia Pawła Edelmana i muzyka w wykonaniu samego Raya Charlesa.
/ 16.03.2006 16:57
Film jest interesującą historią życia Raya Charlesa – jednego z największych i najciekawszych muzyków jazzowych na świecie. Ciężar opowieści skupia się na obserwacji skomplikowanej postaci bohatera.
"Ray" nie jest zatem jedynie biograficznym dokumentem opisującym wyboistą drogę niewidomego muzyka do sławy. Reżyser, Taylor Hackford ("Adwokat diabła", "Dowód życia") stara się wniknąć w głąb psychiki człowieka i ukazać jego zmagania o pełną kontrolę nad własnym życiem.
Film koncentruje się na dwóch głównych wątkach z życia artysty. Próbach przezwyciężenia traumatycznego doświadczenia z dzieciństwa, którego skutki przede wszystkim obserwować można w późniejszym uzależnieniu Raya od narkotyków. Drugi wątek filmu to rozwój jego muzycznych gustów wirtuoza i jego innowacyjne pomysły łączenia różnych stylów muzycznych. Fenomenalna i niezwykle wiarygodna kreacja Jamiego Foxxa w roli głównej, starannie wystylizowane zdjęcia Pawła Edelmana i mądrze wyselekcjonowana muzyka w wykonaniu samego Raya Charlesa - to wszystko sprawia, że ten film na długo pozostaje w pamięci widza. Nie bez kozery "Ray" zdobył sześć nominacji do Oskara! Bezapelacyjnie film jest hołdem złożonym wielkiemu mistrzowi. Cóż więcej można dodać. Pozycja obowiązkowa. Trzeba zobaczyć!


"Ray" reż. Taylor Hackford, USA 2004, dystrybucja DVD Universal, w wypożyczalniach od 02.06.2005